Jak ustrzec się przed naciągaczami na rynku nieruchomości?

Jak ustrzec się przed naciągaczami na rynku nieruchomości?

Uważaj na nieuczciwych pośredników

Cześć! Mam nadzieję, że jesteście gotowi na głęboki zanurzenie się w temat rynku nieruchomości i taktyk stosowanych przez naciągaczy. Dziś opowiem Wam, jak obronić się przed nieuczciwymi pośrednikami podczas sprzedaży lub wynajmu Waszej nieruchomości.

Sprzedaż mieszkania czy domu to ogromne wyzwanie, a o znalezienie uczciwego pośrednika wcale nie jest łatwo. Wiele osób dzieli się ze mną nieprzyjemnymi doświadczeniami ze współpracy z pośrednikami nieruchomości. Najczęstsze nieuczciwepraktyki to pobieranie prowizji od obu stron transakcji, co mocno ogranicza liczbę potencjalnych klientów, ponieważ całkowita cena zakupu jest znacznie wyższa od cen rynkowych.

Jak podkreśla Łukasz Grzywacz z serwisu Domowo.pl, pośrednicy często będą Wam sugerować obniżenie ceny, aby w końcu doprowadzić do transakcji i pobrać prowizję z obu stron. Efekt? Wy sprzedajecie poniżej wartości rynkowej, a pośrednik kasuje wynagrodzenie.

Dlatego pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, to czy pośrednik pobiera prowizję z obu stron transakcji. Jeśli tak, to jego interesy nie będą w pełni zbieżne z Waszymi. Będzie on chciał, by transakcja doszła do skutku za wszelką cenę, nawet kosztem zaniżenia ceny Waszej nieruchomości.

Sprawdź licencję i uprawnienia pośrednika

Kolejną istotną kwestią jest weryfikacja, czy pośrednik posiada ważną licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami. Wiedza, którą trzeba posiadać, aby mieć taką licencję, jest naprawdę spora, dlatego daje to większą pewność, że transakcja będzie w 100% bezpieczna.

Warto także sprawdzić, w jaki sposób pośrednik weryfikuje klientów kupujących pod kątem posiadania wystarczającej ilości środków na zakup lub wiarygodnej zdolności kredytowej. Nie chcecie przecież zablokować sprzedaży Waszej nieruchomości nawet na rok z powodu niezweryfikowanych kupujących.

Uważaj na zawyżanie lub zaniżanie ceny

Kolejny punkt to upewnienie się, w jaki sposób pośrednik określa wartość Waszej nieruchomości. Zbyt wysoka cena może skutkować brakiem zainteresowania, a zbyt niska sprzedażą poniżej wartości rynkowej. Dobry pośrednik powinien sprawdzić, po jakich cenach sprzedają się podobne nieruchomości w Waszej okolicy, i ustalić realną cenę, chroniąc Wasz interes.

Uważaj na niekorzystne zapisy w umowach

Podpisane umowy z pośrednikami nieruchomości często zawierają niekorzystne i niezgodne z prawem zapisy. Przykładem może być ograniczenie możliwości sprzedaży po zakończeniu trwania umowy pod rygorem wypłaty wynagrodzenia pośrednikowi. Czyli pośrednik nie sprzedał Waszej nieruchomości, umowa wygasła, a on i tak żąda prowizji, gdy wy sami dokonacie sprzedaży w późniejszym czasie.

Dlatego zawsze warto sprawdzić, czy umowa nie zawiera takich niekorzystnych zapisów i czy posiada ważną polisę ubezpieczeniową.

Pamiętaj o dokumentach i protokole zdawczo-odbiorczym

Zawierając umowę najmu, koniecznie pamiętajcie o podpisaniu jej w formie pisemnej. Może to być standardowa umowa najmu lub umowa najmu okazjonalnego, która jest bezpieczniejsza dla właściciela, ponieważ nie jest objęta większością przepisów o ochronie praw lokatorów.

W momencie przekazania kluczy do wynajmowanego mieszkania warto także podpisać protokół zdawczo-odbiorczy. Wpisujemy do niego aktualny stan liczników oraz przedmioty, które pozostały w mieszkaniu, takie jak meble czy sprzęt AGD. Pozwoli to uniknąć sporów na koniec najmu.

Uważaj na „darmową pomoc” i oferty „renty dożywotniej”

Innym zagrożeniem, na jakie warto zwrócić uwagę, są oferty „pomocy finansowej” lub „renty dożywotniej” skierowane do osób starszych. Jak opisuje Money.pl, często jest to nic innego jak propozycja sprzedaży nieruchomości w zamian za comiesięczną rentę. Taka umowa może się jednak okazać niekorzystna dla seniora, a zysk trafia do przedsiębiorcy oferującego tę „pomoc”.

Pamiętajcie, że tego typu umowy najczęściej nie są gwarantowane przez państwo czy zakład ubezpieczeń. Wypłata renty zależy wyłącznie od rzetelności i wiarygodności danego podmiotu. Warto więc bardzo uważnie przeanalizować takie oferty i skonsultować je ze specjalistą.

Podsumowanie

Podsumowując, kluczowe kwestie, na które warto zwrócić uwagę, to:

  • Weryfikacja, czy pośrednik pobiera prowizję z obu stron transakcji
  • Sprawdzenie, czy pośrednik posiada ważną licencję
  • Upewnienie się, że pośrednik rzetelnie weryfikuje klientów kupujących
  • Analiza, w jaki sposób pośrednik określa wartość nieruchomości
  • Uważne sprawdzenie umowy pod kątem niekorzystnych zapisów
  • Podpisanie umowy najmu w formie pisemnej i protokołu zdawczo-odbiorczego
  • Ostrożność przed ofertami „pomocy finansowej” lub „renty dożywotniej”

Pamiętajcie, aby zawsze działać mądrze i chronić swoje interesy. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, nie wahajcie się skonsultować je ze specjalistą. Zapraszam również na stronę stop-oszustom.pl, gdzie znajdziecie więcej porad i informacji na temat bezpieczeństwa na rynku nieruchomości.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top