Cyberprzestępcy polują na łatwowiernych – chroń się!

Cyberprzestępcy polują na łatwowiernych – chroń się!

Cyberprzestępcy polują na łatwowiernych – chroń się!

Zastanawiałeś się kiedyś, jak łatwo możesz paść ofiarą cyberprzestępców w dzisiejszym cyfrowym świecie? Niestety jest to problem, który rośnie z każdym dniem. Cyberprzestępcy stają się coraz sprawniejsi w wykorzystywaniu ludzkiej naiwności i chciwości, polując na łatwowiernych użytkowników internetu. Jako były ofiara takich oszustw, chcę ci dziś podzielić się moimi doświadczeniami, abyś mógł chronić siebie i swoich bliskich przed tymi nikczemnikami.

Nie daj się nabrać na fikcyjne okazje

Pamiętam, jak kilka lat temu zobaczyłem na Facebooku Marketplace ogłoszenie o sprzedaży nowego laptopa w niewiarygodnie niskiej cenie. Byłem podekscytowany, myśląc, że trafiłem na okazję życia. Bez zbędnego zastanowienia, szybko skontaktowałem się ze sprzedawcą i dokonałem przelewu. Niestety, po tygodniu oczekiwania na dostawę, szybko zorientowałem się, że zostałem oszukany. Laptop nigdy nie dotarł, a moje pieniądze zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach.

Eksperci ostrzegają, że tego typu fikcyjne oferty to jedna z najczęstszych metod stosowanych przez cyberprzestępców. Oszuści liczą na to, że nasza chęć upolowania niezwykłej okazji sprawi, że zaślepimy się i nie przeprowadzimy odpowiednich weryfikacji. Niestety, jak się okazało w moim przypadku, to bardzo ryzykowne podejście.

Uważaj na „naciągaczy” na Facebooku Marketplace

Moja historia nie jest odosobniona. Według badań firmy ESET, aż jeden na sześciu użytkowników Facebooka Marketplace padł ofiarą oszustwa. Popularność tej platformy przyciąga bowiem wielu sprytnych cyberprzestępców, którzy bez skrupułów polują na naiwnych użytkowników.

Najczęstszym oszustwem jest sytuacja, w której sprzedawca pobiera pieniądze, ale nie wysyła obiecanego towaru. Inną praktyką jest również sprzedaż wadliwych lub podrobionych produktów po zawyżonych cenach. Oszuści często liczą na to, że w gorączce poszukiwania okazji nie zwrócimy uwagi na te niuanse.

Dlatego Policja radzi, by zawsze spotykać się z kupującym/sprzedającym w miejscu publicznym, sprawdzać opinie na profilach oraz uważać na podejrzanie niskie ceny. Warto także korzystać wyłącznie z zaufanych metod płatności, takich jak PayPal czy Facebook Checkout.

Nie daj się nabrać na „wnuczka” i „policjanta”

Oszustwa te nie ograniczają się tylko do platform sprzedażowych. Jednym z najczęstszych przestępstw na szkodę osób starszych jest oszustwo metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”. Według policyjnych statystyk, blisko 80% pokrzywdzonych to osoby powyżej 70. roku życia.

Schemat działania jest prosty – oszust dzwoni do seniora, podając się za bliską osobę (wnuczka, siostrzenicę, itd.) i prosi o pilną pomoc finansową. Zazwyczaj zmyśla historię o wypadku, konieczności zapłacenia kary lub innej „nagłej” potrzebie. Ofiara, zaniepokojona losem bliskiej osoby, szybko wypłaca oszczędności i przekazuje je rzekomo „bliskiemu”.

Czasem oszust jeszcze uatrakcyjnia swoją historię, podając się za funkcjonariusza policji lub CBŚP, który ma rzekomo namierzyć i zatrzymać oszusta. W ten sposób jeszcze bardziej manipuluje starszą osobą, przekonując ją, że to jedyna szansa, by odzyskać pieniądze.

Bądź czujny i chronić siebie i najbliższych

Jak widzisz, cyberprzestępcy nie cofną się przed niczym, by osiągnąć swój cel. Wykorzystują naszą naiwność, chciwość, a nawet uczucia, by wyłudzić pieniądze. Dlatego tak ważne jest, byśmy wszyscy byli wyczuleni na te niebezpieczne praktyki.

Pamiętaj, by zawsze zachowywać zdrowy rozsądek podczas transakcji online, weryfikować profile sprzedawców i nigdy nie ufać nieznanym osobom, które dzwonią, podając się za bliskich. Najważniejsze, by nigdy nie przekazywać swoich danych finansowych lub pieniędzy komukolwiek, kto się o to prosi.

Jeśli masz starszych bliskich, koniecznie porozmawiaj z nimi na ten temat. Pomóż im zrozumieć zagrożenia i nauczyć się rozpoznawać typowe chwyty stosowane przez oszustów. Twoja wiedza i czujność mogą uchronić ich przed poważnymi stratami.

Pamiętaj też, że jeśli padniesz ofiarą takiego przestępstwa, nie poddawaj się. Skontaktuj się z Policją lub administratorami platform, na których doszło do oszustwa. Każde zgłoszenie może pomóc w schwytaniu cyberprzestępców i uchronić kolejne osoby przed ich machinacjami.

Uważaj więc, bo cyberprzestępcy wciąż czyhają na łatwowiernych użytkowników internetu. Ale teraz, dzięki tej wiedzy, możesz chronić siebie i swoich bliskich. Bądź czujny i nie daj się nabrać!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top