Cyfrowa forteca: jak zabezpieczyć finanse przed hakerami

Cyfrowa forteca: jak zabezpieczyć finanse przed hakerami

Cyfrowa forteca: jak zabezpieczyć finanse przed hakerami

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak bardzo jesteśmy narażeni na ataki hakerów w dzisiejszym cyfrowym świecie? Budujemy swoją finansową fortecę, korzystając z kont bankowych, aplikacji rachunków maklerskich, a nawet robimy zakupy w internecie. Każda taka operacja wiąże się z podawaniem naszych danych, na które tylko czekają internetowi przestępcy. Chociaż nie chcę Cię niepotrzebnie straszyć, myślę, że każdy z nas może zmniejszyć nieco ryzyko ataku, zwracając uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Uważaj na podszywanie się pod pracowników instytucji

Według ekspertów z portalu Niebezpiecznik.pl, w ostatnich latach wiele osób padło ofiarą oszustwa, w którym przestępcy podszywają się pod pracowników banku. Atakujący dzwonią do klientów z numeru telefonu infolinii bankowej, a wiele osób ma taki numer zapisany w swoim telefonie, dlatego połączenie na pierwszy rzut oka nie budzi zastrzeżeń. Należy jednak pamiętać, że podszywanie się pod konkretny numer telefonu (tzw. spoofing) jest jak najbardziej możliwe i wcale nie wymaga zaawansowanych metod – wystarczy odpowiednie oprogramowanie.

Takie podszywanie się jest szczególnie niebezpieczne, gdy przestępcy przybierają tożsamość pracownika banku lub innej instytucji, np. policji. Choć po głosie można stwierdzić, że osoba po drugiej stronie telefonu nie jest naszym krewnym czy przyjacielem, w przypadku pracowników banku czy policji nie jest to tak łatwe do zweryfikowania. Wykorzystując autorytet przybranej tożsamości, przestępca legitymizuje się dodatkowymi informacjami, które zebrał na nasz temat z różnego rodzaju wycieków danych. Przez manipulację przekonuje ofiarę, aby sama dokonała nieodpowiednich działań, takich jak wypłata pieniędzy z bankomatu czy przelew na „rachunek techniczny”, który okazuje się być kontem przestępcy.

Sprawdzaj adresy stron, na których podajesz dane

Pierwsza i najważniejsza zasada, którą musisz się kierować przy logowaniu do jakiejkolwiek strony, to sprawdzenie adresu strony logowania. Nawet jeśli dana strona wygląda dokładnie tak, jak ta do której zazwyczaj się logujesz, nie oznacza to, że nią jest. Dlatego nie loguj się na autopilocie – weź głęboki wdech i popatrz na pasek adresowy strony, do której zamierzasz podać swoje dane. Szczególnie na smartfonach adres jest często automatycznie obcinany, więc warto wyrobić sobie nawyk czytania tych informacji.

Nie ufaj telefonom od nieznanych osób

Kolejną radą, którą otrzymałem od Piotra z Niebezpiecznika.pl, jest to, że jeśli zadzwoni do Ciebie ktoś, kto twierdzi, że jest pracownikiem banku, policjanta, pracownikiem Biura Informacji Kredytowej lub każdej innej instytucji, powinieneś się rozłączyć i zadzwonić na oficjalny numer tego podmiotu. Nie oddzwaniaj na numer, z którego odebrano telefon, i nie podawaj żadnych informacji telefonicznie – zawsze sprawdzaj poprzez oddzwonienie na oficjalny numer.

Niektóre banki w Polsce wprowadziły także możliwość potwierdzenia tożsamości dzwoniącego konsultanta w aplikacji bankowej, którą masz zainstalowaną na swoim telefonie. Jeśli Twój bank oferuje takie rozwiązanie, gdy odbierzesz telefon z banku, poproś konsultanta o uwierzytelnienie w aplikacji. Otrzymasz wtedy powiadomienie push z danymi konsultanta, potwierdzające, że masz do czynienia z faktycznym pracownikiem banku.

Korzystaj z menedżera haseł

Kolejną rzeczą, o którą możesz zadbać, aby utrudnić hakerom życie, jest używanie silnych i unikalnych haseł. To kluczowe dla ochrony Twoich kont i danych w sieci. Jeśli przeraża Cię konieczność pamiętania różnych skomplikowanych haseł do wielu serwisów, mam dla Ciebie dobrą wiadomość – możesz skorzystać z menedżera haseł.

Menedżer haseł to program lub usługa, która pozwala użytkownikom bezpiecznie przechowywać i zarządzać swoimi hasłami do różnych kont online oraz aplikacji. Działa ona zwykle za pomocą silnego szyfrowania, dzięki czemu nie musisz pamiętać wielu różnych haseł, co ułatwia korzystanie z różnych serwisów internetowych. Menedżer haseł może również oferować funkcje takie jak automatyczne wypełnianie formularzy, generowanie silnych haseł, sprawdzanie bezpieczeństwa haseł, powiadomienia o naruszeniach danych czy synchronizację haseł między różnymi urządzeniami.

Używaj klucza U2F

Innym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa w sieci jest użycie klucza U2F. Jest to metoda dwuetapowego uwierzytelnienia (2FA), która chroni przed phishingiem. Phishing to rodzaj cyberataku polegający na tym, że cyberprzestępca próbuje wyłudzić od ofiary poufne informacje, takie jak loginy do rachunków bankowych czy wrażliwe informacje firmowe.

Klucz U2F chroni przed takimi atakami, ponieważ nawet jeśli cyberprzestępca Cię oszuka i wprowadzisz na podrobionej stronie login i hasło, dzięki zastosowaniu klucza, atakujący nie będzie w stanie przejąć Twojego konta.

Aktualizuj swoje urządzenia i oprogramowanie

Warto pamiętać, że cyberprzestępstwa to nie tylko wyłudzenie poufnych informacji. Drugą stroną medalu są złośliwe ataki na nasze urządzenia, które mogą być przeprowadzone, jeśli w naszym urządzeniu lub oprogramowaniu jest jakaś luka bezpieczeństwa. Takie luki są normalne, dlatego producenci regularnie wypuszczają aktualizacje, aby im przeciwdziałać. Dlatego jeśli na Twoim urządzeniu lub w Twojej przeglądarce pojawi się komunikat, że możesz przeprowadzić aktualizację, nie odkładaj tego na potem, tylko ją przeprowadź.

Uważaj, co udostępniasz w internecie

Podczas naszej rozmowy Piotr z Niebezpiecznika.pl zwrócił również uwagę na to, że w internecie zostawiamy naprawdę sporo danych na nasz temat. Nie tylko przy okazji zakupów internetowych, ale także przy zapisie na różne newslettery itp. Warto zachować czujność i podawać tych danych jak najmniej. Jeśli chcesz się zabezpieczyć w większym zakresie, możesz przygotować kilka zestawów danych, z których korzystasz, na przykład dodatkowe adresy e-mail do zakupów online.

Piotr polecił nam także stronę have i been pwned, na której możesz sprawdzić, czy Twój adres e-mail był częścią jakiejś bazy danych, w której doszło do wycieku.

Podsumowując, choć cyfrowy świat niesie ze sobą wiele zagrożeń, jest także wiele prostych kroków, które możemy podjąć, aby znacznie zwiększyć bezpieczeństwo naszych finansów. Od uważnego sprawdzania adresów stron, przez korzystanie z menedżera haseł i klucza U2F, aż po systematyczne aktualizowanie urządzeń – te podstawowe działania mogą stanowić solidną cyfrową fortecę, chroniącą nas przed hakerami.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa finansów w internecie, zapraszam Cię do odwiedzenia strony głównej serwisu stop-oszustom.pl. Znajdziesz tam wiele przydatnych porad i narzędzi, które pomogą Ci zbudować Twoją własną finansową fortecę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top