Niebezpieczne Zjawiska na Rynku Nieruchomości – Jak Się Bronić?

Niebezpieczne Zjawiska na Rynku Nieruchomości – Jak Się Bronić?

Rynek nieruchomości w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Ceny mieszkań rosną z roku na rok, a metr kwadratowy w dużych miastach osiąga zawrotne, rekordowe kwoty. Jednak wysoko dyktowane przez deweloperów ceny nie zachęcają kupujących. Rynek pierwotny to nie jedyne wyjście – istnieje także szeroki rynek wtórny, na którym można nabyć lokale z drugiej ręki. To właśnie na tym rynku działają tzw. flipperzy, którzy kupują nieruchomości taniej, aby następnie odsprzedać je drożej.

Czym jest Flipping Mieszkaniowy?

Flip mieszkaniowy, czyli house flipping, to stosunkowo nowe zjawisko na polskim rynku nieruchomości. Zyskało ono na popularności na przełomie lat 2016 i 2017, stając się popularną formą krótkoterminowego inwestowania. Polega ona na nabyciu mieszkania po niskiej cenie i jego późniejszej, droższej odsprzedaży. Kluczowy jest tutaj czas inwestycji, który zazwyczaj wynosi około 20 tygodni.

Najczęstszym celem flipperów są mieszkania z rynku wtórnego, które wymagają remontu. Często nabywają oni nieruchomości od zadłużonych właścicieli lub osób nieznających aktualnych cen na rynku. Takie oferty najczęściej trafiają na portale z ogłoszeniami, ale mogą to być również lokale na rynku pierwotnym, obciążone prawnie lub oferowane na licytacjach komorniczych oraz przetargach organizowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Po zakupie, flipper uruchamia „maszynę marketingową”, wykorzystując najnowsze techniki, aby sprzedać mieszkanie za jak najwyższą cenę. Przygotowuje lokal, podwyższając jego wartość poprzez remont i uatrakcyjnienie, często dzieląc go na większą liczbę pokoi w celu zwiększenia potencjalnego zysku z wynajmu. Pieniądze zarobione na tej inwestycji pozwalają flipperowi zainwestować w kolejny „flip” mieszkaniowy.

Konsekwencje Działań Flipperów

Flipping mieszkań to zjawisko, które może mieć poważne konsekwencje dla stabilności rynku nieruchomości. Według badań, transakcja flippingowa wiąże się ze wzrostem ceny o około 2/3 w stosunku do ceny zakupu. Po odjęciu kosztów remontu, zysk może sięgać nawet 20% w skali roku, a w niektórych przypadkach nawet 50% ceny zakupu.

Autorzy badań zauważają, że strategia flipu mieszkaniowego zyskała na popularności między 2016 a 2017 rokiem. W 2019 roku udział flipów w całkowitej liczbie sprzedanych mieszkań przekroczył 59%, a mimo spowolnienia w czasie pandemii, w 2021 roku wskaźnik ten ponownie osiągnął około 6%.

Flipping cieszy się największą popularnością w dużych miastach Polski, takich jak Wrocław, Katowice, Bydgoszcz czy Kraków. Dotyczy to nie tylko mieszkań z rynku wtórnego, ale także lokali deweloperskich, które flipperzy przebudowują i sprzedają klientom wymagającym wyższego standardu.

Zagrożenia dla Rynku Nieruchomości

Nadmierna aktywność flipperów może prowadzić do poważnych konsekwencji dla rynku nieruchomości. Podobna sytuacja miała miejsce w Stanach Zjednoczonych na początku XXI wieku, gdzie działania flipperów doprowadziły do powiększenia bańki cenowej na rynku mieszkaniowym.

Flipperzy, poszukując tanich mieszkań o niższej cenie fundamentalnej i korygując je, sprzedając drożej, pełnią funkcję cenotwórczą. Wpływają na średnie ceny mieszkań, zawyżając je. W czasach głodu mieszkaniowego, jeszcze bardziej rośnie przekonanie, że nieruchomości są najlepszą lokatą kapitału. Niestety, idące za tym inwestycje we flipy mieszkaniowe przyczyniają się do jeszcze większego pogłębienia problemu.

Badania pokazują, że flipping nie jest wyłącznie domeną profesjonalistów – większość flipperów to osoby fizyczne, które nie formalizują swojej działalności, a więc nie ponoszą wysokich kosztów, które mogłyby odliczyć. Tylko co piąty flipper reprezentuje firmę.

Ochrona przed Działaniami Flipperów

Aby uchronić się przed działaniami flipperów, należy przed sprzedażą mieszkania dokładnie zorientować się w panujących cenach na rynku nieruchomości. Nie należy dać się przekonać zbyt niską propozycją wykupu. Równie ważne jest uważanie na praktykę „cena do negocjacji”, która otwiera drzwi do wielu manipulacji i nadużyć ze strony sprzedających.

Należy pamiętać, że nadmierne działanie flipperów może prowadzić do jeszcze większego wzrostu cen ponad ich wartość fundamentalną oraz zagrozić stabilności rynku nieruchomości, co dodatkowo pogłębi kryzys mieszkaniowy w Polsce. Dlatego tak ważne jest, aby konsumenci byli świadomi tych zagrożeń i podejmowali odpowiednie kroki, aby chronić się przed działaniami nieuczciwych flipperów.

Witryna stop-oszustom.pl oferuje więcej informacji i wskazówek, jak skutecznie bronić się przed różnymi formami oszustw na rynku nieruchomości.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top