Nieuczciwi handlarze samochodów – poznaj ich nielegalne sztuczki

Nieuczciwi handlarze samochodów – poznaj ich nielegalne sztuczki

Ukrywanie prawdziwego pochodzenia samochodu

Jednym z najczęstszych oszustw stosowanych przez nieuczciwych handlarzy samochodów używanych jest próba ukrycia rzeczywistego pochodzenia pojazdu. Szczególną formą oszustwa jest to mające na celu ukrycie nielegalnego pochodzenia samochodu. Proceder ten jest skomplikowany i wymaga zaangażowania większej liczby osób, prowadząc do popełnienia licznych przestępstw, takich jak kradzież z włamaniem, paserstwo czy podrabianie dokumentów.

Nieuczciwi handlarze często zapewniają kupujących o nienagannym stanie technicznym pojazdu oraz bardzo małym przebiegu. Manipulują nimi, twierdząc że samochód był użytkowany tylko od święta lub sprzedaż jest podyktowana nagłym wyjazdem czy inną sytuacją życiową. Popularna metodą jest również umawianie się na oględziny po zmroku pod pretekstem braku czasu wcześniej. Uczciwy sprzedający powinien się dostosować do terminu preferowanego przez kupującego.

Należy unikać zakupu samochodu od pośrednika, który oferuje pojazd wraz z umową jednostronnie wypełnioną danymi z zagranicznego dokumentu własności lub dowodu rejestracyjnego, a która pozbawiona jest danych samego pośrednika. Żadnym argumentem dla kupującego nie powinna być w tej sytuacji chęć uniknięcia podatku obrotowego przez takiego pośrednika.

Przekręcanie liczników

Przekręcanie liczników to kolejne powszechnie spotykane oszustwo na rynku samochodów używanych. Skala tego procederu jest na tyle duża, że Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło je ukrócić. Zgodnie z projektowanymi przepisami, za przekręcenie licznika ma grozić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Karany będzie zarówno zlecający oszustwo, jak i je wykonujący, np. mechanik samochodowy.

Ponadto, na taką samą karę będzie narażony właściciel samochodu, który nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany całego licznika na nowy. Projekt przewiduje również większą kontrolę nad stanami liczników – przy każdej kontroli policja, straż graniczna czy inspekcja transportu drogowego będą miały obowiązek spisywania aktualnego stanu licznika kontrolowanego samochodu i przekazywania tych danych do centralnej ewidencji pojazdów.

Informacje na temat stanu licznika mają być przekazywane do Centralnej Ewidencji Pojazdów również ze stacji kontroli pojazdów, które będą zobowiązane do wysyłania danych dotyczących przebiegu, jaki jest w chwili odczytu przez diagnostę, oraz dokonanej wymianie licznika.

Ukrywanie wad technicznych

Kolejnym często spotykanym oszustwem jest próba ukrycia wad technicznych sprzedawanego samochodu. Nieuczciwi sprzedawcy stosują różne triki, by zamaskować usterki i zaprezentować auto w jak najlepszym świetle. Jednym z nich jest na przykład umycie silnika, ale nie można przesadzić, bo wyczyszczona na błysk komora budzi podejrzenia u kupujących. Zamiast tego, należy ją umiejętnie ubrudzić.

Innym sposobem jest smarowanie skrzypiących elementów zawieszenia olejem silnikowym lub zagnieżdżanie sworzni w imadle, by zniwelować luzy. Głośne działanie dyferencjału i skrzyni biegów to skutek zużycia elementów układu napędowego, a dźwięki można wyciszyć, dolewając zagęszczacz oleju lub dodając trociny, skórkę od banana czy przegotowany makaron.

Ponadto, nieuczciwi sprzedawcy mogą też wyłączyć wszystkie żaróweczki w samochodzie lub wpięć w układ elektroniczny emulatory poduszek i innych elementów, by wszystkie kontrolki ładnie gasiły się podczas jazdy próbnej. Dlatego warto przeprowadzić dogłębną kontrolę auta, najlepiej w wyspecjalizowanym warsztacie.

Jak się ustrzec przed oszustwem?

Kupując używany samochód, należy zachować szczególną ostrożność i nie dać się nabrać na różne sztuczki nieuczciwych handlarzy. Warto sprawdzić:

  • Pochodzenie samochodu – porównać numery VIN na podwoziu z danymi w dokumentach, a także zweryfikować, czy auto nie figuruje jako utracone.
  • Stan licznika – ocenić, czy przebieg jest adekwatny do stanu technicznego auta i jego wieku.
  • Dokumentację serwisową – sprawdzić, czy książka serwisowa jest oryginalna i kompletna.
  • Jakość wykonanych napraw – ocenić, czy usterki były usuwane solidnie, a nie tylko „przyklejane”.
  • Zużycie elementów – ocenić, czy stan techniczny odpowiada deklarowanemu przebiegowi.

Przed zakupem warto też skonsultować się z zaufanym mechanikiem, który pomoże ocenić prawdziwy stan techniczny samochodu. Warto również sprawdzić historię pojazdu w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Tylko wnikliwe sprawdzenie samochodu może uchronić przed przykrymi niespodziankami.

Kupując używany samochód, warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Nie wszystkich sprzedawców należy traktować z podejrzliwością, ale mając świadomość licznych oszustw na rynku, lepiej dmuchać na zimne. Dokładne sprawdzenie samochodu i zweryfikowanie jego historii to klucz do uniknięcia nieprzyjemnych niespodzianek.

Pamiętaj, że strona internetowa Stop Oszustom oferuje wiele przydatnych informacji i porad, które mogą pomóc w bezpiecznym zakupie używanego samochodu. Warto z nich skorzystać, aby uchronić się przed nielegalnymi sztuczkami nieuczciwych handlarzy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top