Jak nie dać się nabrać na platformie freelancerskiej? Poznaj 5 zasad.
Dzisiaj, w dobie rozwoju technologii i Internetu, coraz więcej osób decyduje się na podjęcie pracy freelancerskiej. Niezależność, elastyczność czasu pracy, różnorodność projektów – kto nie chciałby takiego luksusu? Niestety, wraz z rosnącą popularnością freelancingu, pojawiło się również więcej oszustw i nieprawidłowości. Jeśli i Ty planujesz rozpocząć przygodę z pracą zdalną, lepiej przygotuj się na najgorsze.
Według raportu Useme, ponad 50% freelancerów przyznaje, że doświadczyło problemów z terminowym otrzymaniem wynagrodzenia. Nie daj się więc nabrać na piękne obietnice i nieuczciwych zleceniodawców. Oto 5 zasad, których przestrzeganie pozwoli Ci przetrwać na rynku freelancerskim bez szwanku.
1. Dokładnie sprawdzaj zleceniodawcę
Nim zdecydujesz się podjąć jakiekolwiek zlecenie, przeprowadź dokładny research na temat firmy lub osoby, która Cię zatrudnia. Sprawdź jej obecność w Internecie, porównaj opinie w sieci, poszukaj informacji na temat wcześniejszej współpracy z freelancerami.
Według informacji z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wielu młodych przedsiębiorców popełnia błąd, rejestrując działalność bez wcześniejszego przygotowania biznesplanu. Podobnie jest w przypadku freelancerów – nieprzemyślane decyzje o podjęciu współpracy mogą Cię słono kosztować.
Dokładne sprawdzenie zleceniodawcy pozwoli Ci uniknąć sytuacji, w której na koniec projektu okaże się, że firma jest niewypłacalna lub w ogóle nie istnieje. Pamiętaj, że Twoja reputacja i dobre imię są Twoim największym kapitałem, więc nie możesz ich lekkomyślnie marnować.
2. Określ jasne warunki współpracy
Zanim przystąpisz do realizacji zlecenia, upewnij się, że masz dobrze sprecyzowaną umowę/kontrakt. Zapisz w nim szczegółowo zakres Twoich obowiązków, harmonogram prac, terminy płatności, a także kwestie prawne, takie jak prawa autorskie.
Według informacji ze sklepu Heksagon, wiele firm, szczególnie z sektora MLM, próbuje naginać warunki współpracy na swoją korzyść. Dlatego bądź czujny i nie podpisuj niczego, czego nie rozumiesz.
Jasne określenie warunków współpracy uchroni Cię przed niespodziewanymi sytuacjami, w których zleceniodawca może próbować wymusić na Tobie dodatkowe usługi lub opóźniać płatności. Pamiętaj, że to Twoje prawa i obowiązki są najważniejsze – nie daj się zmanipulować.
3. Ustal zaliczkę lub częściowe płatności
Niezależnie od tego, czy podjąłeś się małego, jednorazowego zlecenia, czy długoterminowej współpracy, zawsze staraj się wynegocjować zaliczkę lub częściowe płatności. Dzięki temu zabezpieczysz się na wypadek, gdyby zleceniodawca próbował Cię oszukać.
Wiele platform freelancerskich oferuje narzędzia do bezpiecznego transferu środków, które pozwalają uniknąć niedotrzymywania obietnic przez klientów. Skorzystaj z nich, aby mieć pewność, że otrzymasz przynajmniej część wynagrodzenia za wykonaną pracę.
Pamiętaj, że zaliczka lub częściowe płatności to standard w branży freelancerskiej. Nie wahaj się o to poprosić – godna zaufania firma nie powinna mieć z tym problemu. Jeśli zleceniodawca odmawia, to może być pierwszy sygnał, że coś jest nie tak.
4. Dywersyfikuj źródła dochodów
Kolejną ważną zasadą, którą warto stosować, jest dywersyfikacja źródeł dochodów. Nie polegaj wyłącznie na jednym kliencie lub platformie freelancerskiej – staraj się mieć kilka aktywnych projektów w tym samym czasie.
Zgodnie z raportem Useme, aż 40% freelancerów poświęca na pracę mniej niż 4 godziny dziennie. Oznacza to, że mają oni wystarczająco dużo czasu, by angażować się w różne zlecenia. Dzięki temu, jeśli jeden z klientów nagle zrezygnuje ze współpracy, nie staniesz przed widmem braku środków na utrzymanie.
Dywersyfikacja to klucz do stabilności finansowej freelancera. Nigdy nie wiesz, kiedy może Cię zaskoczyć nagła utrata źródła dochodu, dlatego lepiej dmuchać na zimne i mieć kilka „żelaznych” klientów.
5. Dbaj o swoje dobre imię
Na koniec, najważniejsza z zasad – dbaj o swoje dobre imię i reputację. Jako freelancer, Twój największy kapitał to właśnie opinia, jaką masz wśród zleceniodawców. Dlatego zawsze staraj się dostarczać najwyższej jakości prace, dotrzymywać terminów i budować pozytywne relacje.
Zgodnie z informacjami Ministerstwa Rozwoju i Technologii, rzetelny biznesplan to klucz do sukcesu każdego przedsiębiorcy. W przypadku freelancerów, taki plan to Twoja nieskazitelna reputacja budowana projekt po projekcie.
Pamiętaj, że w branży freelancerskiej dobre słowo się szybko rozchodzi. Jeśli zyskasz opinię niesumiennego lub nierzetelnego pracownika, będzie Ci bardzo trudno o nowe zlecenia. Dlatego zawsze dawaj z siebie 100% i dążbij do tego, by Twoja jakość pracy była najwyższa.
Podsumowując, praca freelancera to z jednej strony ogromna wolność, a z drugiej – spore ryzyko naciągnięcia przez nieuczciwych zleceniodawców. Dlatego, jeśli planujesz rozpocząć karierę zdalnego pracownika, koniecznie zapamiętaj te 5 zasad. Dzięki nim nie dasz się nabrać na piękne obietnice i będziesz mógł cieszyć się wszystkimi korzyściami płynącymi z freelancingu.