Najciekawsze sprawy podatkowe z sądów w 2024 roku
W 2024 roku sądy wydały szereg ciekawych i ważnych wyroków w sprawach podatkowych, które okazały się kluczowe z punktu widzenia podatników. Jako ktoś, kto na co dzień śledzi te tematy, muszę powiedzieć, że osobiście byłem zaskoczony niektórymi z tych orzeczeń. Niektóre z nich doprowadziły do istotnych zmian w przepisach, a inne otworzyły nowe możliwości dla podatników. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. definicji budowli
Jednym z najważniejszych wyroków, który zapadł w 2023 roku, był ten wydany przez Trybunał Konstytucyjny 4 lipca 2023 r. (sygn. SK 14/21). Orzekł on, że definicja budowli zawarta w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych jest niezgodna z Konstytucją. Zgodnie z wyrokiem, ustawodawca ma wprowadzić nową definicję legalną budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, która nie będzie odwoływała się do ustaw niepodatkowych.
Jak trafnie zauważył dr hab. Wojciech Morawski, prof. UMK, „zakres wyroku TK wykracza poza podatek od nieruchomości. Pomysł, że cała regulacja podatku musi być w ustawie podatkowej, czyli ustawie regulującej dany podatek, nie ma ani podstawy prawnej, ani żadnego sensu, ani nie jest możliwy do zrealizowania”. Mimo tych wątpliwości, ustawodawca musi zmierzyć się z koniecznością wprowadzenia nowych definicji, co z pewnością będzie stanowiło duże wyzwanie.
Wyrok TK ws. opodatkowania miejsc garażowych
Kolejnym ważnym orzeczeniem był wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 października 2023 r. (sygn. SK 23/19), w którym Trybunał zakwestionował przepisy umożliwiające pobieranie wyższej stawki za miejsca garażowe w budynkach wielorodzinnych posiadające księgę wieczystą niż za garaże bez odrębnej własności. Trybunał uznał, że taki stan rzeczy prowadzi do nierównego traktowania podatników.
Zgodnie z wyrokiem, przepisy te tracą moc z końcem 2024 roku. Oznacza to, że właściciele garaży opodatkowanych zawyżonymi stawkami będą mogli składać wnioski o wznowienie postępowania w swoich indywidualnych sprawach. Jak słusznie zauważył dr Adam Kałążny, jest to „jedyny sposób na to, by dochodzić prawa do zwrotu podatku pobranego na podstawie wadliwych przepisów”.
Kluczowe orzeczenie TSUE ws. prezentów do prenumeraty
Wśród orzeczeń, które szczególnie przykuły moją uwagę, jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 5 października 2023 r. (sygn. C-505/22). Trybunał orzekł, że przekazanie prezentu do prenumeraty w zamian za wykupienie prenumeraty czasopism stanowi świadczenie pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego, jakim jest dostawa czasopism, i podlega opodatkowaniu VAT.
Jak wyjaśnia dr hab. Krzysztof Lasiński-Sulecki, prof. UMK, „okoliczności sprawy wydają się wskazywać na świadczenie główne, któremu towarzyszy świadczenie pomocnicze. Przekazanie prezentu nowym prenumeratorom stanowi bowiem zachętę do wykupienia prenumeraty. Jego jedynym celem jest zwiększenie liczby prenumeratorów czasopism, a tym samym zwiększenie jej zysków”. Ten wyrok może mieć daleko idące konsekwencje dla wielu przedsiębiorców oferujących tego typu promocje.
Wyrok NSA ws. zwrotu akcyzy przy wywozie samochodu
Istotne orzeczenie zapadło również w Naczelnym Sądzie Administracyjnym 6 września 2023 r. (sygn. I GSK 1660/19). NSA orzekł, że przewidziane w art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym ograniczenie zwrotu akcyzy do przypadku wywozu samochodu wcześniej niezarejestrowanego w Polsce jest w świetle unormowań prawa unijnego dopuszczalne.
Jak wyjaśnia sędzia Tomasz Kolanowski, „sąd zwrócił uwagę, że okoliczność faktyczna dokonania wcześniejszej rejestracji pojazdu w Polsce nie należała do spornych. Z tego powodu uznał, że zasadnie organy i sąd I instancji przyjęły, że nie została spełniona jedna z przesłanek zwrotu akcyzy na podstawie art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym”. Jest to ważne orzeczenie, które utrwala linię orzeczniczą w tej kwestii.
Podsumowanie
Rok 2024 obfitował w szereg ciekawych i ważnych orzeczeń sądowych, które w istotny sposób wpłynęły na sytuację podatników w Polsce. Wyroki Trybunału Konstytucyjnego dotyczące definicji budowli i opodatkowania miejsc garażowych, a także orzeczenie TSUE w sprawie prezentów do prenumeraty oraz wyrok NSA w kwestii zwrotu akcyzy, pokazują, że sądy nie boją się podejmować odważnych decyzji, które mogą być precedensowe i mieć daleko idące skutki.
Osobiście cieszę się, że serwis Stop Oszustom może śledzić te zagadnienia i na bieżąco informować o nich czytelników. Mam nadzieję, że przegląd najciekawszych spraw podatkowych z 2024 roku okazał się dla Was równie fascynujący, jak dla mnie. Jestem przekonany, że w kolejnych latach z pewnością nie zabraknie równie interesujących orzeczeń.