Jak skutecznie chronić firmową pocztę e-mail przed oszustami?

Jak skutecznie chronić firmową pocztę e-mail przed oszustami?

Przygoda z cyberbezpieczeństwem

Siadasz w swoim przytulnym, domowym biurze z kubkiem parującej kawy i otwierasz laptopa, gotowy do rozpoczęcia kolejnego dnia pracy. Przeglądasz pocztę firmową, aby upewnić się, że nic pilnego nie wymaga Twojej uwagi. Nagle coś przykuwa Twoją uwagę – wiadomość od „dostawcy poczty e-mail” z prośbą o natychmiastowe zweryfikowanie konta. Czujesz lekkie ukłucie niepokoju, ale również ciekawość. „Czy to na pewno legalne?” – myślisz. Nie chcesz ignorować ważnej wiadomości, więc klikasz w podany link, aby sprawdzić, co się dzieje.

I tu zaczyna się Twoja przygoda z cyberbezpieczeństwem.

Dlaczego właściwie muszę się martwić o bezpieczeństwo firmowej poczty e-mail?

Przez firmowe e-maile codziennie przepływa mnóstwo cennych informacji – dane osobowe pracowników i klientów, szczegóły transakcji, poufna dokumentacja, dane dostępowe do ważnych zasobów firmy, a nawet plany nowych produktów. Wystarczy, że haker włamie się na skrzynkę jednego pracownika, by zyskać ogromny zasób wiedzy na temat całej Twojej organizacji. Co jeszcze gorsze, może on podszyć się pod tego pracownika i skutecznie wyłudzić przelew lub kolejne poufne dane.

Dlatego ochrona firmowej poczty e-mail powinna być jednym z Twoich najwyższych priorytetów. Oto 11 przydatnych porad, które pomogą Ci skutecznie chronić Twoją firmę przed cyberoszustami.

Stwórz silne hasło, a najlepiej dwa

Tworząc hasło do firmowej skrzynki e-mail, zadbaj, aby było ono wystarczająco długie (minimum 8 znaków) i skomplikowane – złożone z przypadkowego ciągu małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Zrezygnuj z prostych kombinacji, które łatwo zapamiętać, takich jak „1234”, „qwerty” czy „asdfg”. Pamiętaj też, aby nigdy nie używać tego samego hasła w innych miejscach – nawet jeśli hakerzy przechwycą Twoje dane dostępowe, nie będą mogli włamać się na kolejne Twoje konta.

Jeśli masz możliwość zabezpieczenia firmowej poczty e-mail za pomocą uwierzytelniania dwuskładnikowego, nie wahaj się i skorzystaj z tej opcji. System będzie wówczas wymagał od Ciebie, poza wpisaniem loginu i hasła, dodatkowego kroku weryfikacji, np. przepisania kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS. Ta dodatkowa warstwa ochrony przyda się, gdy przestępca w jakiś sposób zdobędzie Twoje dane dostępowe – i tak nie włamie się na Twoją pocztę.

Uważaj na phishing i SPAM

Hakerzy często wykorzystują w swoich działaniach phishing – tanie, łatwe i dosyć skuteczne metody przechwytywania danych. Dlatego zachowaj czujność za każdym razem, gdy dostajesz wiadomość z niepewnego źródła, zwłaszcza tę, która zawiera błędy gramatyczne, interpunkcyjne lub podejrzane linki bądź załączniki. Absolutnie nie klikaj w te linki ani nie pobieraj załączników – możesz w ten sposób zainstalować na swoim komputerze złośliwe oprogramowanie, które będzie śledziło Twoją aktywność, a w efekcie przechwytywać dane logowania do poczty.

Regularnie przychodzący na Twoją skrzynkę SPAM to również potencjalne zagrożenie. Jeśli Twój adres e-mail rzeczywiście znajduje się na listach marketingowych nadawcy, wystarczy kliknąć opcję „wypisania się” widoczną w stopce wiadomości, aby niechciane e-maile przestały napływać. Unikaj jednak klikania w takie linki – cyberprzestępcy mogą je wykorzystywać, by potwierdzić, że Twój e-mail jest aktywny, a to może skutkować jeszcze większą liczbą podejrzanych wiadomości.

Unikaj otwartych sieci Wi-Fi

Często pracujesz poza biurem – w kawiarni, na lotnisku czy w pociągu. W takich miejscach unikaj łączenia się z otwartą lub zabezpieczoną hasłem siecią Wi-Fi. To znakomita okazja dla hakerów do przechwycenia danych, które przesyłasz z urządzenia lub które otrzymujesz z zewnątrz. Jeżeli zalogujesz się wtedy na pocztę firmową, bez większego wysiłku zdobędą Twoje dane dostępowe. Najlepiej w takich sytuacjach w ogóle nie korzystać z firmowej poczty e-mail.

Wprowadź VPN

Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony firmowych danych, w tym loginu i hasła do poczty e-mail, jest użycie wirtualnej sieci prywatnej (VPN). VPN szyfruje wszystko, co wpisujesz i wysyłasz, uniemożliwiając hakerom wykradzenie tych informacji. Dlatego warto zastanowić się nad wprowadzeniem tego rozwiązania w Twojej firmie – nie tylko u siebie, ale również u całego personelu. Jeśli to możliwe, niech pracownicy korzystają z VPN także poza biurem, gdy pracują zdalnie lub są w delegacji.

Nie ufaj poczcie e-mail w 100%

Pamiętaj, że poczta e-mail nigdy nie będzie stuprocentowo bezpiecznym miejscem. Dlatego, w miarę możliwości, staraj się nie wysyłać za jej pośrednictwem danych wrażliwych, takich jak numery kart płatniczych, dostępy do konta firmowego czy numery PESEL. Nawet jeśli uda Ci się dzięki odpowiednim zabezpieczeniom uchronić swoją skrzynkę przed hakerami, zupełnie nic nie da, jeśli tego samego nie zrobi człowiek, z którym wymieniasz korespondencję. Jeśli cyberprzestępcy włamią się na jego skrzynkę, bez problemu przeczytają wszystkie Twoje poufne informacje.

Regularnie zmieniaj hasło

Nigdy nie wiesz, czy hakerzy nie zdobyli już Twoich danych dostępowych i czy nie krążą one po Darknecie. Dlatego warto regularnie zmieniać hasło do firmowej poczty e-mail. Jeśli faktycznie doszło do wycieku, wykradzione przez przestępców informacje okażą się bezużyteczne. Pamiętaj, aby ustawiać nowe hasło za każdym razem, gdy istnieje choćby najmniejsze podejrzenie, że Twoje dane zostały naruszone.

Przeprowadź audyt bezpieczeństwa IT

Przyjrzyj się całościowo cyberochronie Twojej firmy. Dowiedz się, gdzie w zabezpieczeniach kryją się luki, przez które może wślizgnąć się zagrożenie. W tym celu przeprowadź bezpłatny audyt bezpieczeństwa IT – wystarczy kilka minut Twojego czasu, by wypełnić krótką ankietę. Przystępny raport wskaże obszary, którymi warto zająć się w pierwszej kolejności, aby zadbać o ciągłość operacyjną przedsiębiorstwa.

Szkolenia z cyberbezpieczeństwa dla całego personelu

Nie tylko Ty i dział IT, ale również wszyscy pracownicy powinni wiedzieć, między innymi, jak tworzyć bezpieczne hasła, jak chronić przesyłane mailem treści, jak rozpoznawać zagrożenia w sieci i jak reagować na cyberatak. Dlatego koniecznie dopilnuj, by cały personel przeszedł szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko przejęcia firmowych skrzynek pocztowych przez hakerów.

Nadążaj za zmianami w cyberzagrożeniach

Oczywiście warto dmuchać na zimne i konsekwentnie stosować wszystkie powyższe zalecenia. Jednak nie zawsze zabezpieczenia systemu IT oraz dobre praktyki w dziedzinie cyberbezpieczeństwa okażą się wystarczające. Hakerzy stale udoskonalają swoje metody, więc mogą tak czy inaczej znaleźć sposób, by włamać się na pocztę Twojej firmy.

Dlatego koniecznie śledź na bieżąco informacje na temat nowych trendów i technik stosowanych przez cyberprzestępców. Regularnie odwiedzaj specjalistyczne serwisy, takie jak stop-oszustom.pl, by być na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami i najlepszymi sposobami ich neutralizacji. Tylko wtedy będziesz mógł w porę zareagować i skutecznie chronić swoją firmę przed włamaniami na pocztę e-mail.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top