Naciągacze i ich telekomunikacyjne sztuczki
Usiądź wygodnie, bo mam dla ciebie prawdziwą bombę informacyjną. Przygotuj się na serię oszałamiających wiadomości, które przyprawią cię o gęsią skórkę. Poznasz niebezpieczne triki, których używają naciągacze, by cię ograbić. Te telekomunikacyjne sztuczki to prawdziwa plaga, która może cię słono kosztować, jeśli nie będziesz czujny.
Spędzasz spokojny wieczór w mieszkaniu, gdy nagle Twój telefon wibruje, informując Cię o nadejściu nowej wiadomości SMS. Na wyświetlaczu widnieje powiadomienie: „Potwierdzamy aktywację usługi. Cytat na każdy dzień, koszt każdego SMS-a to 7 PLN. Żeby się wypisać, wyślij SMS o treści CYTAT pod numer 7799.” Lekko skołowany i zdenerwowany, zaczynasz zastanawiać się, o co chodzi. Przecież nie zapisywałeś się do żadnej usługi i na pewno nie będziesz za nią płacił.
Jeżeli odebrana wiadomość Cię zdenerwowała, to oszuści osiągnęli swój pierwszy cel. Wzbudzili Twoje emocje, licząc na to, że pod ich wpływem nie będziesz myślał racjonalnie i dla świętego spokoju wyślesz wiadomość CYTAT na numer 7799, żeby wypisać się z usługi. Robiąc to, dasz się złapać na jedną ze sztuczek socjotechnicznych. Tak naprawdę nigdy nie byłeś zapisany do żadnej usługi. Jeżeli jednak wyślesz na podany numer wiadomość o wskazanej treści, zapiszesz się do usługi SMS premium.
Niebezpieczne SMS-y premium
SMS-y premium to wiadomości tekstowe o podwyższonej opłacie, wysyłane na krótkie, specjalne numery od 4 do 6 znaków. Wysyłając taki SMS, można na przykład brać udział w plebiscytach, konkursach radiowych, loteriach, głosowaniach lub zbiórkach charytatywnych. Koszt wysłanego SMS-a różni się w zależności od numeru, na który jest wysyłany. Cena jednego SMS-a może wahać się od 0,01 PLN do 30,75 PLN.
Warto pamiętać, że przychody uzyskane z SMS-ów premium dzielone są między operatora komórkowego a organizatora konkursu czy akcji. Załóżmy, że wysłanie SMS-a na numer 7799 kosztuje 7 PLN. W tej cenie 3,50 PLN trafia do operatora, a 3,50 PLN do organizatora. Nie jest to aż tak wygórowana kwota, ale efekt skali – duża grupa ofiar – pozwala oszustom zarobić duże pieniądze.
Inne telekomunikacyjne sztuczki
Wysłanie wiadomości tekstowej nie zawsze jest pierwszym krokiem przestępców, którzy chcą nas nakłonić do wysłania SMS-a premium. Oszuści znają też inne sposoby. Na przykład, strona internetowa oferuje pewną usługę, ale zanim będziesz mógł z niej skorzystać, musisz wysłać SMS-a o określonej treści, a następnie wpisać odpowiedź we wskazanym miejscu na stronie.
Nasz numer telefonu komórkowego może występować w Internecie, jeśli kiedyś zamieszczaliśmy ogłoszenie, na przykład o wynajmie mieszkania, sprzedaży samochodu lub wystawieniu przedmiotu na aukcji. Numer telefonu mógł również pojawić się wskutek wycieku danych, o których wspomina Łukasz w swoim artykule „Dlaczego warto mieć różne hasła do różnych stron internetowych”. Tak naprawdę jednak przestępcy wcale nie muszą mieć konkretnie Twojego numeru telefonu. Mogą oni po prostu wygenerować bazę wszystkich możliwych numerów telefonów i losowo rozsyłać SMS-owy spam.
Jak rozpoznać oszustwa?
Jak więc rozpoznać, że masz do czynienia z oszustwem? Oto kilka wskazówek:
- Nieoczekiwane wiadomości SMS: Jeśli otrzymujesz wiadomość informującą o aktywacji jakiejś usługi, której nie zamawiałeś, to prawdopodobnie jest to próba oszustwa.
- Wezwanie do natychmiastowego działania: Jeśli wiadomość zawiera pilne wezwanie do wysłania SMS-a, aby uniknąć jakichś negatywnych konsekwencji, to jest to taktyka manipulacji emocjami.
- Atrakcyjne oferty: Jeśli natrafiasz na zbyt atrakcyjne oferty, promocje lub konkursy z wysokimi nagrodami, bądź czujny. Sprawdź, czy jest to legalne i wiarygodne przedsięwzięcie.
- Nieznane numery: Jeśli otrzymujesz wiadomości z nieznanych numerów, zwłaszcza tych z krótkimi, niestandardowymi numerami, to może być próba wyłudzenia.
Pamiętaj, że przestępcy codziennie wymyślają nowe sposoby, by nas oszukać. Dlatego zachowaj czujność i sceptycznie podchodź do różnego rodzaju atrakcyjnych ofert, promocji czy kontrowersji pojawiających się w Internecie.
Jak się chronić?
Na szczęście istnieją skuteczne sposoby obrony przed telekomunikacyjnymi oszustwami. Oto kilka z nich:
- Zablokuj możliwość wysyłania SMS-ów premium u swojego operatora. Większość z nich oferuje taką możliwość w ramach pakietu ochrony przed nadużyciami.
- Dodaj numer, z którego otrzymałeś podejrzaną wiadomość, do zablokowanych lub zgłoś go jako spam. Dzięki temu unikniesz kolejnych prób oszukania.
- Nigdy nie odpowiadaj na podejrzane wiadomości z nieznanych numerów. Ignorowanie to najlepsza broń.
- Sprawdzaj źródła i wiarygodność informacji, zanim podejmiesz jakiekolwiek działanie. Zweryfikuj, czy dana oferta lub konkurs są legalne i bezpieczne.
- Regularnie aktualizuj oprogramowanie i używaj silnych haseł na wszystkich swoich urządzeniach i kontach. To pomoże ci uniknąć innych form cyberataków.
Pamiętaj, że stop-oszustom.pl to świetne miejsce, by dowiedzieć się więcej o różnych schematach oszukańczych i poznać sposoby ochrony przed nimi. Nie daj się nabrać na telekomunikacyjne sztuczki – bądź czujny i zachowuj zdrowy rozsądek, a unikniesz wielu kłopotów!