Kradzież Treści na Platformach VOD – Jak Się Ustrzec Przed Piractwem?

Kradzież Treści na Platformach VOD – Jak Się Ustrzec Przed Piractwem?

Wzrastający Problem Nielegalnej Dystrybucji Contentu Wideo Online

Wraz z rozwojem technologii i powszechną dostępnością szybkiego internetu, oglądanie treści wideo online stało się jednym z głównych form rozrywki dla współczesnych konsumentów. Niestety, ten trend napędza także rosnące zjawisko piractwa internetowego, które stanowi coraz większe wyzwanie dla dostawców legalnych usług VOD.

Według raportu Deloitte, ponad 3 miliardy złotych rocznie traci polska gospodarka z powodu nielegalnej dystrybucji treści wideo w sieci. Ponad 1,5 miliarda z tej kwoty dotyczy bezpośrednio rynku VOD. Co więcej, co piąty widz regularnie korzysta już z pirackich serwisów udostępniających nielegalne treści.

Teresa Wierzbowska, prezes Stowarzyszenia Sygnał i doradca zarządu Cyfrowego Polsatu ds. public affairs, potwierdziła, że jest to ogromny i narastający problem: „To zjawisko które się zmienia. Raport Deloitte pokazuje nie tylko jak duża jest konsumpcja treści wideo, ale również to jak rośnie korzystanie z pirackich transmisji online. Co trzeci internauta korzysta z nielegalnych kablówek.”

Choć nadawcy i dostawcy usług VOD coraz lepiej radzą sobie z reagowaniem na to wyzwanie, nowe modele technologiczne związane z udostępnianiem treści audiowizualnych online, takie jak transmisje na żywo, stanowią ciągłe nowe zagrożenie.

Powiązania Piractwa z Hazardem Online

Jednym z najbardziej niepokojących aspektów rosnącego piractwa treści wideo jest jego powiązanie z hazardem online. Platforma streamingowa Kick, która zadebiutowała w 2022 roku, jest często wskazywana jako przykład tego problemu.

Kick jest podobna do Twitcha czy YouTube Live, umożliwiając użytkownikom transmisje na żywo. Jednak jak wskazuje dochodzenie przeprowadzone przez VoiceBox, platforma ta ma silne związki z branżą hazardową. Kategoria „Automaty i kasyno” jest na Kick jedną z najbardziej popularnych, a streamerzy często transmitują swoje sesje hazardowe bez odpowiednich oznaczeń wiekowych.

Co więcej, dochodzenie wykazało, że na Kick występują również problemy z molestowaniem seksualnym, brutalnymi wypowiedziami i mową nienawiści, które nie są odpowiednio egzekwowane przez platformę. Wszystko to czyni ją niebezpiecznym środowiskiem, szczególnie dla nieletnich użytkowników.

Jarosław Kordalewski, wiceprezes ds. technologicznych i IT w NC, podsumowuje: „Jesteśmy najbardziej narażeni na piractwo transmisji sportowych. To nie są serwisy garażowe – to poważne przedsięwzięcia które są w stanie świadczyć usługi dla kilkudziesięciu tysięcy odbiorców naraz.”

Walka z Piractwem – Działania Nadawców i Dostawców VOD

Nadawcy telewizyjni, dostawcy usług VOD oraz organizacje branżowe podejmują różnorodne działania w celu ograniczenia problemu piractwa treści wideo online. Obejmują one zarówno praktyczne kroki, jak i wysiłki na polu legislacyjnym oraz edukacyjnym.

Tomasz Gaweł, dyrektor zarządzający segmentem VoD w Grupie Onet-RAS Polska, opisuje trudności, z jakimi borykają się legalni operatorzy: „Mówimy tu o transmisjach online, ale nie chciałbym żebyśmy stracili z oczu rynek VoD. To jest okupione ogromem pracy i kosztów. Współpracujemy z firmami które w naszym imieniu zgłaszają treści do usunięcia w internecie. Znaleźliśmy pewien sposób na radzenie sobie z tym, ale długofalowo to nie jest rozwiązanie.”

Jednym z kluczowych wyzwań jest kwestia szybkiego usuwania nielegalnych treści z internetu. Prezes Stowarzyszenia Sygnał, Teresa Wierzbowska, wskazuje, że w Polsce wciąż brakuje pełnej implementacji przepisów unijnych, takich jak artykuł 83 dyrektywy, pozwalających na skuteczne blokowanie nielegalnych serwisów.

W tej sytuacji nadawcy i dostawcy VOD muszą polegać na codziennej, żmudnej pracy nad identyfikacją i zgłaszaniem naruszeń. Kuba Sufin, dyrektor Ośrodka Mediów Interaktywnych Telewizji Polskiej, przyznaje: „To gorzki sukces. Udało nam się ograniczyć dystrybucję piracką naszej flagowej produkcji, Belfra, to pokazuje że przy zaangażowaniu dużych zasobów jest to możliwe. Również jeżeli chodzi o transmisje sportowe, liczby kopii które usuwamy idą w miliony.”

Oprócz tych praktycznych działań, branża stara się także prowadzić kampanie edukacyjne mające na celu uświadomienie konsumentom zagrożeń związanych z korzystaniem z nielegalnych źródeł. Jednak, jak podkreśla Karol Laskowski, counsel w kancelarii Dentons, „ludzie nie chcą tego widzieć. Zazwyczaj sympatia społeczna nie jest po stronie wielkich podmiotów, które mają licencję.”

Piractwo jako Problem Społeczny

Zdaniem ekspertów, walka z piractwem treści wideo online to nie tylko wyzwanie biznesowe, ale przede wszystkim problem społeczny, który wymaga kompleksowego podejścia.

Jarosław Kordalewski z NC zauważa: „Piractwo jest problemem społecznym, a z problemem społecznym nie da się walczyć tylko dyrektywami. One są potrzebne, lecz potrzebna jest też praca u podstaw.” Podaje przykład sukcesu w ograniczeniu piractwa komputerowego – dziś nikt nie przyznaje się publicznie do korzystania z nielegalnego oprogramowania.

Dochodzenie VoiceBox wykazało również, że niektórzy twórcy na Kick wykorzystują platformę do transmitowania treści przeznaczonych dla dorosłych bez odpowiednich oznaczeń. To pokazuje, że problem piractwa jest głęboko zakorzeniony w postawach społecznych.

Kuba Sufin z TVP stwierdza: „Ludzie nie chcą tego widzieć. Dlatego że zazwyczaj sympatia społeczna nie jest po stronie wielkich podmiotów, które mają licencję.” Oznacza to, że edukacja społeczna i zmiana nastawienia to kluczowe elementy długofalowej walki z piractwem.

Potrzeba Kompleksowego Podejścia

Eksperci zgodnie podkreślają, że skuteczne ograniczenie problemu piractwa treści wideo online wymaga kompleksowego podejścia, łączącego działania na poziomie prawodawstwa, egzekwowania prawa, edukacji społecznej oraz współpracy branżowej.

Zgodnie z danymi z raportu Deloitte, konsumenci wydają ponad 900 milionów złotych rocznie na pirackie treści wideo. To ogromna kwota, która zasilająnielegalne biznesy, a jednocześnie uszczupla przychody legalnych dostawców.

Dlatego kluczowe jest podjęcie działań na wielu frontach – od zmian legislacyjnych umożliwiających skuteczne blokowanie nielegalnych serwisów, przez intensywną współpracę branży z organami ścigania, po długofalowe kampanie edukacyjne zmieniające społeczne nastawienie do problemu.

Tylko takie kompleksowe podejście daje szansę na skuteczne ograniczenie rosnącego zjawiska piractwa treści wideo online i ochronę zarówno interesów dostawców legalnych usług, jak i samych konsumentów. Wciąż jest to jednak wyzwanie, z którym branża musi się mierzyć na co dzień.

Odwiedź stronę https://stop-oszustom.pl/, aby dowiedzieć się więcej o sposobach zabezpieczenia się przed zagrożeniami związanymi z kradzieżą treści w internecie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top