Uwaga na randkowe kłamstwa – poznaj prawdę o swojej sympatii
Zdemaskuj oszusta na randki – poznaj sygnały ostrzegawcze
Czy kiedykolwiek spotkałeś się z sytuacją, w której osoba, którą poznałeś online, okazywała się zupełnie inna niż przedstawiała się w swoim profilu? Niestety, oszustwa na portalach randkowych nie są niczym nowym. Coraz więcej ludzi próbuje wykorzystywać internetową anonimowość, by wykreować fałszywy wizerunek i skrzywdzić naiwne ofiary. Jako ekspertka portalu randkowego, dość często jestem pytana, czy zdarzają się takie przypadki. Moją odpowiedzią jest zawsze stanowcze „tak” – tak samo jak w codziennym życiu, również w sieci można natknąć się na nieuczciwych ludzi, którzy mają własne, często niecne, cele.
Jak słusznie zauważa Basia, portal randkowy nie gwarantuje, że na pewno nie spotka nas oszust. Niestety, w internecie można właściwie powiedzieć o sobie prawie wszystko – osoba, którą spotykasz na spacerze, może równie dobrze kłamać o swojej sytuacji życiowej, jak ktoś poznany na portalu randkowym. Dlatego tak ważne jest, aby mieć oczy i uszy szeroko otwarte i być wyczulonym na pierwsze sygnały, które mogą sugerować, że coś jest nie tak.
Czerwone flagi, które powinny Cię zaniepokoić
Oto 10 kluczowych sygnałów ostrzegawczych, na które powinieneś zwrócić uwagę, gdy poznajesz kogoś przez internet:
-
Brak zdjęcia profilowego – chociaż nie możesz zobaczyć, jak wygląda Twoja sympatia, opisuje siebie jako atrakcyjnego młodzieńca. Powstaje pytanie, dlaczego więc nie zamieścił zdjęcia?
-
Lakoniczny opis – Twój rozmówca niechętnie mówi o sobie, a opis jego profilu jest krótki i pozbawiony istotnych informacji.
-
Unika rozmowy o sobie – gdy pytasz o szczegóły z jego życia, odpowiada wymijająco, jakby miał coś do ukrycia.
-
Trzyma Cię na dystans – mimo że jest zalogowany, nie odpisuje na Twoje wiadomości lub robi długie przerwy w kontakcie.
-
Nie pamięta poprzedniej rozmowy – plącze się w zeznaniach, jakby rozmawiał z wieloma osobami jednocześnie.
-
Ciągle zmienia plany – raz mówi, że nie będzie miał czasu, bo jedzie do chorej babci, a następnie, że musi się uczyć.
-
Nie chce się spotkać poza siecią – lub stale odkłada tę kwestię w nieskończoność.
-
Nie wykazuje zainteresowania Twoją osobą – zamiast zadawać Ci pytania, skupia się wyłącznie na opowiadaniu o sobie.
-
Chce wiedzieć o Tobie wszystko – Twój rozmówca wypytuje Cię w taki sposób, że czujesz się bardziej przesłuchiwana niż dowartościowana.
-
Narzeka na trudną sytuację finansową – już na początku znajomości skarży się, że nie ma pieniędzy na bilet, by się z Tobą spotkać.
Jeśli zauważysz kilka z tych sygnałów, nie ignoruj ich – mogą one wskazywać, że coś jest nie tak. Pamiętaj, że osoba, która naprawdę jest Tobą zainteresowana, będzie okazywać Ci to w naturalny sposób, a nie będzie próbować Cię oszukać.
Jak rozpoznać oszusta w realu?
Oczywiście, nie wszystkie wymienione wcześniej sygnały muszą oznaczać, że masz do czynienia z oszustem. Niektóre z nich mogą świadczyć po prostu o tym, że Twoja sympatia jest nieśmiała, skryta lub po prostu bardzo zakochana. Dlatego warto zwrócić uwagę również na to, jak dana osoba zachowuje się poza internetem.
-
Unika rozmów na swój temat – gdy próbujesz dowiedzieć się czegoś więcej o jego przeszłości lub aktualnej sytuacji, reaguje nerwowo, unika kontaktu wzrokowego i wydaje się pobudzony.
-
Rzadko spotyka się z Tobą w miejscach publicznych – chociaż chciałbyś spędzić z nim czas w parku lub romantyczną kolację, zawsze znajduje jakieś wytłumaczenie, by tego uniknąć.
-
Nie przedstawia Cię bliskim – niechętnie bierze udział w spotkaniach z Twoją rodziną czy przyjaciółmi.
-
Unika tematu przejścia na kolejny etap znajomości – wspólne wakacje, zamieszkanie razem – według niego na te tematy „przyjdzie jeszcze czas”.
-
Ciągle „nie ma czasu” – często jest zajęty, zwłaszcza wieczorami i w weekendy, a gdy kontaktuje się z Tobą, to tylko przelotnie.
-
Odbiera tajemnicze telefony – po takich rozmowach zwykle kończy Wasze spotkanie i wychodzi.
-
Dużo mówi, mało robi – deklaruje, że chciałby się z Tobą częściej spotykać, ale zawsze znajduje jakieś „ale”.
-
Nienaturalnie szybko wyznaje Ci miłość – już po kilku dniach znajomości chce przejść do kolejnych etapów, takich jak ślub czy wspólne mieszkanie.
-
Niektóre fakty nie składają się w logiczną całość – na przykład twierdzi, że jest prezesem firmy, a ciągle ma czas, by się z Tobą spotykać.
Jeśli zauważysz kilka z tych zachowań, Twój zdrowy rozsądek i intuicja podsuwają Ci, że coś jest nie tak. Pamiętaj jednak, że nawet osoby, które przejdą pomyślnie tę weryfikację, mogą Cię porzucić lub zranić – nikt nie jest w stanie zapobiec wszystkim potencjalnym rozczarowaniom.
Uważaj na te 3 typy oszustów
Pamiętaj, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą okazać się oszustami. Oto 3 typowe profile, na które należy uważać:
-
Matrymonialny oszust – szuka ofiar, które może wykorzystać finansowo. Obiecuje związek, ślub i wspólne życie, ale w rzeczywistości interesuje go tylko Twój portfel.
-
Poszukiwacz seksu – deklaruje, że szuka „bratniej duszy”, ale w rzeczywistości zależy mu tylko na niezobowiązującym seksie. Często spotyka się jednocześnie z kilkoma osobami.
-
Mitoman – tworzy o sobie kompletnie fałszywy wizerunek, by wzbudzić zainteresowanie. Kłamie na temat swojego wyglądu, statusu społecznego, zawodu i sytuacji życiowej.
Uważaj, byś nie została kolejną ofiarą takich nieuczciwych osób. Warto mieć oczy szeroko otwarte i ufać swojej intuicji. Pamiętaj także, że portal StopOszustom.pl to miejsce, gdzie możesz sprawdzić, czy Twoja sympatia nie figuruje na liście osób podejrzanych o oszustwa.
Podsumowanie
Randkowanie w sieci niesie ze sobą wiele korzyści, ale też ryzyka, na które warto być przygotowanym. Choć nie ma gwarancji, że unikniesz rozczarowań, warto zwracać uwagę na czerwone flagi i ufać swojej intuicji. Bądź czujny, ale nie zamykaj się na miłość – prawdziwe uczucie warte jest odrobiny ryzyka. Powodzenia w poszukiwaniach!