Zemsta Faraona – Kiedy Wakacje Zamieniają się w Koszmar
Turyści nazywają ją „zemstą faraona”, lekarze zaś „biegunką podróżnych”. Niezależnie od tego, jak byśmy jej nie określili, jest to przypadłość, której nikt z nas nie chce doświadczyć na wakacjach. Niestety, statystycznie mamy na to duże szanse.
Biegunka podróżnych stanowi bowiem jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych u turystów, którzy udają się do krajów rozwijających się. Przeciętnie w ciągu miesiąca pobytu w takich miejscach na biegunkę skarży się 20-50% podróżnych. Pomimo działań na rzecz poprawy warunków sanitarnych w wielu państwach w tropiku, zagrożenie biegunką u podróżujących nie zmieniło się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Największe ryzyko zachorowania dotyczy Indii i okolicznych państw, krajów Afryki, Azji Południowo-Wschodniej oraz Ameryki Łacińskiej.
Powszechność tego problemu wśród turystów wymownie obrazują lokalne nazwy nadawane w różnych częściach świata, takie jak: „klątwa Faraona”, „zemsta Montezumy”, „Delhi-belly” lub „galop gringo”. Dolegliwości związane z biegunką podróżnych zazwyczaj pojawiają się nagle w ciągu pierwszych dwóch tygodni pobytu. Turysta skarży się na liczne wodniste wypróżnienia, ból brzucha, a niekiedy także gorączkę, nudności i wymioty. Takie objawy mogą wystąpić także bezpośrednio po powrocie z podróży.
Co Powoduje Biegunkę Podróżnych?
Za zdecydowaną większość urlopowych problemów jelitowych odpowiadają bakterie. Szacuje się, że zakażenia bakteryjne odpowiadają za około 85% wszystkich biegunek podróżnych. Źródłem infekcji jest zakażona woda lub pożywienie. Pijąc wodę z niesprawdzonych źródeł, sięgając po surowe, nieumyte i nieobranie warzywa i owoce czy kosztując jedzenia z rąk lokalnych sprzedawców, narażamy się na zachorowanie.
Jednak nie każdego turystę, który nie zachowa wszystkich środków ostrożności, dotknie klątwa faraona. Mimo że biegunka podróżnych jest częstą przypadłością, nie dotyczy każdego, kto wyjeżdża na egzotyczne wakacje. Do grup zwiększonego ryzyka wystąpienia biegunki podróżnych oraz ciężkiego jej przebiegu należą:
- Dzieci
- Kobiety będące w ciąży
- Osoby starsze
- Pacjenci przewlekle chorzy, np. na cukrzycę lub choroby układu pokarmowego
Oni w szczególności powinni zachować środki ostrożności.
Jak Ustrzec Się Przed Klątwą Faraona?
Chorobie można całkiem skutecznie zapobiegać, zarówno będąc już na miejscu, jak i podczas przygotowań do urlopu. Planując podróż w odległe miejsca, nie wystarczy spakować walizki. Na nic zdadzą nam się bowiem najlepiej dobrane outfity, najlepszy sprzęt fotograficzny i długo wybierana maska do nurkowania, kiedy nie będziemy w stanie wyjść z hotelowej toalety.
Przygotowując się do wyjazdu do kraju, w którym panują złe warunki sanitarne, powinniśmy zadbać o zdrowie naszych jelit. Dlaczego to takie ważne? Drobnoustroje trafią do naszego organizmu wraz z wodą lub pożywieniem, przechodząc przez układ pokarmowy, trafiają do jelit. Zdrowe jelita są tarczą ochronną dla organizmu. Jeśli nabłonek, którym są pokryte, jest szczelny, stanowi fizyczną barierę dla bakterii.
Kiedy bariera jelitowa nie zachowuje szczelności, bakterie przedostają się przez nią i trafiają do krwiobiegu. Na szczelność błony jelitowej ma wpływ wiele czynników, do których należą m.in. dieta, aktywność fizyczna, stres oraz suplementacja. Przed urlopem warto więc wspomóc prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, wspierając mikroflorę jelitową i chroniąc błonę śluzową przed uszkodzeniem.
Jednym z wartościowych suplementów, który może stanowić wsparcie dla układu pokarmowego, jest Colostrum. Colostrum to substancja produkowana przed i zaraz po porodzie przez wszystkie ssaki. Jest ono niezwykle bogate w przeciwciała, składniki odżywcze, witaminy i minerały. Co ważne, Colostrum ssaków różnych gatunków jest do siebie bardzo podobne, dlatego też świetnie sprawdza się w suplementacji, zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci.
Badania naukowe dostarczyły dowodów, że Colostrum może być skuteczne w redukcji przepuszczalności jelit, innymi słowy, uszczelnia barierę jelitową, tak aby szkodliwe patogeny i bakterie nie przedostawały się do krwiobiegu. Przez co może mieć wpływ na częstotliwość występowania biegunki podróżnych. Suplementację warto włączyć do przygotowań do wyjazdu, a wybrany preparat dobrze jest też spakować do podróżnej apteczki.
Poza suplementacją Colostrum, podstawową zasadą, którą należy bezwzględnie stosować, jest:
Boil it, cook it, peel it, or forget it!
Innymi słowy:
- Ugotuj
- Upieczaj
- Obieraj
- Lub zapomnij
Bezwzględnie należy też:
- Myć często ręce, obowiązkowo przed każdym posiłkiem
- Używać wody butelkowanej lub przegotowanej do mycia zębów i rąk
- Zrezygnować z lodu do napojów
- Unikać serwowanych w hotelach rozcieńczanych soków, sałatek, lodów, niepasteryzowanych przetworów mlecznych, surowych lub niedogotowanych jaj oraz odgrzewanych bądź długo pozostających w temperaturze pokojowej sosów
- Obierać ze skórek owoce i warzywa
- Ostrożnie podchodzić do żywności od ulicznych sprzedawców
Wiele osób wierzy również w moc alkoholu, wykorzystując jego zabójczy wpływ na drobnoustroje. Trzeba jednak mocno uważać, bo owszem, alkohol zabija, ale najczęściej czujność. Bezpiecznie można pić gorącą kawę i herbatę, gazowane napoje typu cola oraz piwo.
Kobiety w ciąży, małe dzieci, seniorzy, a także osoby chorujące przewlekle i z obniżoną odpornością powinni przestrzegać wszystkich powyższych zaleceń. Szczegółowe instrukcje dotyczące wyjazdów w egzotyczne miejsca można znaleźć na stronach internetowych instytucji międzynarodowych i krajowych, takich jak Główny Inspektorat Sanitarny.
Delhi Belly – Groźna Biegunka w Odległych Zakątkach Świata
„Delhi Belly” to inna nazwa dla biegunki podróżnych, często występującej wśród turystów odwiedzających Indie i okoliczne państwa. Objawy są podobne do „klątwy Faraona” – nagła biegunka, ból brzucha, nudności i wymioty. Może jej także towarzyszyć gorączka.
Choć w większości przypadków ma ona łagodny przebieg i ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni, około 20% chorych doświadcza od 6 do 15 wypróżnień dziennie. Taka intensywność objawów może skutkować koniecznością rezygnacji z zaplanowanych atrakcji lub nawet hospitalizacją.
Co ciekawe, nie każdy turysta, który nie zachowa środków ostrożności, zachoruje na „Delhi Belly”. Podobnie jak w przypadku „klątwy Faraona”, istnieją grupy zwiększonego ryzyka:
- Dzieci
- Osoby starsze
- Pacjenci przewlekle chorzy
Dlatego to właśnie te osoby powinny zachować szczególną ostrożność podczas podróży do Indii i okolicznych krajów.
Jak Uchronić Się Przed „Delhi Belly”?
Profilaktyka „Delhi Belly” jest podobna do tej stosowanej w przypadku „klątwy Faraona”. Kluczowe znaczenie ma przestrzeganie podstawowych zasad higieny i bezpiecznego żywienia się.
Poza myciem rąk, piciem wyłącznie wody butelkowanej i unikaniem lodu, ważne jest również:
- Unikanie serwowanych w hotelach rozcieńczanych soków
- Rezygnacja z sałatek, lodów, niepasteryzowanych przetworów mlecznych, surowych lub niedogotowanych jaj oraz odgrzewanych bądź długo pozostających w temperaturze pokojowej sosów
- Dokładne mycie i obieranie owoców oraz warzyw
- Ostrożne podchodzenie do żywności od ulicznych sprzedawców
Ponownie, grupy podwyższonego ryzyka, takie jak dzieci, osoby starsze oraz pacjenci przewlekle chorzy, powinny szczególnie skrupulatnie stosować się do tych zaleceń.
Podsumowanie
Zarówno „klątwa Faraona„, jak i „Delhi Belly” to poważne wyzwania, z którymi muszą mierzyć się turyści odwiedzający kraje o niskich standardach sanitarnych. Choć w większości przypadków mają one łagodny przebieg, mogą skutecznie uniemożliwić korzystanie z uroków wyjazdu i zmusić do rezygnacji z zaplanowanych atrakcji.
Kluczem do uniknięcia tych dolegliwości jest profilaktyka. Przygotowując się do podróży, warto zadbać o zdrowie jelit, np. poprzez suplementację Colostrum, a na miejscu ściśle stosować się do zasady „Boil it, cook it, peel it, or forget it!” oraz dbać o higienę.
Dzięki tym prostym środkom ostrożności można w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko zetknięcia się z „klątwą Faraona” lub „Delhi Belly” i cieszyć się w pełni upragnionymi wakacjami.