Oszustwo „na wnuczkę”
W jednym z przypadków takie plany udało się pokrzyżować jedynie dzięki czujności kasjerki która poprosiła o pomoc policjantów gdy zdenerwowana klientka banku chciała podjąć 80 tysięcy złotych – Takiego szczęścia nie miało starsze małżeństwo z Legnicy – przyznaje nadkomisarz Anna Farmas-Czerwińska – Starsze małżeństwo oddało oszustom sto tysięcy złotych które od wielu lat było zbierane na kupno mieszkania Głos w telefonie poinformował że wnuczka została zatrzymana za spowodowanie wypadku że grożą jej trzy miesiące aresztu i że może wyjść jeśli dziadkowie wpłacą kaucję Policjanci spodziewają się że w najbliższych dniach podobnych prób wyłudzenia pieniędzy w naszym regionie może być znacznie więcej Stąd apel – nie tylko do potencjalnych ofiar ale również do młodych ludzi by przestrzegali przed oszustami starszych członków swoich rodzin Złodzieje nie mając żadnych skrupułów kradną lub wyłudzają pieniądze podszywając się pod naszych bliskich akwizytorów lub pracowników różnych instytucji Wykorzystują min ufność osób starszych lub chęć udzielenia przez nich pomocy by zabrać często oszczędności całego życia Niemal każdego dnia w Polsce kolejna osoba pada ich ofiarą ale też coraz częściej dzięki informacjom i ostrzeżeniom przekazywanym min przez Policję potencjalni pokrzywdzeni na dają się nabrać.
Sprawcy wprowadzają swoje ofiary w błąd podając się za członka rodziny tej bliższej i dalszej przyjaciół akwizytorów lub pracowników różnych instytucji firm ubezpieczeniowych administracji poczty energetyki itp czy nawet za policjanta. Coraz częściej już jednak osoby osoby starsze słysząc o tych metodach działania oszustów nie dają się nabrać. Dlatego aby było ich jeszcze więcej oprócz informacji które przekazuje Policja sami rozmawiajmy też z naszymi rodzicami babciami i dziadkami. Ostrzeżmy ich nim będzie za późno.
Jak twierdzą funkcjonariusze o tym że kampanie społeczne komunikaty apele policji i rozmowy z bliskimi przynoszą coraz częściej skutek mogą świadczyć przypadki gdzie oszustom nie udało się wyłudzić pieniędzy. Aby nie paść ofiarą oszustwa i kradzieży pamiętajmy – w kontaktach z osobami obcymi stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Nie reagujmy pochopnie na hasło syn wnuczek siostrzenica potrzebują pomocy gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Sprawdźmy informacje w rodzinie a gdy mamy podejrzenia co do przestępczego działania osoby powinniśmy o zdarzeniu powiadomić policję. Sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. Warto zadzwonić bezpośrednio do tych osób i sprawdzić czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej niż stracić swoje oszczędności i przekazać je przestępcom.
W trakcie rozmowy z podającym się za syna wnuczka zapytajmy o szczegóły które znane są tylko nam i członkom rodziny. Jeżeli będzie to członek naszej rodziny na pewno nam odpowie. W przypadku gdy to my podsuniemy odpowiedzi dzwoniącemu na zadane pytania możemy przypuszczać że są to oszuści. Nawet gdy osoba podaje się za policjanta warto zapytać z jakiej jest jednostki. Po zakończeniu rozmowy również możemy to sprawdzić dzwoniąc i informując o tym zdarzeniu naszego dzielnicowego**.
Oszustwo „na policjanta”
Kolejną metodą stosowaną przez oszustów jest podszywanie się pod policjantów. Sprawcy wprowadzają swoje ofiary w błąd podając się za funkcjonariuszy i informując że potrzebna jest kaucja czy też pieniądze na specjalną tajną akcję mającą na celu ochronę konta seniorów przed rzekomymi hakerami. Seniorzy często dają się nabrać na te historie myśląc że pomagają swojej rodzinie lub wykonują polecenia prawdziwych funkcjonariuszy.
Podobnie jak w przypadku oszustwa „na wnuczkę”, na telefony składane pod pretekstem policjantów również należy reagować ostrożnie. Po usłyszeniu takiej informacji najlepiej zadzwonić bezpośrednio na numer swojej lokalnej komendy i potwierdzić tę wiadomość. Jeżeli okaże się, że to próba wyłudzenia – należy niezwłocznie powiadomić policję.
Coraz częściej obserwujemy, że ofiarami tego typu oszustw padają osoby starsze, które z uwagi na wiek i nieznajomość nowych technologii są szczególnie narażone na takie działania sprawców. Dlatego tak ważne jest, aby w ramach profilaktyki rozmawiać z seniorami z naszej rodziny, ostrzegać ich przed tego typu metodami działania oszustów i pokazywać, jak mogą zweryfikować prawdziwość informacji.
Tylko wspólne działania policji, mediów i najbliższych osób mogą skutecznie ograniczyć skalę tych perfidnych przestępstw, które nierzadko doprowadzają do ruiny finansowej ofiar. Dlatego warto śledzić komunikaty i ostrzeżenia publikowane przez policję, a także informować starsze osoby w rodzinie o tych zagrożeniach. Dzięki temu być może uda się uchronić kogoś bliskiego przed stratą oszczędności całego życia.
Zadbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich i dowiedz się więcej, jak chronić się przed oszustwami.