Leasing to korzystna forma finansowania, zwłaszcza dla przedsiębiorców, pozwalająca wyposażyć firmę w najlepszy sprzęt i pojazdy bez zamrażania środków. Mimo to, leasing ma pewne wady, a łatwo też popełnić błędy, przez które zmniejszy się jego opłacalność i komfort. Warto dokładnie poznać nie tylko zalety, ale także pułapki związane z leasingiem, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Nieświadomość rynku leasingowego
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez przedsiębiorców jest samodzielne działanie w kwestii leasingu, zamiast skorzystania z pomocy specjalistów – brokerów leasingowych. Broker zna słabsze strony tej formy finansowania i pułapki z nią związane, dlatego może pomóc je uniknąć. Dzięki dobrej pozycji negocjacyjnej i współpracy z firmami, bankami i dealerami, broker zadba też o jak najkorzystniejsze i indywidualne warunki umowy.
Warto również pamiętać, że leasing nie zawsze jest najkorzystniejszą formą finansowania. Czasem korzystniejsze może okazać się wzięcie kredytu samochodowego. Dobry broker leasingowy, biorąc pod uwagę aktualną sytuację na rynku, zmiany prawne, korzyści podatkowe i możliwości finansowe klienta, doradzi, która forma finansowania będzie najlepsza.
Niekorzystne warunki umów leasingowych
Wiele firm decyduje się na leasing operacyjny, ale to nie jedyne rozwiązanie. Istnieje również leasing finansowy i pożyczka leasingowa, które mogą w niektórych przypadkach dać więcej korzyści, np. nievatowcom. Warto więc przyjrzeć się różnym propozycjom i wybrać tę najbardziej dostosowaną do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.
Kolejnym błędem jest założenie, że minimalny wkład własny wynosi 10%, a maksymalny okres finansowania – 5 lat. Wiele firm, np. ALPINA Leasing, oferuje finansowanie już od 0% wartości przedmiotu leasingu i umowę nawet na 7 lat, co jest optymalnym rozwiązaniem dla wielu początkujących lub rozwijających się przedsiębiorców.
Nieświadomość własnej sytuacji finansowej
Zaniedbanie analizy własnej historii kredytowej może również prowadzić do nieprzyjemnych niespodzianek podczas procesu ubiegania się o leasing. Firmy leasingowe sprawdzają zdolność kredytową swoich klientów, a wpisy w bazach dłużników mogą skutkować odrzuceniem wniosku. Warto zatem najpierw zadbać o terminowe spłaty zobowiązań i zaległości, oraz na bieżąco monitorować swoją sytuację finansową.
Jeśli przedsiębiorca ma negatywną historię kredytową, może to wpłynąć na warunki oferowane przez firmę leasingową. Jednak nie oznacza to, że musi zgodzić się na wysokie opłaty wstępne, wyższe raty czy krótszy okres finansowania. Warto wówczas skorzystać z pomocy brokera leasingowego, który dzięki swojej wiarygodności i pozycji negocjacyjnej, może wynegocjować korzystniejsze warunki.
Nieodpowiedni okres leasingu
Aby urząd skarbowy uznał umowę leasingu, powinna ona trwać co najmniej 40% normatywnego czasu amortyzacji jej przedmiotu. W przeciwnym razie fiskus może w trakcie kontroli żądać usunięcia z firmowych kosztów rat leasingu i uiszczenia zaległego podatku. Co więcej, w sytuacji zamknięcia umowy leasingu przed upływem tego czasu, firma leasingowa jest zobowiązana do sprzedaży przedmiotu leasingu po wartości rynkowej lub pozostałej do spłaty, ale bez zdyskontowanych odsetek – zależnie od tego, która z tych kwot jest wyższa.
Warto zatem dobrze dopasować okres leasingu do rodzaju przedmiotu i potrzeb firmy. Choć zwykle firmy leasingowe proponują finansowanie do 5 lat, to możliwe jest również zawarcie umowy nawet na 7 lat. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze taki długi okres będzie korzystny – warto skonsultować się z brokerem lub przedstawicielem firmy leasingowej, aby zmodyfikować harmonogram spłat.
Pułapki związane z nadpłatami
Myśląc o ewentualnym nadpłacaniu umowy leasingu, warto zadbać o odpowiednie do tego warunki przy podpisywaniu dokumentów. W innym razie może to nie przynieść korzyści – firma co miesiąc wystawi fakturę na kwotę zgodną z harmonogramem spłat, a dodatkowe środki zostaną niejako zamrożone u leasingodawcy. Najlepiej wówczas ubiegać się o aneks do umowy, zmieniający harmonogram spłat i umożliwiający jednorazową wpłatę nieco większej kwoty. Może się to jednak wiązać z dodatkowymi kosztami operacyjnymi.
Leasing może być świetnym rozwiązaniem dla wielu firm, ale wymaga dokładnej analizy i świadomości potencjalnych pułapek. Warto pamiętać, aby zawsze korzystać z usług doświadczonych brokerów leasingowych, którzy pomogą wybrać najkorzystniejsze warunki dostosowane do indywidualnych potrzeb. Zachęcamy do odwiedzenia strony stop-oszustom.pl, gdzie można uzyskać więcej informacji na temat bezpiecznego korzystania z usług leasingowych.