Pożyczki online – jak nie dać się oszukać?

Pożyczki online – jak nie dać się oszukać?

Pożyczki online – jak nie dać się oszukać?

Szybka i łatwa pożyczka, czy potencjalne ryzyko?

W dobie wszechobecnego Internetu, codziennie jesteśmy narażeni na przeróżne oferty, które na pierwszy rzut oka wydają się być szansą na łatwy i bezpieczny zarobek. Jedną z takich kusz są pożyczki online, które ze względu na swoją dostępność i szybkość, kuszą nas możliwością szybkiego dostarczenia gotówki, gdy najbardziej jej potrzebujemy. Jednak nie należy zapominać, że oszuści wciąż nie śpią i nieustannie poszukują nowych sposobów na wyłudzenie naszych pieniędzy.

Fałszywe inwestycje mogą być szczególnie bolesne dla tych osób, które chciały pomnożyć niewielki kapitał zdobyty ciężką pracą i oszczędnościami w życiu codziennym. Co zatem powinniśmy sprawdzić, gdy nadarzy się okazja zainwestowania pieniędzy? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Jak postąpić, gdy inwestor kusi nas niesamowitą okazją szybkiego zarobku? Podpowiadam!

Czym są fałszywe inwestycje?

Fałszywe inwestycje to przestępstwo polegające na wywieraniu nacisku na konsumenta lub podmiot gospodarczy za pomocą technik manipulacji do zainwestowania środków w nieistniejącą okazję inwestycyjną. Coraz częściej takie nieprawdziwe okazje trafiają się w Internecie lub mediach społecznościowych.

Ofiara może otrzymać e-mail, SMS lub może wyświetlić jej się reklama bardzo intratnego interesu, na którym można rzekomo zbić fortunę w bardzo krótkim czasie. Fałszywe inwestycje bardzo często dotyczą zarabiania na kryptowalutach, złocie, nieruchomościach czy innych dobrach, takich jak chociażby wino.

Przeważnie oferty obfitują w obietnice bardzo szybkiego i bezpiecznego pomnożenia zainwestowanego kapitału. Możemy spotkać się z podobnie brzmiącymi sloganami typu: „Podwoimy Twój kapitał w 24 godziny” czy „Szybka i sprawdzona inwestycja w kryptowaluty”.

Oszuści przeważnie bazują na niewiedzy i naiwności konsumentów. Im mniej wiemy na jakiś temat, tym łatwiej nas zmanipulować. Dodatkowo, aby uśpić czujność potencjalnych inwestorów, realizowane są bezpłatne szkolenia, webinaria i inne formy rzekomego wsparcia merytorycznego, mające na celu wzbudzić nasze zaufanie.

Jak rozpoznać fałszywą inwestycję?

Przeważnie i w reklamie, i na darmowych szkoleniach, podawane są przykłady udanych inwestycji osób, które pomimo braku doświadczenia i wiedzy, zarobiły oszałamiające kwoty, decydując się na współpracę z reklamodawcą. Na ogół możemy również liczyć na wsparcie doświadczonych „mentorów”, którzy od lat zarabiają na tej metodzie inwestycji.

Jeśli nie mamy środków, które możemy zainwestować, czasami jesteśmy nakłaniani do skorzystania z pożyczki przez Internet, by w tym celu zdobyć niezbędny kapitał. Niestety, przeważnie to w tym momencie, środki z naszego rachunku bankowego przekierowane są na rachunek bankowy oszusta.

Innym prawdopodobnym scenariuszem jest konieczność przelania środków z naszego konta na podane przez oszusta konto. Zgodnie z obietnicami, pieniądze te zaczną na siebie zarabiać. Niestety, nic podobnego nie ma miejsca. Po dokonanym przelewie, kontakt się urywa i zostajemy bez naszego kapitału.

Możliwe również, że otrzymamy dostęp do fikcyjnej strony internetowej, na której możemy obserwować, jak nasze środki się pomnażają. Niestety, to jedynie symulacje i fałszywe inwestycje. Niektórzy bardziej brawurowi oszuści ciągle nakłaniają nas na dokonanie kolejnych przelewów, by zwiększyć zyski. W chwili, gdy chcemy wypłacić pomnożone na „dochodowej” inwestycji środki, okazuje się, że nie możemy skontaktować się z naszym „doradcą”.

Jak chronić się przed oszustwami?

Pierwszą czerwoną lampką, która powinna nam się zaświecić, jest reklama w mediach społecznościowych lub w otrzymanym e-mailu. W treści na ogół jesteśmy kuszeni możliwością bardzo szybkiego, łatwego i bezpiecznego zarobku. Często do promocji fałszywej inwestycji wykorzystywany jest wizerunek znanej osoby, a nawet instytucji rządowej lub powszechnie szanowanej.

Kolejnym sygnałem może być szybki i nieoczekiwany kontakt w sprawie potencjalnej inwestycji. Ofercie przeważnie towarzyszy presja czasu i nacisk ze strony oszustwa na szybkie podjęcie decyzji i przystąpienia do działań mających na celu pomnożenie naszego kapitału. Na ogół nie mamy czasu na zastanowienie, ponieważ oferta wygasa w bardzo krótkim czasie.

Następna rzecz, którą powinniśmy poddać w wątpliwość, to konieczność zainstalowania oprogramowania. Oprogramowanie, które rzekomo ma nam pomóc kontrolować inwestycję lub umożliwić pomoc osoby z zewnątrz. Pamiętajmy o tym, że żadna legalnie działająca firma finansowa nie prosi czy nie nakazuje instalowania oprogramowania mającego wgląd w wykonywane przez nas działania.

Jeśli obawiamy się, że wpadniemy w przyszłości w sidła fałszywych inwestycji, powinniśmy w pierwszej kolejności uzbroić się w czujność i podejrzliwość. Każdą osobę lub firmę, która niemal gwarantuje nam szybki zarobek, powinniśmy dokładnie sprawdzić. Jeśli nie mamy na to czasu, ponieważ doradca nas pospiesza, to już na tym etapie powinniśmy zaniechać kontaktu.

Jeśli mamy możliwość, sprawdźmy czy na stronie internetowej firmy inwestycyjnej widnieją wszystkie dane kontaktowe i formalne. Warto zadzwonić pod podany na stronie www numer telefonu. Możemy również sprawdzić listę instytucji finansowych i funduszy inwestycyjnych Europejskiego Banku Centralnego.

Kolejny krok to wyszukanie w Internecie opinii na temat rzekomej firmy i tej bardzo dochodowej inwestycji. Tak jak powinniśmy robić przy poszukiwaniach pożyczki na raty. Możliwe, że w ten sam sposób zostało oszukanych już sporo osób. Warto również skontaktować się z osobą, która jest zaufana i ma wiedzę dotyczącą finansów i inwestycji.

Pożyczki online to obecnie najszybszy sposób na podreperowanie domowego budżetu w kryzysowej sytuacji. Dzięki postępowi technologicznemu i szerokiemu dostępowi do sieci, takie rozwiązania stały się niezwykle popularne i łatwo osiągalne.

Dawniej wzięcie kredytu wiązało się z koniecznością wizyty w banku, dzisiaj wszelkich niezbędnych formalności można dopełnić przez Internet, a pieniądze już zaledwie po kilku godzinach pojawiają się na koncie. O czym warto jednak pamiętać, decydując się na pożyczkę online?

Jak nie dać się oszukać przy pożyczce online?

Pożyczki online to w większości przypadków kredyty krótkoterminowe, tzw. chwilówki, których udziela się klientom na określony czas i według ściśle ustalonych warunków. Cały proces przebiega bardzo sprawnie i wymaga jedynie skorzystania z komputera, telefonu lub tabletu z dostępem do Internetu. W przypadku pożyczania pieniędzy w ten sposób, środki mogą jeszcze tego samego dnia trafić na konto odbiorcy.

Pożyczki przez Internet to szansa dla osób, które chcą uzyskać pieniądze bardzo szybko, bez konieczności stawiania się osobiście w placówce lub korzystania z dodatkowych produktów, co często ma miejsce w przypadku ofert proponowanych przez banki. Pożyczki online udzielane są na kwoty od 100 zł do nawet 20 tys. zł. Można je spłacać w różny sposób – jednorazowo lub np. w comiesięcznych ratach.

Dostępne sumy środków możliwych do pożyczenia oraz warunki kredytowania zależą od oferty przygotowanej przez konkretną instytucję. Ten rodzaj pożyczek jest dostępny dla osób, które wykazują regularny i stabilny dochód finansowy. Podmiot musi dysponować środkami niezbędnymi do wywiązania się ze spłaty rat w określonym terminie.

Istotne jest jednak, iż wcale nie musi to być zatrudnienie na umowę o pracę. Firmy pożyczkowe akceptują wiele różnych źródeł dochodu i są mniej rygorystyczne pod tym względem niż np. banki. Niezależne instytucje o wiele łagodniej podchodzą do oceny sytuacji finansowej pożyczkobiorcy, a także znacznie częściej wydają pozytywne decyzje kredytowe.

Aby nie dać się oszukać przy pożyczce online, przede wszystkim należy sprawdzić obecność i prawdziwość danych przedsiębiorstwa na jego stronie internetowej. Co więcej, warto zweryfikować, czy jest ono członkiem Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych. Dzięki temu, potencjalny klient nie naraża się na oszustwo, a ponadto gwarantuje sobie najwyższe standardy udzielania kredytu w instytucjach pozabankowych.

Warto również przyjrzeć się bliżej samej umowie. Choć konieczność jej dokładnego przeczytania wydaje się oczywista, wielu klientów podpisuje ją bez zapoznania się z treścią. Tymczasem to najlepszy sposób na to, by ustrzec się problemów. Jeśli koszty finansowania wydają się nieproporcjonalnie duże, a któryś z zapisów jest niezrozumiały, swoją decyzję warto skonsultować z prawnikiem lub doradcą finansowym, a najlepiej znaleźć inną, bardziej przejrzystą ofertę.

Równie ważne jest zwrócenie uwagi na przykład reprezentatywny, który znajdziemy między innymi w formularzu informacyjnym dołączonym do umowy. Jeżeli koszty pożyczki przekroczą 25 procent przyznanej kwoty, najlepszym rozwiązaniem będzie poszukanie innej, proponującej korzystniejsze warunki firmy.

Stuprocentową pewność co do tego, że wybrana przez nas oferta jest w swojej kategorii najkorzystniejsza, zyskamy dzięki odpowiednim narzędziom. Porównując pożyczki pozabankowe, szybko zorientujemy się, jakie warunki oferują w danej chwili sprawdzone firmy i wybierzemy wśród nich tę, która pod względem kosztów, dostępnej kwoty oraz okresu kredytowania odpowiada nam najbardziej.

Pamiętajmy również o przelewie weryfikacyjnym, który jest jednym z dwóch, obok użycia specjalnej aplikacji, sposobów na potwierdzenie tożsamości pożyczkobiorcy. Jego wysokość nie powinna być duża i zwykle wynosi 1 grosz lub 1 złoty. Jeśli firma pożyczkowa żąda wykonania przelewu na większą kwotę, lepiej zrezygnować z jej usług – to sygnał, że prawdopodobnie nie ma czystych intencji.

Ostrożność powiniśmy też zachować, kiedy za kontakt z infolinią pożyczkodawcy naliczane są wysokie opłaty. Uznane firmy zapewniają bezpłatne lub ulgowe połączenie.

Bezpieczna pożyczka online

Choć sektor pozabankowy jest coraz bezpieczniejszy dla klientów, nadal nie możemy wykluczyć ryzyka napotkania na oszustów, którzy będą próbowali nas okraść. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze zachowywać czujność i dokładnie sprawdzać każdą ofertę pożyczki online, zanim zdecydujemy się z niej skorzystać.

Pamiętajmy, że to my sami jesteśmy najlepszą ochroną przed nieprzyjemnymi konsekwencjami, jakie mogą nieść ze sobą fałszywe inwestycje czy pożyczki. Wystarczy odrobina czujności, kilka dodatkowych minut poświęconych na weryfikację danej oferty, a możemy uniknąć sporej dawki stresu i finansowych kłopotów w przyszłości.

Jeśli chcesz bezpiecznie pożyczyć pieniądze online, odwiedź stronę stop-oszustom.pl, gdzie znajdziesz więcej porad i wskazówek, jak nie dać się oszukać.

Scroll to Top