Świat e-commerce kwitnie, a wraz z nim coraz bardziej wyrafinowane formy przestępczości. Jedną z niepokojących tendencji jest rosnąca skala nielegalnego handlu na platformach aukcyjnych. Sprzedawcy, często ukrywający swoją tożsamość, wystawiają na sprzedaż produkty podrobione lub uzyskane w nielegalny sposób, narażając konsumentów na straty finansowe i potencjalne problemy prawne. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zjawisku, poznamy sposoby jego rozpoznawania oraz dowiemy się, jak skutecznie reagować na próby oszustwa.
Skala problemu nielegalnego handlu na platformach aukcyjnych
Według raportu UNESCO, szacuje się, że wartość światowego rynku podróbek sięga nawet 461 miliardów dolarów rocznie. Istotną część tego nielegalnego obrotu stanowi handel na platformach aukcyjnych, gdzie nieuczciwi sprzedawcy wystawiają towary podrobione lub uzyskane w inny niezgodny z prawem sposób. Badania Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury wskazują, że w Polsce ofiarami takich praktyk pada nawet co piąty użytkownik platform aukcyjnych.
Oszuści wykorzystują różne metody, by ukryć swą tożsamość i uniknąć wykrycia. Często posługują się fałszywymi danymi rejestracyjnymi, a nawet kradną tożsamość innych sprzedawców. Dodatkowo, jak wynika z informacji opublikowanych przez Policję, oszuści mogą używać numerów telefonów z polskimi prefiks