Nieuczciwi sprzedawcy opanowali aukcje – jak ich rozpoznać i unikać

Nieuczciwi sprzedawcy opanowali aukcje – jak ich rozpoznać i unikać

Prawda o rynku aut używanych

W 2018 roku do Polski sprowadzono ponad milion samochodów używanych. Większość z nich z pewnością spełniła oczekiwania swoich nabywców. Co oczywiste, niemal każde auto wymagało mniejszych albo większych inwestycji. Jak każdy samochód używany. Ale wśród miliona sprowadzonych pojazdów z pewnością znalazły się i takie, które właściciele zdążyli już przeklną co najmniej kilkaset razy.

Auta bardzo awaryjne, a nawet całkowicie niesprawne, „skarbonki bez dna” niedające żadnej przyjemności z eksploatacji, a będące jedynie źródłem wydatków – to przysłowiowe „miny”, na które nowy nabywca został skutecznie naprowadzony przez handlarza-oszusta. Co było powodem? Brak profesjonalnego sprawdzenia pojazdu przed zakupem.

Jedna z najgorszych sytuacji ma miejsce wtedy, gdy nabywca kupi samochód po powodzi albo po częściowym lub całkowitym zalaniu. Takie auta często trafiają na aukcje internetowe organizowane przez europejskie i amerykańskie firmy, kierujące swoją ofertę do profesjonalnych handlarzy. Młode samochody są sprzedawane w bardzo atrakcyjnych cenach, co przyciąga wielu chętnych. Ale czy warto ryzykować?

Powodzie, zalania i ich konsekwencje

Zalanie samochodu może mieć różne przyczyny. Może to być fala powodziowa wywołana huraganem, powodzi lub silnymi opadami deszczu, które spowodowały podniesienie poziomu wody. Czasem do zalania dochodzi przez niefortunne działanie lub nieostrożność właściciela, np. pozostawienie otwartego szyberdechu w czasie ulewy.

Konsekwencje zalania są poważne. Woda morska powoduje znacznie szybsze procesy korozyjne niż woda słodka, co jest związane z wysoką zawartością soli. Zalanie może również doprowadzić do uszkodzenia elektroniki i awarii podzespołów. A jeśli samochód zassał brudną wodę, istnieje ryzyko zatarcia silnika.

Jak rozpoznać samochód zalany lub po powodzi?

Niestety, nieuczciwi sprzedawcy stosują różne chwyty, aby ukryć prawdziwą historię samochodu. Ale są pewne charakterystyczne oznaki, na które warto zwrócić uwagę:

Jak rozpoznać auto po zalaniu lub powodzi

  • Zapach stęchlizny w kabinie – nawet po dokładnym praniu tapicerki, usunięcie tego nieprzyjemnego zapachu jest praktycznie niemożliwe bez wymiany wszystkich elementów wykończeniowych wnętrza.
  • Pleśń na wykładzinie podłogowej – białe naloty pod fotelami czy progami to toksyczne grzyby, trudne do usunięcia.
  • Ślady zacieków i osadów pod osłonami boczków – nieuczciwi sprzedawcy raczej nie pozwolą rozebrać samochodu, ale profesjonaliści mają sposoby, np. mini kamery inspekcyjne.
  • Korozja elementów podwozia – tarcze hamulcowe, zaciski, układ wydechowy i zawieszenie mogą być skorodowane.
  • Zapchane otwory w drzwiach – służące do odprowadzania wody, mogą być zatkane błotem i piaskiem.
  • Ślady piasku i szlamu pod zatyczkami progów – miejsca te normalnie nie są sprawdzane przez przeciętnego klienta.
  • Korozja wtyczek i gniazd elektrycznych – w komorze silnika, mogąca powodować awarie podzespołów elektrycznych i elektronicznych.

Jeśli zauważymy któreś z tych oznak, to zdecydowanie nie warto ryzykować i lepiej zrezygnować z zakupu takiego auta. Profesjonalne sprawdzenie pojazdu przed transakcją może uchronić nas przed ogromnymi problemami i wydatkami.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalistów?

Typowy amator może nie być w stanie rozpoznać, że auto jest po powodzi lub zalaniu. Dlatego zawsze warto zgłosić się po pomoc do specjalistów. Firma Stop Oszustom zatrudnia najlepszych ekspertów w każdym województwie, którzy w ciągu 24 godzin sprawdzą wybrany samochód w 350 punktach kontrolnych – od komory silnika, przez wnętrze auta, po zawieszenie i układ kierowniczy. Kupujący otrzymuje szczegółowy raport z mnóstwem zdjęć i opinią eksperta.

Dzięki temu historia pojazdu i jego stan techniczny przestają być tajemnicą. Można mieć pewność, że uniknie się zakupu auta po zalaniu, powypadkowego, kradzionego czy po prostu w złym stanie. Nie warto ryzykować, bo szkoda nerwów i pieniędzy na samochód, który będzie jedynie źródłem problemów i wydatków.

Jak działają nieuczciwi sprzedawcy?

Nieuczciwi handlarze doskonale zdają sobie sprawę, że zwykły klient nie jest w stanie samodzielnie rozpoznać auta po powodzi czy zalaniu. Dlatego stosują cały wachlarz chwytów, aby odwieść kupującego od dogłębnego sprawdzenia pojazdu.

Najczęstsze metody to:

  • Sprytne ukrywanie śladów zalania pod osłonami i panelami
  • Maskownie uszkodzeń za pomocą chemii samochodowej (np. spray do czyszczenia styków elektrycznych)
  • Naciskanie na szybką, „okazyjną” transakcję, zanim klient zdąży dokładnie obejrzeć auto
  • Przedstawianie fałszywej historii pojazdu, np. że był garażowany, serwisowany itp.

Niestety, wielu kupujących daje się nabrać na te sztuczki. A potem boryka się z kosztownymi awariami i naprawami. Dlatego tak ważne jest, aby nie ulegać presji i zawsze zlecić profesjonalne sprawdzenie samochodu przed zakupem.

Podsumowanie

Rynek aut używanych to prawdziwe pole minowe, na którym nieuczciwi sprzedawcy czyhają na naiwnych kupujących. Ale dzięki pomocy ekspertów można uniknąć zakupu „kota w worku” i znaleźć naprawdę dobry samochód.

Wystarczy skorzystać z usług firmy Stop Oszustom – specjaliści sprawdzą każdy interesujący nas pojazd i rozwieją wszelkie wątpliwości. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nie damy się nabrać na sztuczki nastawionych na zysk handlarzy i kupimy sprawny, bezpieczny samochód.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top