Nowe technologie a oszustwa na platformach crowdfundingowych – jak się bronić?

Nowe technologie a oszustwa na platformach crowdfundingowych – jak się bronić?

Cyberprzestępcy na tropie

Czy słyszałeś kiedyś o osobie, która została oszukana na internetowej zbiórce pieniędzy? Niestety, to bardzo częsty problem, który narasta wraz z rozwojem nowych technologii. Cyberprzestępcy co rusz wymyślają coraz to nowsze sposoby, aby wyłudzić nasze ciężko zarobione pieniądze. Czy istnieje na to jakakolwiek rada?

Zbiórki internetowe to wspaniały sposób, aby pomóc innym w potrzebie. Można w ten sposób wspomóc leczenie chorego dziecka, wesprzeć organizację charytatywną czy pomóc poszkodowanym w klęskach żywiołowych. Niestety, ta dobroć i chęć niesienia pomocy są również wykorzystywane przez nieuczciwych ludzi. Według danych przedstawionych przez platformę Zrzutka.pl, tylko w 2021 roku w Stanach Zjednoczonych niemal 100 tys. osób zostało pokrzywdzonych w ten sposób na kwotę 770 mln dolarów. W Polsce sytuacja również nie wygląda optymistycznie – w samej tylko Warszawie i powiatach ościennych doszło do 45 tys. oszustw internetowych, opiewających na łączną kwotę ponad 16 mln zł.

Nowe technologie sprzyjają naciągaczom

Co sprawia, że cyberprzestępcy tak chętnie sięgają po metody wyłudzania pieniędzy na platformach crowdfundingowych? Zdaniem Tomasza Chołasta, członka zarządu Zrzutka.pl, są to przede wszystkim trzy czynniki: rozwój technologii, upowszechnienie się kart płatniczych oraz niska świadomość Polaków na temat zagrożeń w sieci. Cyberprzestępcy doskonale wykorzystują te słabe punkty, tworząc coraz to nowsze, bardziej wyrafinowane metody wyłudzania pieniędzy.

Jedną z najpopularniejszych form oszustw na platformach crowdfundingowych są fałszywe zbiórki na leczenie. Jak to działa? Przestępcy tworzą kompletną fikcję, podsuwając sfałszowane dokumenty medyczne i podszywając się pod osoby chore. Czasem angażują w promocję znajomych celebrytów lub polityków, aby zwiększyć wiarygodność. Inną metodą jest wykorzystywanie zdjęć zwierząt po zabiegach weterynaryjnych do stworzenia fałszywej zbiórki na pomoc dla czworonogów. Ostatnio zaobserwowano również nasilenie się przypadków wykorzystywania tragedii na Ukrainie do wyłudzania pieniędzy na fikcyjną pomoc dla poszkodowanych.

Jak się ustrzec przed naciągaczami?

Patrząc na tę skalę problemu, można poczuć się zniechęconym i stracić wiarę w ludzką dobroć. Jednak istnieją pewne sposoby, aby ustrzec się przed naciągaczami i bezpiecznie wspierać szczytne cele.

Przede wszystkim, zanim wpłacimy jakiekolwiek pieniądze, powinniśmy dokładnie sprawdzić organizatora zbiórki. Jeśli to możliwe, zweryfikujmy dane kontaktowe, adres organizacji i innych zaangażowanych osób. Jeżeli organizator nie przejdzie procesu weryfikacji na danej platformie crowdfundingowej, jego konto może zostać zablokowane, a w uzasadnionych przypadkach sprawa zgłoszona do prokuratury. Warto również skontaktować się z instytucjami związanymi z celem zbiórki, np. szpitalem lub schroniskiem, aby potwierdzić jej autentyczność.

Nie dajmy się też zwieść pięknymi opisami i poruszającymi zdjęciami. Niestety, cyberprzestępcy coraz lepiej manipulują emocjami potencjalnych darczyńców. Starajmy się zachować zdrowy rozsądek i krytycznie podchodzić do każdej prośby o wsparcie.

Ponadto, warto śledzić informacje na temat nowych trendów w oszustwach internetowych. Regularne aktualizowanie swojej wiedzy pomoże nam uniknąć bycia ofiarą sprytnych naciągaczy. Jedno jest pewne – musimy być czujni i uważni, aby nie dać się wciągnąć w ich sidła.

Jak reagować, gdy padniemy ofiarą oszustwa?

Niestety, nawet największa ostrożność nie zawsze uchroni nas przed nieuczciwymi ludźmi. Jeśli mimo wszystko staniemy się ofiarą oszustwa na platformie crowdfundingowej, nie poddawajmy się. Istnieją kroki, które możemy podjąć, aby odzyskać utracone pieniądze.

Przede wszystkim, skontaktujmy się z administratorami platformy, na której miało miejsce oszustwo. Oni mogą pomóc w zablokowaniu konta sprawcy i odzyskaniu naszych środków. Warto także zgłosić sprawę na Policję, aby doszło do pociągnięcia oszusta do odpowiedzialności karnej.

Pamiętajmy również, że nie jesteśmy sami w tej walce. Możemy również zwrócić się o pomoc do organizacji konsumenckich lub rzeczników praw obywatelskich. Działając razem, mamy większe szanse na wygranie tej nierównej walki.

Wsparcie dla ofiar

Choć wydaje się, że walka z cyberprzestępcami jest trudna i beznadziejna, nie poddawajmy się. Istnieją organizacje, które pomagają ofiarom oszustw, oferując wsparcie prawne, psychologiczne i finansowe. Jedną z nich jest Stop Oszustom – platforma, która stawia sobie za cel ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami.

Na stronie Stop Oszustom możesz znaleźć wiele cennych informacji i porad, a także skorzystać z pomocy ekspertów. Zachęcam Cię, abyś odwiedził tę stronę i dowiedział się więcej o tym, jak możesz się bronić przed naciągaczami i jak postępować, gdy już padniesz ich ofiarą.

Pamiętaj – nie jesteś sam w tej walce. Razem możemy przeciwstawić się cyberprzestępcom i odzyskać to, co do nas należy. Wspierajmy się nawzajem, bądźmy czujni i nigdy nie rezygnujmy z walki o sprawiedliwość.

Scroll to Top