Czego unikać przy zakupie używanego samochodu?
Zakup używanego samochodu – niełatwa decyzja
Kupno używanego samochodu to zazwyczaj spora inwestycja, która wymaga starannego przemyślenia. Niestety, nadal wielu kupujących podejmuje tę decyzję pod wpływem emocji, nie poświęcając wystarczającej uwagi formalnym aspektom transakcji. Jako doświadczony prawnik muszę przyznać, że ten temat jest mi bardzo bliski. Chociaż w tym artykule postanowiłem pominąć kwestie techniczne związane z kontrolą stanu samochodu, skupię się na formalnych pułapkach, które mogą skutecznie utrudnić lub wręcz uniemożliwić rejestrację pojazdu.
Handlarze samochodów często stosują różne zabiegi, aby zaniżyć cenę transakcji. Jedna z częstych metod to wpisanie w umowie kwoty znacząco niższej niż faktyczna wartość samochodu. Argumentem sprzedawców zazwyczaj jest rzekoma możliwość „oszczędności” na niższym podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), który wynosi 2% wartości pojazdu. Powtarzam – jest to argument błędny. Nawet jeśli w umowie widnieje zaniżona cena, pracownik urzędu skarbowego i tak może ją skorygować, uznając, że wartość samochodu jest wyższa. Co więcej, w przypadku późniejszych problemów i wad zakupionego auta, taka praktyka daje sprzedawcy łatwiejszą linię obrony. Będzie on mógł twierdzić, że pojazd był wadliwy, dlatego jego cena była niższa od rynkowej. Sądzę, że nie trzeba nikogo przekonywać, że w takiej sytuacji będziesz miał poważny problem z odzyskaniem pełnej kwoty wydanej na samochód przy ewentualnym odstąpieniu od umowy. Sprzedawca z pewnością będzie chciał ograniczyć się do zwrotu tylko zaniżonej kwoty wynikającej z umowy.
Ponadto, wpisanie nierzetelnej kwoty w umowie dla celów podatkowych może stanowić przestępstwo skarbowe z art. 62 Kodeksu karnego skarbowego. Zatem nigdy nie podpisuj umowy, na której widnieje już podpis osoby, która rzekomo jest właścicielem pojazdu, a której tak naprawdę nie znasz. Sytuacja staje się jeszcze bardziej niebezpieczna, jeśli na umowie podpisany jest właściciel z zagranicy. Handlarze często wykorzystują tę metodę, aby uniknąć opłacania podatków, a kupujący zyskuje pewną korzyść w postaci oszczędności na podatku akcyzowym. Jednak należy to kategorycznie odrzucić. Po pierwsze, pozorowanie zawarcia umowy na terenie innego kraju jest niezgodne z przepisami. Po drugie, w przypadku kupna auta obarczonego wadami, ewentualne odstąpienie od umowy będzie niezwykle trudne lub wręcz niemożliwe. Będziesz musiał najpierw udowodnić, od kogo faktycznie zakupiłeś pojazd, co znacząco utrudni Ci cały proces.
Jeśli podobnie jak wielu innych kupujących, znalazłeś ogłoszenie o sprzedaży samochodu w Internecie, warto je wcześniej udokumentować – jeszcze przed oględzinami pojazdu, a nawet przed nawiązaniem kontaktu ze sprzedawcą. Z praktyki wiem, że po dokonanej transakcji albo nawet po oględzinach samochodu, ogłoszenie niezwłocznie znika lub jest modyfikowane. Udokumentowane ogłoszenie, w którym sprzedawca w superlatywach chwali pojazd, zapewnia o jego bezwypadkowej przeszłości lub podaje niski przebieg, może być bardzo wartościowym dowodem w ewentualnym postępowaniu sądowym.
Uważaj na klauzule wyłączające odpowiedzialność sprzedawcy
Wybierając się po zakup używanego samochodu, warto zabrać ze sobą dodatkową osobę, która później może być świadkiem w toku postępowania sądowego. Absolutnie nie zgadzaj się na wpisywanie w umowie klauzul, na podstawie których sprzedawca nie odpowiada za wady fizyczne pojazdu. Jako kupujący, domagaj się zamieszczenia w treści umowy informacji dotyczących przebiegu samochodu. Dodatkowo warto, aby sprzedawca oświadczył, że pojazd jest bezwypadkowy i nie uczestniczył w żadnej kolizji. Jeśli deklaruje, że samochód nie był powtórnie lakierowany, powinien to również wyraźnie zaznaczyć. Jeżeli sprzedawca odmawia umieszczenia takich informacji w umowie, to nie kupuj tego pojazdu.
Pamiętaj, że uczciwy sprzedawca nie ma nic do ukrycia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z zakupem używanego samochodu lub podejrzewasz, że sprzedawca wprowadził Cię w błąd, zachęcam do bezpośredniego kontaktu z moją kancelarią. Będę mógł Ci wówczas doradzić, jak najskuteczniej chronić Twoje prawa.
Sprawdź historię pojazdu, zanim kupisz
Nie da się całkowicie uniknąć ryzyka zakupu samochodu z wadą fabryczną, ale istnieją pewne sposoby, aby zminimalizować to ryzyko. Najważniejsze to dokładne sprawdzenie historii pojazdu. Możesz to zrobić, korzystając z ogólnodostępnych serwisów, takich jak Vingurus. Wpisując numer VIN samochodu, uzyskasz raport zawierający informacje na temat jego przeszłości – czy brał udział w wypadkach, ile miał poprzednich właścicieli, czy był odkupiony przez producenta itp. Dzięki temu będziesz mógł stwierdzić, czy samochód nie ma ukrytej wady fabrycznej.
Warto również zwrócić uwagę na powtarzające się naprawy ujawnione w raporcie. Jeśli okazałoby się, że usterki były jedynie powierzchowne, a nie wynikały z poważnej wady fabrycznej, możesz zdecydować się na zakup takiego samochodu po wcześniejszej konsultacji z zaufanym mechanikiem. On pomoże Ci ocenić, czy usterkę można łatwo naprawić, czy też istnieją inne niepokojące problemy.
Poznaj swoje prawa – rękojmia i gwarancja
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup samochodu z potencjalną wadą fabryczną, czy wybierzesz pojazd, który wydaje się być w dobrym stanie, warto znać swoje prawa wynikające z rękojmi i gwarancji. Przepisy w tym zakresie różnią się w zależności od kraju, a nawet poszczególnych stanów w USA. Generalnie jednak, jeśli w samochodzie występuje istotna usterka, która poważnie wpływa na jego bezpieczeństwo lub funkcjonalność, a producent nie jest w stanie jej usunąć w rozsądnej liczbie napraw, masz prawo domagać się wymiany pojazdu lub zwrotu pieniędzy.
Pamiętaj, aby dokumentować każdy problem, jaki zauważysz w samochodzie, oraz zachowywać wszystkie dokumenty serwisowe. To kluczowe, jeśli będziesz chciał skorzystać ze swoich uprawnień wynikających z rękojmi lub gwarancji. Warto również rozważyć zatrudnienie prawnika, który pomoże Ci dochodzić roszczeń od producenta lub sprzedawcy.
Kupno używanego samochodu – czy warto ryzykować?
Podsumowując, zakup używanego samochodu to poważna decyzja, którą warto starannie przemyśleć. Choć rynek wtórny oferuje ogromny wybór, a niekiedy możesz znaleźć prawdziwe perełki, musisz uważać na różnego rodzaju formalne pułapki zastawiane przez nieuczciwych sprzedawców. Pamiętaj, że uczciwy sprzedawca nie będzie miał nic do ukrycia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie wahaj się skontaktować z doświadczonym prawnikiem, który pomoże Ci skutecznie chronić Twoje prawa.
Mam nadzieję, że ten artykuł rzucił trochę światła na kwestie, o których warto pamiętać, kupując używany samochód. Życzę Ci powodzenia w poszukiwaniach i zachęcam do odwiedzenia strony stop-oszustom.pl, gdzie znajdziesz więcej porad i informacji na temat zabezpieczania się przed różnymi formami oszustw.