Jak działają oszuści na bankomatach i jak się bronić?

Jak działają oszuści na bankomatach i jak się bronić?

Nie ufaj tak łatwo, gdy ktoś dzwoni, podszywa się pod bank

Nie wiem jak wy, ale ja zawsze byłem dość podejrzliwy, gdy ktoś nieznajomy dzwonił do mnie, podając się za pracownika banku lub innej instytucji zaufania publicznego. Mam w sobie taką zdrową dawkę sceptycyzmu, która podpowiada mi, że coś tu może być nie tak. I dobrze robię, bo okazuje się, że ten instynkt bardzo się przydaje, gdy chodzi o ochronę przed oszustami.

Ostatnio w moim mieście, Wrocławiu, doszło do serii takich oszustw na bankomatach. Policja zatrzymała już dwóch mężczyzn, którzy metodycznie wyłudzali kody BLIK od niczego nieświadomych ofiar, a następnie wykorzystywali je do wypłacania pieniędzy z bankomatów. Jedno z tych zatrzymań miało miejsce całkiem niedawno – w zeszłym tygodniu funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu rozbili grupę oszustów działających w ten sposób.

Powiem wam, że kiedy czytałem o tych zdarzeniach, to aż ciarki mnie przeszły. Wyobrażacie sobie, że ktoś wyłudza twoje dane do płatności BLIK, a potem opróżnia twoje konto bankowe? To naprawdę koszmarna wizja. Dlatego postanowiłem bliżej przyjrzeć się temu, jak działają tacy przestępcy i jak się przed nimi bronić. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziecie dużo lepiej przygotowani na tego typu próby wyłudzeń.

Jak oszuści podszywają się pod bank?

Metod, jakimi posługują się współcześni przestępcy, jest naprawdę wiele. Jedną z najpopularniejszych jest tzw. vishing – oszustwo polegające na podszywaniu się pod pracowników banku, doradców inwestycyjnych czy inne zaufane instytucje.

Jak to dokładnie wygląda? Otóż oszust zadzwoni do ciebie i będzie się podawał na przykład za pracownika banku. Następnie wykorzysta twoje zaufanie, by zdobyć od ciebie cenne dane – na przykład loginy, hasła czy kody dostępu do bankowości internetowej. A kiedy już je uzyska, to zrobi wszystko, by wyczyścić twoje konto.

Bardzo często przed takim atakiem poprzedzony jest on wiadomością SMS, która ma cię przygotować na zbliżający się telefon. „Hej, za chwilę zadzwoni do ciebie pracownik banku, żeby potwierdzić twoją tożsamość. Podaj mu kod, który zaraz otrzymasz”. I oczywiście, kiedy już odbierzesz ten telefon, oszust z miejsca będzie chciał, abyś podał mu ten kod.

Ale to jeszcze nie wszystko. Tacy przestępcy potrafią również podszyć się pod numer infolinii banku, więc na twoim telefonie wyświetli się autentyczny numer. To sprawia, że ofiara jest jeszcze bardziej przekonana, że rozmawia z prawdziwym pracownikiem banku.

Żeby było jeszcze ciekawiej, oszuści mogą też wykorzystywać nagrania rozmów z autentycznymi pracownikami banku, by jeszcze bardziej uwiarygodnić siebie. Usłyszysz więc znajome hasła i polecenia, co jeszcze bardziej uśpi twoją czujność.

Jak się bronić przed vishingiem?

No dobrze, ale co w takim razie możemy zrobić, żeby nie dać się nabrać na takie sztuczki? Otóż jest kilka sprawdzonych sposobów, które powinny znacznie zwiększyć nasze bezpieczeństwo.

Po pierwsze, nigdy nie ufaj tak łatwo, gdy ktoś do ciebie dzwoni, podając się za pracownika banku. Nawet jeśli numer, z którego dzwoni, wygląda autentycznie. Warto się upewnić, czy to na pewno prawdziwy przedstawiciel banku.

Dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tożsamości rozmówcy, natychmiast się rozłącz i zadzwoń na oficjalną infolinię banku. Sam wpisz numer, nigdy nie oddzwaniaj na ten sam numer, z którego zadzwonił do ciebie ów podejrzany człowiek. W ten sposób masz pewność, że rozmawiasz z prawdziwym pracownikiem banku.

Jeśli natomiast korzystasz z aplikacji bankowej, to możesz bezpłatnie potwierdzić tożsamość pracownika banku za pomocą tej aplikacji. Na przykład w Banku BNP Paribas możesz to zrobić za pośrednictwem aplikacji GOmobile.

Poza tym pamiętaj, że prawdziwy pracownik banku nigdy nie poprosi cię o podanie haseł, kodów BLIK czy wykonanie przelewu. Jeśli ktoś taki dzwoni i o to prosi, to z całą pewnością jest to próba oszustwa.

I na koniec wspomnę jeszcze o czymś bardzo ważnym – jeśli tylko podejrzewasz, że otrzymałeś wiadomość SMS od oszusta, to zgłoś ją do CERT Polska pod numer 8080. Każda taka informacja pomaga zwiększyć świadomość na temat tego, jak działają współcześni przestępcy.

Zatem uważaj na siebie i swoje pieniądze

Podsumowując, warto być bardzo czujnym, gdy ktoś próbuje się do nas dodzwonić, podając się za pracownika banku. Nieufność i weryfikacja to klucz do bezpieczeństwa. Nigdy nie ulegajmy presji i zawsze starajmy się samodzielnie potwierdzić tożsamość rozmówcy. A jeśli tylko coś wydaje nam się podejrzane, to nie traćmy czasu – natychmiast zgłaszajmy to odpowiednim służbom.

Pamiętajcie, że to my sami jesteśmy najlepszą linią obrony przed współczesnymi oszustami. Dlatego bądźcie czujni i nie pozwólcie, by ktoś łatwo wyłudził wasze pieniądze czy cenne dane. Dbajcie o siebie i swoje finanse – to naprawdę się opłaca!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top