Uważaj na fałszywe telefony, SMS-y i e-maile
Ach, oszustwa internetowe. Czy to nie irytujące, jak przestępcy próbują nas okraść na różne sposoby? Codziennie otrzymuję co najmniej kilka podejrzanych wiadomości próbujących wyłudzić moje dane osobowe lub pieniądze. Ale nie denerwuję się już tak bardzo, bo nauczyłem się je szybko rozpoznawać.
Przypominam sobie, jak kiedyś o mało nie dałem się nabrać na fałszywego maila od mojego „banku”. Wyglądał całkiem autentycznie – logo, styl pisma, wszystko na swoim miejscu. Ale coś mnie tknęło, żeby sprawdzić adres nadawcy dokładniej. I okazało się, że to nie był prawdziwy adres mojego banku, tylko jakiś podrobiony. Dobrze, że w porę to wyłapałem, bo mogłem stracić sporo pieniędzy.
Jak się okazuje, jest to dość częsty sposób działania oszustów. Podszywają się pod firmy, instytucje czy znajomych, próbując nakłonić nas do podania poufnych danych lub kliknięcia w niebezpieczny link. Dlatego zawsze muszę być czujny, gdy otrzymuję takie wiadomości.
Uważaj na pilne i atrakcyjne oferty
Jedną z ulubionych sztuczek cyberprzestępców jest granie na naszych emocjach. Często wysyłają wiadomości, które brzmią strasznie pilnie lub obiecują coś świetnego „całkowicie za darmo”. Mają na celu wzbudzić w nas pośpiech i podekscytowanie, abyśmy nie zastanawiali się zbyt długo nad ich treścią.
Np. widziałem kiedyś maila informującego, że wygrałem w loterii wizowej do USA. Brzmiało to super, w końcu kto by nie chciał wyjechać za ocean? Ale zanim kliknąłem „odbierz nagrodę”, uświadomiłem sobie, że nigdy się do tej loterii nie zgłaszałem. Okazało się, że to zwykłe oszustwo, mające na celu wyłudzenie ode mnie pieniędzy i danych osobowych.
Podobnie jest z pilnymi prośbami o przekazanie danych rzekomo „z banku” czy „od kuriera”. Oczywiście to wszystko fałszywe alarmy, mające nas zmusić do szybkiego działania. Dlatego zawsze staram się zachować spokój i przeanalizować takie wiadomości dokładnie, zanim zareaguję.
Uważaj na fałszywe linki i załączniki
Kolejnym ulubionym chwytem oszustów jest podstępne linkowanie. Często w e-mailach czy SMS-ach znajdują się podejrzane linki, które rzekomo prowadzą do autentycznych stron. Ale gdy klikniemy w taki link, możemy trafić na fałszywą stronę złudnie przypominającą tę prawdziwą. A tam już czeka na nas prośba o podanie danych logowania lub innych poufnych informacji.
Przestępcy często wykorzystują także załączniki w wiadomościach. Mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie, które po otwarciu zainfekuje nasz komputer lub telefon. Dlatego nigdy nie otwieram podejrzanych załączników, nawet jeśli pochodzą rzekomo od znajomych.
Zamiast tego wolę samodzielnie wpisać adres strony, z której chcę skorzystać. Lub zadzwonić do nadawcy, żeby upewnić się, że faktycznie wysłał mi taki e-mail. To zajmuje trochę więcej czasu, ale dzięki temu mogę mieć pewność, że nie dałem się nabrać na żaden podstęp.
Uważaj na prośby o poufne dane
Oczywiście najbardziej niebezpieczne są wszelkie prośby o podanie poufnych informacji – haseł, numerów kart kredytowych, danych logowania itp. Prawdziwe instytucje, takie jak banki czy dostawcy usług, nigdy nie będą wysyłać takich próśb drogą e-mailową. Jeśli ktoś twierdzi, że potrzebuje ode mnie tych danych, to prawie na pewno próbuje mnie oszukać.
Zdarza się, że przestępcy podszywają się nawet pod moich znajomych na portalach społecznościowych, wysyłając wiadomości z prośbą o „pilną” pożyczkę czy pomoc. Ale zawsze weryfikuję takie informacje, zanim zareaguję. Wolę dmuchać na zimne i stracić chwilę, niż narazić się na poważne straty.
Zgłaszaj podejrzane wiadomości
Jeśli mimo wszystko kiedykolwiek zdarzy mi się kliknąć w podejrzany link lub otworzyć zainfekowany załącznik, od razu sprawdzam, czy mój komputer lub telefon nie zostały zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. A jeśli okaże się, że padłem ofiarą oszustwa, niezwłocznie zgłaszam ten fakt na stronie stop-oszustom.pl.
Dzięki temu mogę ostrzec innych przed niebezpiecznymi praktykami i pomóc w ich zwalczaniu. Bo w walce z cyberprzestępcami liczy się każdy zgłoszony przypadek. Tylko wspólnymi siłami możemy powstrzymać fale oszustw, które próbują nas wciąż atakować.
Dlatego zapamiętaj – nigdy nie ufaj bezkrytycznie e-mailom, SMS-om czy wiadomościom na portalach społecznościowych. Zawsze dokładnie je sprawdzaj, zanim zareagujesz. To może być chwila dłużej, ale dzięki temu unikniesz poważnych kłopotów. Bądź czujny, a przestępcy nie będą mieli szans cię oszukać!