Chroń się przed podstępnymi sprzedawcami samochodów
Czy kiedykolwiek znalazłeś się w sytuacji, kiedy kupiłeś samochód od sprzedawcy, a później okazało się, że ukrywał on przed tobą poważne usterki? Niestety, tego typu oszustwa to codzienność na rynku aut używanych. Jako konsument musisz być bardzo czujny, aby uniknąć wpadnięcia w pułapkę przebiegłych sprzedawców.
Wyłączenie rękojmi – furtka dla nieuczciwych
W jednym z artykułów Kancelaria JJ Radcowie Prawni wyjaśniła, że sprzedawca samochodu będący przedsiębiorcą nie może po prostu wyłączyć działania rękojmi na fakturze. Taki zapis będzie uznany za bezskuteczny, ponieważ kupujący musi mieć realną możliwość zapoznania się z wyłączeniem rękojmi przed zawarciem umowy. Skuteczne ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi można dokonać np. w samej umowie sprzedaży.
Niestety, niektórzy sprzedawcy liczą na to, że klienci nie będą dokładnie czytać zawartych w umowie zapisów. Liczą, że w razie problemów z samochodem będą mogli po prostu powołać się na wyłączoną rękojmię. Jak się okazuje, nie jest to takie proste.
Kiedy wyłączenie rękojmi jest nieskuteczne?
Zgodnie z informacjami z kancelarii adwokat Kostka, wyłączenie rękojmi jest bezskuteczne, gdy:
-
Kupującym jest konsument, a sprzedawcą przedsiębiorca. W takim przypadku wyłączenie rękojmi jest dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach.
-
Sprzedawca podstępnie zataił wadę samochodu przed kupującym. Nawet jeśli w umowie znajdował się zapis o wyłączeniu rękojmi, nie będzie on działał.
-
Wada samochodu ma charakter prawny, np. auto zostało skradzione lub ma więcej niż jednego właściciela. Wtedy sprzedawca musi zwrócić kupującemu zapłaconą cenę.
Oczywiście, udowodnienie podstępnego zatajenia wady lub wady prawnej samochodu może być niełatwym zadaniem. Jednak fakt, że w umowie znajduje się zapis o wyłączeniu rękojmi, wcale nie oznacza, że sprzedawca jest całkowicie zwolniony z odpowiedzialności.
Jak uniknąć naciągaczy?
Podstawową zasadą, którą powinieneś się kierować, to dokładne czytanie umowy jeszcze przed podpisaniem. Niestety, przykładowe wzory umów, które można znaleźć w sieci, często nie zawierają klauzuli wyłączającej rękojmię. Dlatego, jeśli sprzedawca nalegałby na taki zapis, lepiej zrezygnować z transakcji.
Pamiętaj, że uczciwy sprzedawca nie będzie próbował cię w jakikolwiek sposób oszukać. Jeśli czujesz, że ktoś ukrywa przed tobą istotne informacje o samochodzie, lepiej się wycofaj. Rynek aut używanych jest na tyle duży, że na pewno znajdziesz inną, korzystniejszą ofertę.
Jak rozpoznać nieuczciwego sprzedawcę?
Oto kilka sygnałów ostrzegawczych, które mogą wskazywać, że masz do czynienia z naciągaczem:
-
Nieuzasadniona presja na szybkie podpisanie umowy – uczciwi sprzedawcy nie będą cię poganiać.
-
Niechęć do udzielenia informacji o historii pojazdu – legitymowani sprzedawcy chętnie podzielą się tymi danymi.
-
Nierealistycznie niska cena – jeśli oferta wygląda „zbyt dobrze, by była prawdziwa”, prawdopodobnie tak jest.
-
Unikanie odpowiedzi na pytania – sprzedawca, który nie chce udzielać konkretnych informacji, może mieć coś do ukrycia.
-
Nadmierna agresja lub natarczywość – uczciwy sprzedawca nie będzie cię straszyć ani forsować swojego stanowiska.
Jeśli zauważysz któreś z tych zachowań, najlepiej zrezygnuj z transakcji. Nie daj się zwieść pozornie korzystnej ofercie – lepiej dmuchać na zimne.
Jak sprawdzić historię auta?
Oprócz wnikliwej analizy umowy, warto również dokładnie sprawdzić historię interesującego cię samochodu. Możesz to zrobić korzystając z dostępnych w internecie narzędzi, takich jak stop-oszustom.pl. Dzięki nim łatwo zweryfikujesz, czy auto nie ma ukrytych wad lub problemów prawnych.
Pamiętaj również, że kluczowa jest dokładna oględziny pojazdu. Przyjrzyj się jego stanowi technicznemu, poszukaj ewentualnych śladów napraw czy uszkodzeń. Jeśli coś wzbudza twoje wątpliwości, lepiej zrezygnuj z zakupu.
Podsumowanie
Niestety, nieuczciwi sprzedawcy samochodów to wciąż poważny problem. Dlatego jako kupujący musisz być bardzo czujny i dokładnie analizować każdy krok transakcji.
Pamiętaj, że nawet jeśli w umowie znajdzie się zapis o wyłączeniu rękojmi, niekoniecznie będzie on skuteczny. W wielu przypadkach, np. gdy sprzedawca podstępnie zatai wadę auta, będziesz mógł dochodzić swoich praw.
Bądź uważny, czytaj umowy, weryfikuj historię pojazdów i ufaj swojej intuicji. Tylko wtedy masz szansę uniknąć przykrych niespodzianek po zakupie wymarzonego samochodu. Nie daj się nabrać sprytnym naciągaczom!