Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak daleko sięgają wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem w dzisiejszych czasach? To prawda, że praca zdalna stała się powszechna, a wraz z nią pojawiło się wiele nowych zagrożeń, z którymi muszą mierzyć się firmy. Ale czy wiesz, że istnieją skuteczne metody zabezpieczania przedsiębiorstwa, nawet w tej nowej, niepewnej rzeczywistości?
Nieustanna analiza ryzyka to jeden z kluczowych elementów gwarantujących powodzenie polityki bezpieczeństwa. Przed pandemią wiele firm czuło się bezpiecznie, polegając na rozwiązaniach, które do tej pory sprawdzały się bez zarzutu. Niestety, COVID-19 wymusił konieczność szybkiego dostosowania się do nowych realiów – i jak się okazało, nie wszystkie przedsiębiorstwa były na to odpowiednio przygotowane.
Badania przeprowadzone wśród członków społeczności szefów bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa CSO Council wykazały, że zaledwie 4% firm musiało dokonać daleko idących zmian w swoim modelu cyberbezpieczeństwa. Dla 72% konieczne było dostosowanie i modyfikacja rozwiązań w wybranych obszarach, podczas gdy w 24% przypadków pandemia nie spowodowała potrzeby wprowadzania żadnych zmian w dotychczasowym systemie. Wygląda więc na to, że większość przedsiębiorstw poradziła sobie całkiem nieźle z wyzwaniami lockdownu.
Polityka Bezpieczeństwa – Klucz do Skutecznej Ochrony
Podstawą każdego skutecznie działającego systemu cyberbezpieczeństwa jest dobrze przygotowana, testowana w praktyce i stale aktualizowana polityka bezpieczeństwa. To prawda, którą słyszymy niemal jak mantrę, a pandemia unaoczniła wszystkim jej faktyczne znaczenie.
„Firmy, które stosowały wypracowane na podstawie rzetelnej analizy ryzyka procedury reagowania na sytuacje kryzysowe, poradziły sobie z wyzwaniami lockdownu lepiej niż te, które musiały spontanicznie reagować na pojawiające się nagle zmiany sytuacji.”
Ale co tak naprawdę składa się na dobrą politykę bezpieczeństwa? Przede wszystkim musi ona uwzględniać specyfikę danego przedsiębiorstwa. Nie wystarczy po prostu skorzystać z ogólnodostępnych standardów czy wzorów dokumentów, choć to z pewnością dobry punkt wyjścia. Kluczowe jest zidentyfikowanie zagrożeń i wartościowych zasobów wymagających ochrony, a także nowych obszarów ryzyka związanych chociażby z przechowywaniem danych w chmurze.
Polityka powinna być skonstruowana w taki sposób, aby istniała faktyczna możliwość realizacji poszczególnych wytycznych. Oznacza to konieczność zachowania równowagi między najlepszą ochroną a możliwościami technicznymi i budżetowymi firmy. Co więcej, powinna ona zawierać rekomendacje w zakresie kształtowania świadomości bezpieczeństwa wśród pracowników, w postaci odpowiednich procedur postępowania i regularnych szkoleń.
Jednak to nie wszystko – sama polityka bezpieczeństwa, jak i związane z nią procedury, muszą być weryfikowane i aktualizowane na bieżąco. Ważne jest zdefiniowanie kryteriów pomiaru i oceny skuteczności działania mechanizmów ochronnych, z wykorzystaniem narzędzi klasy SIEM lub SOAR. Tylko w ten sposób można skutecznie dostosowywać politykę do nowo pojawiających się zagrożeń, takich jak te wynikające z pandemii czy coraz powszechniejszego korzystania z usług chmurowych.
Bezpieczeństwo Pracy Zdalnej – Nowe Wyzwania
Pandemia spowodowała, że specjaliści od cyberbezpieczeństwa musieli nieco inaczej rozłożyć akcenty w swoim działaniu. W początkowej fazie lockdownu najważniejszym wyzwaniem stało się zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania firm w warunkach pracy zdalnej. Trzeba to było zrobić błyskawicznie – nawet przedsiębiorstwa, których pracownicy już wcześniej korzystali z telepracy, nie były przygotowane na tak szybkie przeniesienie całego środowiska pracy na platformy cyfrowe.
Z tym wiązały się kolejne wyzwania, polegające na konieczności zapewnienia bezpieczeństwa firmowych zasobów zarówno przy korzystaniu przez pracowników z komputerów służbowych, jak i urządzeń prywatnych. Ochrona prywatności stanowiła dużo większy problem w przypadku korzystania ze sprzętu osobistego niż firmowego, gdyż z tego samego laptopa w domu korzysta często zarówno pracownik, jak i partner lub małżonek oraz dzieci.
Badania Vecto wykazały, że aż w 92% przedsiębiorstw pracownicy używają służbowego sprzętu do celów prywatnych. To z kolei rodzi kolejne ryzyko – wyciek poufnych danych lub infekcja systemów firmowych przez złośliwe oprogramowanie.
Aby skutecznie zabezpieczyć firmę w dobie pracy zdalnej, niezbędne jest wdrożenie bezpiecznych połączeń VPN oraz podstawowych zabezpieczeń wykorzystywanego sprzętu. Ważne jest jednak, aby stosowane reguły polityki bezpieczeństwa nie wpływały nadmiernie na komfort pracy pracowników. Takie partnerskie podejście może skutkować pozytywnym nastawieniem do przestrzegania wprowadzonych zasad postępowania.
Priorytetowo powinny być traktowane regularne szkolenia i edukowanie pracowników w zakresie cyberochrony. Nawet najlepsze zabezpieczenia nie uchronią bowiem przed wyciekiem danych, jeśli pracownicy nie będą przekonani, że to, co robią w celu ich ochrony, jest ważne i skuteczne.
Zarządzanie Ryzykiem w Erze AI
Jednym z kluczowych narzędzi wspierających realizację polityki bezpieczeństwa są systemy klasy ITSM (Information Technology Service Management). Umożliwiają one kompleksową kontrolę procesu nadawania uprawnień dostępowych – co stanowi jedno z najsłabszych ogniw firmowego systemu bezpieczeństwa.
Dzięki ITSM następuje integracja informacji o bazie osobowej, posiadanych systemach informatycznych oraz istniejących zbiorach danych, co ułatwia zarządzanie uprawnieniami dostępowymi. Dane historyczne na ten temat pozwalają także na szczegółową analizę procesów akceptacji, co może być przydatne przy aktualizacji reguł polityki bezpieczeństwa.
Innym interesującym rozwiązaniem są narzędzia klasy GRC (Governance, Risk and Compliance). Systemy te pomagają zautomatyzować proces oceny skuteczności stosowanych w firmie mechanizmów cyberbezpieczeństwa i ich zgodności z wytycznymi polityki bezpieczeństwa. Integrując informacje z różnych źródeł, zapewniają spójny obraz sytuacji w całej organizacji.
„Łącząc informacje z różnych źródeł, narzędzia GRC zapewniają spójny obraz sytuacji w całej firmie. IT GRC może być wykorzystywany przez dział IT lub komórkę ds. cyberbezpieczeństwa.”
Warto również wspomnieć o platformach zintegrowanych rozwiązań, takich jak Fortinet Security Fabric. Ułatwiają one zarządzanie narzędziami ochronnymi za pośrednictwem wspólnego interfejsu, a także zwiększają poziom bezpieczeństwa poprzez szybką wymianę informacji o zagrożeniach między poszczególnymi komponentami.
Choć wdrożenie kompleksowych rozwiązań może wiązać się z wysokimi kosztami, to w dłuższej perspektywie mogą okazać się one znacznie tańsze niż zatrudnianie specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Warto zatem rozważyć skorzystanie ze wsparcia integratorów, którzy pomogą dobrać optymalne narzędzia dla Twojej firmy.
Podsumowanie
Pandemia COVID-19 znacznie zmieniła kontekst zagrożeń dla firm, wymagając od specjalistów od cyberbezpieczeństwa szybkiej adaptacji do nowej rzeczywistości. Kluczem do skutecznej ochrony okazała się dobrze przygotowana, testowana i aktualizowana polityka bezpieczeństwa, uwzględniająca specyfikę danego przedsiębiorstwa.
Wdrożenie bezpiecznych połączeń VPN, mechanizmów szyfrowania oraz regularnych szkoleń pracowników to tylko część niezbędnych działań. Równie ważne jest zrównoważenie najlepszych praktyk z komfortem pracy zdalnej, aby budować partnerskie relacje i zapewniać przestrzeganie wprowadzonych zasad.
Nowoczesne narzędzia klasy ITSM, GRC oraz zintegrowane platformy bezpieczeństwa mogą znacznie ułatwić zarządzanie ryzykiem i zapewnienie zgodności z polityką firmy. Choć wdrożenie takich rozwiązań wymaga inwestycji, to w dłuższej perspektywie mogą okazać się one tańsze niż utrzymywanie zespołu specjalistów.
Niezależnie od wielkości Twojej organizacji, warto zainwestować w kompleksowe podejście do cyberbezpieczeństwa. Tylko wtedy będziesz mógł skutecznie chronić swoje zasoby, niezależnie od tego, gdzie i w jaki sposób Twoi pracownicy wykonują swoją pracę. Zapraszam Cię do zapoznania się z ofertą Stop Oszustom – tam znajdziesz więcej informacji na temat efektywnego zabezpieczania firmy.