W dzisiejszych czasach, kiedy Internet stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia, musimy być szczególnie uważni na różnego rodzaju oszustwa i próby wyłudzenia pieniędzy. Jednym z coraz bardziej popularnych sposobów, w jaki przestępcy próbują naciągać ludzi, są reklamy online obiecujące szybkie i łatwe zyski z inwestycji.
Reklamy fałszywych inwestycji – jak rozpoznać oszustwo?
Oszustwa inwestycyjne to wszelkiego rodzaju działania przestępców, którzy zwykle wykorzystują emocje i brak doświadczenia początkujących inwestorów. Obiecują im wysokie zyski z inwestycji, często w nietypowe instrumenty finansowe, bez ryzyka. Aby dotrzeć do potencjalnych ofiar, oszuści wykorzystują reklamy online, media społecznościowe i strony internetowe, wszystko po to, by rzekomo ułatwić proces inwestycji 1.
Jedna z podstawowych zasad, o której powinien pamiętać każdy inwestor, to nie ufaj nikomu, kto obiecuje ci szybkie zyski bez ryzyka. Oszustom zależy na tym, aby potencjalna ofiara podjęła decyzję o inwestycji szybko i pod wpływem emocji. Stąd w komunikatach reklamowych pojawiają się informacje o „rewolucji w inwestowaniu”, „niepowtarzalnej szansie na zyski” czy „ograniczeniu czasowym inwestycji”. To wszystko hasła, które mają skłonić inwestora do szybkiego działania.
Szczególną ostrożność powinno wzbudzać również wykorzystywanie w reklamach inwestycyjnych logotypów znanych marek lub zdjęć celebrytów. W tym przypadku warto zwrócić szczególną uwagę na komunikaty towarzyszące tego rodzaju ilustracjom. Jeśli na przykład padają z nich wprost obietnice zysków lub zachęty, by „odkryć drogę do nich”, najpewniej mamy do czynienia z próbą oszustwa. Warto mieć świadomość, że wspomniane zdjęcia i logotypy są w takich przypadkach wykorzystywane bez zgody obecnych na nich osób czy firm. Zanim jednak reklamy zostaną usunięte, przestępcy mają czas, by zachęcić potencjalne ofiary do kliknięcia we wskazane linki.
Inwestycje w nieznane instrumenty finansowe – ryzyko utraty pieniędzy
Oszuści zwykle szukają szansy na złapanie ofiary, proponując jej ulokowanie środków w aktualnie modnych rodzajach inwestycji. Dlatego często można trafić na oferty związane z rynkiem kryptowalut, forex czy surowców. Aby uniknąć kłopotów, wystarczy trzymać się zasady polegającej na tym, że nie inwestuje się pieniędzy w instrumenty finansowe, których się nie rozumie.
Warto poświęcić czas na zdobycie informacji o danym temacie i przede wszystkim ryzykach z nim związanych. Już podstawowa wiedza w tym zakresie pozwoli rozpoznać oszukańcze propozycje inwestycyjne. Jak podkreśla CSIRT KNF, „Lepiej stracić okazję inwestycyjną niż pieniądze”.
Fałszywe strony internetowe i aplikacje – nie daj się oszukać
Oszuści do perfekcji dopracowują fałszywe strony internetowe, sugerując ofierze, że właśnie weszła na stronę banku lub profesjonalnej i działającej legalnie firmy inwestycyjnej. Wszystko po to, by szybko kliknęła ona w fałszywy link, podała wrażliwe dane, np. hasło logowania do bankowości internetowej, bądź zainstalowała wskazaną przez oszustów aplikację ze złośliwym oprogramowaniem.
Dlatego należy pamiętać, by nigdy nie instalować aplikacji spoza oficjalnych sklepów, takich jak Google Play czy App Store, a także nie otwierać linków przesyłanych np. przez doradców inwestycyjnych lub w SMS-ach rzekomo z banku czy firmy inwestycyjnej. Kluczowe jest, aby dokładnie i bez pośpiechu zweryfikować dane firmy i osoby, z którą rozmawiasz o potencjalnej inwestycji.
Warto pamiętać, że działalność inwestycyjna, a także zawód maklera i doradcy inwestycyjnego, są w Polsce licencjonowane i ściśle regulowane. Co więcej, nazwiska posiadaczy odpowiednich licencji są jawne i można je znaleźć na stronie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Nie wahaj się pytać o szczegółowe dane i kontaktować z firmą, za przedstawiciela której dana osoba się podaje. Warto również zaglądać na Listę Ostrzeżeń Publicznych KNF, na której nadzorca publikuje dane podmiotów prowadzących działalność bankową lub inwestycyjną bez pozwolenia.
Uważność i krytyczne podejście do ofert inwestycyjnych mogą uchronić cię przed poważnymi konsekwencjami finansowymi. Pamiętaj, że lepiej stracić okazję inwestycyjną niż pieniądze. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do legalności lub wiarygodności danej oferty, najlepiej od niej odstąp. Możesz też sprawdzić ofertę na stronie stop-oszustom.pl, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat bezpiecznego inwestowania.