Darmowe Portale Randkowe a Ryzyko Fałszywych Profili – Jak Się Chronić?

Darmowe Portale Randkowe a Ryzyko Fałszywych Profili – Jak Się Chronić?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co tak naprawdę kryje się za darmowymi portalami randkowymi? Cóż, pozwól, że ci zdradzę – to nie zawsze jest to, co się na pierwszy rzut oka wydaje. Wchodzenie na te strony może wiązać się z całkiem poważnym ryzykiem, a oszuści potrafią być naprawdę przebiegli. Ale nie martw się, mam dla ciebie kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym będziesz mógł bezpiecznie poszukać miłości w sieci.

Portale randkowe – pułapka na naiwnych?

Pamiętasz Simona, bohatera głośnego dokumentu Netfliksa „Oszust z Tindera”? Ten gość naprawdę umiał grać na ludzkich emocjach. Kusił kobiety wizją luksusowego życia, a w rzeczywistości żerował na ich uczuciach. Za posługiwanie się fałszywym paszportem trafił za kratki na 15 miesięcy, z czego odsiedział 5. A teraz podobno dobrze sobie radzi, korzystając z pieniędzy wyłudzonych od rozkochanych ofiar. To chyba najbardziej znany przykład tego, jak groźne może być korzystanie z aplikacji randkowych.

Oczywiście trzeba mieć pecha, aby na serwisach randkowych trafić na takiego szaleńca. Ale nim zanurkujesz w świat Tindera, Sympatii czy Badoo, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zgodnie z badaniami Kaspersky Lab, aż 55% użytkowników serwisów do randek online doświadczyło jakiejś formy zagrożenia lub problemu, takich jak kwestie związane ze szkodliwym oprogramowaniem, odrzuceniem przez potencjalnego partnera lub spotkaniem z osobą, która okazała się kimś innym niż podawała online.

Najpoważniejsze zagrożenia

Przestępcy korzystają z różnych metod, aby wyłudzić od ofiar pieniądze. Jednym z głównych zagrożeń jest po prostu oszukiwanie co do własnej tożsamości. Według raportu Kaspersky Lab, aż 57% osób z serwisów randkowych online kłamie na swój temat, a większość to żonaci mężczyźni. Najczęściej podawane są nieprawdziwe imiona i nazwiska oraz informacje o stanie cywilnym, wyglądzie i miejscu zamieszkania.

Kolejnym problemem jest to, że użytkownicy portali randkowych zbyt chętnie dzielą się z obcymi swoimi prywatnymi informacjami. Aż 25% z nich przyznaje, że podało na profilu swoje pełne imię i nazwisko, a 10% ujawniło dane o miejscu zamieszkania i tyle samo wrzuciło nagie zdjęcia. Przestępcy mogą wykorzystać takie dane do kradzieży tożsamości, włamania na konta w innych serwisach, śledzenia lub szantażu z użyciem nagich zdjęć (sextortion scam).

Portale randkowe mogą być również wykorzystywane do rozsyłania złośliwego oprogramowania. Opisywana była historia pana Karola, który poznał na Tinderze piękną Azjatkę namawiającą go do pobrania aplikacji do inwestowania na Forexie. Odmówił i kontakt się urwał, ale inni mężczyźni nie byli tak czujni, pobierali program i tracili mnóstwo pieniędzy.

Kolejnym zagrożeniem są osoby z zaburzeniami osobowości, wykorzystujące anonimowość cyber randkowania do manipulowania i oszukiwania innych. Mogą udawać kogoś, kim nie są, ukrywać swoją tożsamość i stosować różne techniki, aby zyskać kontrolę nad innymi.

Ponadto, randki online to nie tylko zagrożenia psychologiczne, ale także zdrowotne. W sieci możesz bowiem poznać osoby, które ukrywają fakt, że chorują na choroby weneryczne lub zakaźne.

Kto tak naprawdę korzysta z darmowych portali randkowych?

Wbrew pozorom, portale randkowe przyciągają nie tylko uczciwych użytkowników. Pewna część to po prostu naciągacze, którzy chcą wyłudzić od ciebie pieniądze, a inna to osoby z poważnymi zaburzeniami psychicznymi.

Zgodnie z danymi Kaspersky Lab, aż 55% użytkowników serwisów randkowych online doświadczyło jakiejś formy zagrożenia lub problemu. Można tu wyróżnić takie kwestie, jak szkodliwe oprogramowanie, odrzucenie przez potencjalnego partnera lub spotkanie z osobą, która okazała się kimś innym, niż podawała online.

Właściciele portali randkowych zarabiają na tym wielkie pieniądze. Tinder miał w 2021 roku 16 miliardów dolarów przychodów, o 17% więcej niż rok wcześniej. Gdzie są pieniądze, tam nie ma sentymentów. Dlatego przed wyborem platformy do poznawania nieznajomych warto sprawdzić, co zrobi z Twoimi danymi osobowymi.

Serwisy randkowe zbierają bardzo dużo informacji na Twój temat. Tinder gromadzi aż 6154% dostępnych danych, a Grindr 5897%. To między innymi Twój wygląd, orientacja seksualna, zainteresowania, a nawet dane bankowe, jeśli korzystasz z Tinder Plus. Dodatkowo, śledzą one Twoje interakcje w mediach społecznościowych i sposób komunikacji z innymi użytkownikami.

Co ciekawe, część badaczy uważa, że Tinder i Grindr łamią unijne przepisy RODO. Jeśli zależy Ci na prywatności, nie ufasz firmom, które wiedzą o Tobie więcej niż rodzina i przyjaciele, a boisz się wycieku danych, poważnie rozważ rezygnację z randek online lub poszukaj aplikacji, która bardzo restrykcyjnie chroni prywatność użytkowników.

Jak się chronić?

Mimo że randki online wiążą się z pewnymi zagrożeniami, istnieją sposoby na minimalizację ryzyka i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa. Oto kilka podstawowych zasad, które warto poznać:

  1. Uważaj na fałszywe informacje i zdjęcia. Weryfikuj dane osoby, z którą nawiązujesz kontakt – sprawdź, czy informacje na profilu są spójne, a zdjęcia autentyczne.

  2. Nie przekazuj zbyt wielu prywatnych danych. Unikaj podawania pełnego imienia i nazwiska, adresu czy numeru telefonu, szczególnie na wczesnym etapie znajomości.

  3. Organizuj pierwsze spotkanie w bezpiecznym miejscu. Lepiej wybierz miejsce publiczne, pełne ludzi, np. kawiarnię lub restaurację, niż prywatne.

  4. Uważaj na szkodliwe oprogramowanie. Nie pobieraj i nie instaluj programów polecanych przez nieznane osoby.

  5. Weryfikuj autentyczność stron internetowych. Zawsze sprawdzaj, czy logujesz się na prawdziwą stronę.

  6. Bądź czujny na oznaki manipulacji. Szybkie przejście do intymnych tematów, brak empatii czy próby wywierania presji mogą być sygnałami ostrzegawczymi.

  7. Chroń swoją prywatność. Korzystaj z ustawień prywatności, aby ograniczyć dostęp do swoich danych.

Pamiętaj, że Ty jesteś odpowiedzialny za swoje bezpieczeństwo i zdrowie. Przestrzegając tych wskazówek, znacznie zmniejszysz ryzyko, że coś pójdzie nie tak na Twojej pierwszej randce.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznego korzystania z internetu, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony głównej. Znajdziesz tam wiele poradników i informacji, które pomogą Ci chronić się przed różnymi zagrożeniami w sieci.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top