Jak uchronić się przed cyfrowym wyłudzaniem pieniędzy

Jak uchronić się przed cyfrowym wyłudzaniem pieniędzy

Otwórz oczy na nowe sposoby oszukiwania

Już dawno minęły czasy, gdy naiwne ofiary były łapane na prymitywne przekręty. Dzisiejsi cyberprzestępcy to prawdziwi mistrzowie manipulacji, gotowi wykorzystać każdą naszą słabość. Część z nich specjalizuje się w złożonych atakach phishingowych, inni wyszukują luki w systemach zabezpieczeń. Niektórzy natomiast z premedytacją wykorzystują naszą ludzką naturę, przygrywając na emocjach i słabościach. Jeśli myślisz, że jesteś bezpieczny, bo nie klikasz w podejrzane linki i nie odsłaniasz haseł – czas otworzyć oczy. Oszuści stale poszukują nowych, jeszcze bardziej wyrafinowanych sposobów na wyłudzenie twoich pieniędzy.

Nigeryjski przekręt wciąż żywy

Kiedy słyszę „nigeryjski przekręt”, myślę sobie „to chyba jakiś relikt przeszłości”. Tymczasem nic bardziej mylnego – ten rodzaj oszustwa wciąż jest bardzo aktualny. Co więcej, cyberprzestępcy stale doskonalą swoje metody, by jeszcze skuteczniej wyzyskiwać ludzką naiwność i chciwość.

Klasyczny nigeryjski przekręt polega na obietnicach zdobycia ogromnej fortuny w zamian za niewielką wpłatę z góry. Oszuści posługują się fałszywymi dokumentami, by nadać swojej ofercie pozory wiarygodności. Choć brzmi to jak oczywisty schemat, wciąż znajdują się osoby, które dają się na to nabrać. Według raportu CERT Polska, ten prokurowany od dekad przekręt pozostaje jednym z najbardziej dochodowych oszustw internetowych.

Oszustwa na Facebooku i Messengerze

Jeśli myślisz, że tylko naiwniacy dają się nabrać na nigeryjskie przekręty, to niestety, ale jesteś w błędzie. Współcześni cyberprzestępcy potrafią zaintrygować nawet najbardziej cynicznych użytkowników Internetu.

Jednym z popularnych schematów jest wyłudzanie pieniędzy na portalu społecznościowym Facebook. Jak to działa? Oszust włamuje się na konto twojego znajomego, a następnie wysyła wiadomość, w której prosi o pożyczkę. Twierdzi, że znalazł się w nagłej potrzebie i potrzebuje natychmiastowej pomocy finansowej. Jeśli dasz się na to nabrać i podasz np. kod BLIK, cyberprzestępca błyskawicznie opróżni twoje konto.

Inną metodą są fałszywe strony logowania do Facebooka. Oszust wysyła link do takiej strony, udając, że to oficjalna platforma. Gdy wprowadzisz tam swoje dane, cyberprzestępca zyska pełen dostęp do twojego konta i będzie mógł nim dowolnie manipulować.

Pułapki na Whatsappie

A co, jeśli poprosi cię o pożyczkę nie twój znajomy z Facebooka, a obcy człowiek na Whatsappie? To kolejny częsty schemat działania oszustów. Tym razem ofiara otrzymuje wiadomość od nieznanego numeru, w której nieznajomy prosi o pilną pożyczkę. Oczywiście aby otrzymać te środki, musi podać dane swojej karty bankowej lub numer PESEL. To tyle, jeśli chodzi o zwrot pożyczki – po przejęciu tych informacji, oszust szybko opróżni twoje konto.

Fałszywe pożyczki i inne sidła

Oszuści nie ograniczają się tylko do wykorzystywania naszych znajomych i nieznajomych. Kolejny popularny schemat to fałszywe oferty pożyczek w mediach społecznościowych. Nabierają na nie nawet osoby, które do tej pory wydawały się całkiem cyniczne. Cyberprzestępcy obiecują szybkie i wysokie pożyczki, nie wymagając przy tym żadnych formalności czy dokumentów. Oczywiście w rzeczywistości nie mają zamiaru udzielić komukolwiek pożyczki – chcą tylko wyłudzić dane osobowe i pieniądze.

Ale oszuści nie przebierają w środkach i nie poprzestają na ludzkich słabościach. Znają również nasze instynkty i wykorzystują je przeciwko nam. Pamiętam historię mojego znajomego, który padł ofiarą cyberoszustwa, bo ktoś sprokurował fałszywą, ale niezwykle atrakcyjną ofertę zakupową. Ofiara, tym razem mój znajomy, zamiast pożyczki, otrzymała link do rzekomo promocyjnego produktu z prośbą o wpłacenie kaucji. Oczywiście po dokonaniu transakcji, towar nigdy nie dotarł, a pieniądze zostały bezpowrotnie utracone.

Jak się bronić przed oszustwami?

Trudno wyobrazić sobie, że ktoś tak łatwo daje się nabrać na te cyberoszustwa. Ale jeśli przyjrzymy się im bliżej, okaże się, że cyberprzestępcy są prawdziwymi mistrzami manipulacji. Wykorzystują nie tylko nasze pragnienie łatwego zysku, ale również ludzkie instynkty, takie jak empatia czy chęć pomocy bliskim. Dlatego tak ważne jest, by poznać najnowsze metody działania oszustów i nauczyć się, jak się przed nimi bronić.

Nie daj się zwieść pozorom

Pamiętaj, że fałszywe dokumenty i profesjonalny wygląd strony to tylko maska, za którą kryją się złodzieje. Dlatego zawsze weryfikuj informacje, zanim zdecydujesz się na jakiekolwiek działanie. Jeśli coś wydaje ci się podejrzane, zadzwoń do znajomego, który rzekomo cię potrzebuje, lub skontaktuj się bezpośrednio z instytucją, od której otrzymałeś wiadomość. Nigdy nie klikaj w podejrzane linki i nie podawaj poufnych danych.

Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Zabezpieczanie kont na portalach społecznościowych to podstawa. Aktywuj funkcję uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA), która znacznie utrudni cyberprzestępcom przejęcie twojego profilu. Dzięki temu, nawet jeśli ktoś zdobędzie twoje hasło, nie będzie mógł zalogować się na twoje konto bez dodatkowego potwierdzenia.

Zachowaj zimną krew

Nawet jeśli wydaje ci się, że pomagasz właśnie swojemu znajomemu, który znalazł się w potrzebie – zachowaj czujność. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działanie, zadzwoń do niego i upewnij się, że to naprawdę on potrzebuje pomocy. Pamiętaj, że cyberprzestępcy są mistrzami w manipulowaniu emocjami.

Zgłaszaj próby oszustw

Jeśli mimo zachowania ostrożności padniesz ofiarą cyberoszustwa, jak najszybciej zgłoś ten fakt na Policję. Powiadom też bank, który prowadzi twoje konto – być może uda się anulować transakcję i odzyskać pieniądze. Niezależnie od tego, czy straciłeś już pieniądze, czy tylko otrzymałeś podejrzaną wiadomość, koniecznie zgłoś to na stronie CERT Polska. Twoje meldunki pomagają w identyfikacji i blokowaniu nowych, niebezpiecznych schematów.

Bądź czujny, a nie padniesz ofiarą

Choć cyberprzestępcy stale wymyślają nowe, coraz bardziej wyrafinowane sposoby na wyłudzanie pieniędzy, kluczem do bezpieczeństwa jest nieustanna czujność. Pamiętaj, że nawet jeśli oszust podaje się za znajomego czy instytucję, którą dobrze znasz, nie możesz mu bezkrytycznie ufać. Zawsze weryfikuj informacje i zachowuj zimną krew. Tylko w ten sposób możesz skutecznie chronić siebie i bliskich przed coraz sprytniejszymi metodami cyberprzestępców.

A jeśli mimo to padniesz ofiarą oszustwa, nie daj się zniechęcić. Zgłoś ten incydent na Policji i na stronie stop-oszustom.pl. Twoje meldunki są cenne – pomagają w wykrywaniu nowych schematów i uświadamiają innych o metodach działania cyberprzestępców. Dzięki temu, możemy wspólnie skuteczniej bronić się przed coraz sprytniejszymi oszustami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top