Bezpieczne Praktyki, By Uniknąć Kłopotów Na Platformie Freelancerskiej

Bezpieczne Praktyki, By Uniknąć Kłopotów Na Platformie Freelancerskiej

Freelancing staje się coraz popularniejszą formą pracy, pozwalając profesjonalistom na elastyczność i niezależność. Jednak wraz z rosnącą popularnością tego modelu zatrudnienia, coraz częściej obserwuje się przypadki oszustw, które mogą poważnie wpłynąć na finanse i karierę freelancerów. Jednym z takich zagrożeń jest problem z terminowymi płatnościami ze strony nieuczciwych klientów.

Nierzetelność Klientów: Wyzwanie Dla Freelancerów

Zgodnie z najnowszymi danymi Krajowego Rejestru Długów z czerwca 2024 roku, zaległości płatnicze 259 tys. polskich firm wynoszą obecnie 989 miliardów złotych 1. Niestety, w trudnej sytuacji finansowej, firmy często zaczynają zwlekać z płatnościami dla freelancerów, traktując ich jako ostatni priorytet. Jak wskazuje ekspert, 1 „Freelancerzy zwykle znajdują się dosyć nisko a czasami na szarym końcu hierarchii priorytetów. Przedsiębiorca wybierze najpierw płatności, które pozwolą mu pozostać operacyjnym, dostarczać produkty czy usługi klientom końcowym”.

W efekcie, nawet pomimo zawarcia umowy i wykonania pracy, freelancerzy mogą czekać długo na wypłatę lub nawet jej nie otrzymać. Próby dochodzenia należności drogą prawną wiążą się z dodatkowymi kosztami i angażowaniem czasu, a często trwają miesiącami lub latami. Wiele osób decyduje się więc na stratę i rezygnuje z odzyskiwania pieniędzy, koncentrując się na kolejnym projekcie, aby nadrobić poniesione straty.

Strategie Ochrony Przed Nieuczciwymi Klientami

Aby uniknąć takich sytuacji, freelancerzy muszą stosować odpowiednie środki ostrożności. Jedną z opcji jest prośba o płatność z góry, jednak w praktyce firmy rzadko zgadzają się na takie rozwiązanie. Inną możliwością jest umawianie się na płatności w ratach, po wykonaniu kolejnych etapów pracy, ale to wymaga dodatkowej organizacji i monitorowania postępów.

Inną strategią jest korzystanie z usług specjalistycznych wywiadowni gospodarczych, które zbierają dane o firmach i oceniają ryzyko współpracy. Jednak ta opcja generuje dla freelancera dodatkowe koszty, a ponadto nie gwarantuje otrzymania wszystkich należnych płatności.

Platformy Freelancerskie Jako Rozwiązanie

Coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się platformy freelancerskie, które nie tylko pośredniczą w kontaktach, ale także oferują dodatkowe zabezpieczenia transakcji. Jedną z nich jest Freelancehunt, która udostępnia usługę SEJF 1. Polega ona na zabezpieczeniu płatności dla freelancera jeszcze przed rozpoczęciem pracy, po podpisaniu umowy z opisem zadania, czasu realizacji i formy przekazywania zleceń.

Jak wyjaśnia Valentyn Ziuzin, Prezes Zarządu Freelancehunt: „Pieniądze na zlecenie w całości zabezpieczone są na koncie escrow i freelancer może skupić się na pracy. Komfort psychiczny freelancera, pewność, że otrzyma to, na co się umówił ze zleceniodawcą, przekłada się na jakość pracy oraz produktywność” 1.

Podobne rozwiązania oferuje również platforma Useme, która w swoim pakiecie usług dla freelancerów oprócz escrow, zapewnia również wystawianie faktur VAT, dostęp do zleceń i umów projektowych, czy dokumentowanie pracy w specjalnym obszarze roboczym 2. Freelancerzy korzystający z Useme muszą liczyć się z prowizją, która wynosi 9% od każdego zlecenia, ale jest to cena gwarantującej im bezpieczeństwo transakcji.

Takie rozwiązania są korzystne również dla samych zleceniodawców, ponieważ nie ponoszą oni żadnych dodatkowych kosztów na tego typu platformach – jedynym kosztem jest należność dla freelancera 1.

Kluczowe Zasady Bezpiecznego Korzystania z Platform Freelancerskich

Aby w pełni wykorzystać zabezpieczenia oferowane przez platformy freelancerskie, eksperci radzą przestrzegać kilku kluczowych zasad 2:

  1. Nie przenoś rozmów poza platformę: Wszystkie ustalenia powinny być zawarte w ramach komunikacji na platformie, gdzie są one archiwizowane i mogą stanowić dowód w razie sporu.

  2. Korzystaj z faktur pro forma: Dzięki temu Twoja płatność będzie zabezpieczona od początku, a Ty będziesz mógł spokojnie skupić się na wykonywaniu pracy.

  3. Nie zgadzaj się na bezpłatne próbki: Zleceniodawca nie ma prawa żądać czegokolwiek za darmo – wszystkie prace powinny być odpłatne.

  4. Nie udostępniaj wrażliwych danych poza platformą: Unikaj podawania prywatnych informacji, takich jak numer telefonu czy numer identyfikacji podatkowej, poza obszarem platformy.

  5. Korzystaj z funkcji escrow: Rozliczenia przebiegające poza platformą nie zapewniają Ci takiej samej ochrony, jak te realizowane przez narzędzia zabezpieczające, takie jak usługa SEJF na Freelancehunt lub funkcje escrow na Useme.

  6. Bądź czujny na podejrzane praktyki: Zarówno ze strony zleceniodawców, jak i innych freelancerów, takie jak próby prowadzenia rozmów poza platformą czy żądanie darmowych próbek.

Stosując się do tych zasad, freelancerzy mogą skutecznie chronić się przed nieuczciwymi praktykami i zapewnić sobie bezpieczne rozliczenia za wykonaną pracę. W tej branży, ostrożność i korzystanie z dostępnych narzędzi zabezpieczających mogą zrobić dużą różnicę.

Warto też wspomnieć, że rozwiązania takie jak platformy freelancerskie z usługami escrow zyskują coraz większą popularność. Według raportu 3, startupy oferujące tego typu usługi, jak Useme, planują w ciągu najbliższych 2 lat wejść na giełdę, co świadczy o rosnącym zaufaniu do tego modelu rozliczeń.

Podsumowując, freelancerzy stają w obliczu realnego zagrożenia nieuczciwymi praktykami klientów, które mogą prowadzić do niewypłaconych wynagrodzeń. Jednak dzięki korzystaniu z platform freelancerskich z usługami escrow oraz stosowaniu się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, mogą skutecznie chronić swoje finanse i skupić się na wykonywaniu wysokiej jakości pracy. Zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą serwisu stop-oszustom.pl, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat bezpiecznego freelancingu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top