Jak rozpoznać oszusta na portalach randkowych

Jak rozpoznać oszusta na portalach randkowych

Jak rozpoznać oszusta na portalach randkowych

Randki w sieci – czas na ostrożność

Spotykanie partnerów przez Internet to dziś codzienność. Niesie to jednak ze sobą pewne zagrożenia. Oszuści coraz częściej czyhają na naiwnych, poszukujących miłości singli, którzy zbyt łatwo dają się skusić pięknym deklaracjom i obietnicom. Jak więc rozpoznać takiego cwaniaka, zanim zada nam ból i straty?

Od czasu, kiedy Basia poznała historię koleżanki z pracy, która padła ofiarą „matrymonialnego oszusta”, sama bała się założyć konto na portalu randkowym. Przyjaciółka opowiadała, jak mężczyzna wyłudzał od niej pieniądze, a gdy przestała go finansować, zwyczajnie zniknął. Podobne doświadczenie miała też siostra Basi – poznanemu w sieci mężczyźnie, który deklarował, że szuka „bratniej duszy”, w rzeczywistości zależało tylko na niezobowiązującym seksie.

Jak mówi ekspertka portalu randkowego, oszuści pojawiają się zarówno w internecie, jak i w „realu”. Jednak anonimowość sieci i pozorne poczucie bezkarności, sprzyjają temu, by coś ukryć, podkoloryzować czy wręcz całkowicie zniekształcić. To sprawia, że częściej niż w rzeczywistym świecie, możemy mieć do czynienia z nieuczciwymi osobami.

Uważaj na sygnały ostrzegawcze

Jak więc rozpoznać, że osoba, z którą nawiązałeś kontakt online, może okazać się oszustem? Oto 10 kluczowych sygnałów ostrzegawczych:

  1. Brak zdjęcia – Choć rozmówca opisuje się jako atrakcyjna osoba, dziwi brak jakiejkolwiek fotografii. Możliwe, że korzysta z ukradzionych zdjęć.

  2. Lakoniczny opis – Jeśli opis profilu jest bardzo krótki i ogólnikowy, bez podania istotnych informacji, to znak, że ktoś może mieć coś do ukrycia.

  3. Niechęć do mówienia o sobie – Gdy pytasz rozmówcę o szczegóły z jego życia, udziela jedynie zdawkowych, enigmatycznych odpowiedzi.

  4. Utrudnianie kontaktu – Choć jest zalogowany, nie odpisuje na wiadomości lub robi długie przerwy w komunikacji, tłumacząc się brakiem czasu.

  5. Problemy z pamięcią – Zdarza mu się mylić wcześniej podane informacje, sprawiając wrażenie, jakby prowadził równoległe rozmowy z wieloma osobami.

  6. Niespójne zeznania – To, co mówi teraz, kłóci się z tym, co deklarował wcześniej.

  7. Unikanie spotkań – Wydłuża w nieskończoność czas, gdy mielibyście się w końcu zobaczyć osobiście.

  8. Brak zainteresowania tobą – Rozmawia niemal wyłącznie o sobie, nie zadając ci praktycznie żadnych pytań.

  9. Wszechstronna ciekawość – Wypytuje cię o wszystko, jakbyś była na przesłuchaniu, a nie partnerką do rozmowy.

  10. Skargi na trudną sytuację – Szybko narzeka na problemy finansowe i prosi o pomoc, np. na zakup biletu, by się spotkać.

Jeśli zauważysz połączenie kilku z tych sygnałów, powinieneś zacząć poważnie zastanawiać się, czy twój rozmówca jest osobą, za jaką się podaje.

Uważaj także w „realu”

Podobne sygnały, które mogą wskazywać, że masz do czynienia z oszustem, można dostrzec również w realnych kontaktach. Jeśli ktoś nie wykazuje autentycznego zainteresowania tobą, a jedynie kreuje swój idealny wizerunek, unika rozmów na swój temat, rzadko spotyka się z tobą poza siecią i nie przedstawia cię bliskim – to powód do ostrożności.

Dodatkowo czerwoną flagą powinno być, gdy ta osoba nienaturalnie szybko deklaruje miłość, a niektóre fakty z jej życia nie składają się w logiczną całość. Jeśli coś wydaje się być „za piękne, aby mogło być prawdziwe” – zaufaj swojej intuicji.

Oczywiście, nie wszystkie wymienione sygnały muszą oznaczać, że masz do czynienia z oszustem. Czasem ktoś może być po prostu nieśmiały, zakompleksiony czy po prostu bardzo zakochany. Dlatego ważne jest, aby oceniać daną sytuację kompleksowo, w kontekście różnych zachowań i uważnie obserwować, czy nie pojawiają się inne niepokojące oznaki.

Bezpieczne randkowanie w sieci

Mimo że popularne serwisy randkowe weryfikują konta swoich użytkowników, żadna kontrola nie jest w 100% skuteczna. Dlatego poza zaufaniem do uczciwości intencji partnera i sprawdzonego portalu, trzeba zachować czujność.

Według raportu Federalnej Komisji Handlu w USA, w 2021 roku z powodu oszustw randkowych wyłudzono 547 milionów dolarów – to aż 80% więcej niż rok wcześniej. Oszuści coraz częściej wykorzystują serwisy randkowe, by zdobyć zaufanie ofiar i wyłudzić od nich pieniądze lub materiały kompromitujące.

Dlatego, jeśli tylko zauważysz jakiekolwiek niepokojące sygnały, nie wahaj się zakończyć tej znajomości. Lepiej dmuchać na zimne, niż narazić się na przykre konsekwencje. Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo i dobrostan są najważniejsze.

Podsumowując, randkowanie w sieci może być wspaniałą przygodą, ale wymaga zachowania ostrożności. Uważnie obserwuj rozmówcę, ufaj swojej intuicji, a w razie wątpliwości – zrezygnuj z dalszego kontaktu. Tylko wtedy będziesz mogła cieszyć się udaną znajomością, a nie stać się ofiarą oszusta.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top