Ostrożnie z Internetowymi Zbiórkami – Nie Daj Się Oszukać

Ostrożnie z Internetowymi Zbiórkami – Nie Daj Się Oszukać

Ostrożnie z Internetowymi Zbiórkami – Nie Daj Się Oszukać

Pamiętam, jak kiedyś moja ciotka Agata opowiedziała mi historię o swojej sąsiadce, Pani Mariannie. To była naprawdę wstrząsająca historia. Pani Marianna, samotna staruszka, otrzymała w swoim e-mailu wiadomość o internetowej zbiórce na pomoc dla potrzebujących seniorów w czasie pandemii. Jak to często bywa, ofiarna dusza Pani Marianny natychmiast postanowiła wesprzeć tę szczytną akcję. Niestety, okazało się, że był to perfidny sposób na wyłudzenie jej oszczędności przez bezczelnych oszustów.

Wzrost oszustw w czasie pandemii

Historia Pani Marianny niestety nie jest odosobniona. W czasie pandemii COVID-19 zaobserwowano znaczny wzrost różnego rodzaju prób wyłudzenia pieniędzy, szczególnie od osób starszych. Przestępcy bez skrupułów wykorzystują strach, niepewność i izolację społeczną seniorów, by na ich krzywdzie budować własne niecne zyski. Jedną z coraz częstszych metod są właśnie fałszywe zbiórki internetowe.

Stowarzyszenie MANKO, wydawca magazynu „Ogólnopolski Głos Seniora”, już na początku pandemii w 2020 roku zainicjowało kampanię „Stop Korona-Oszustwom” w ramach prowadzonej akcji „Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać”. Celem tej inicjatywy jest zwiększenie świadomości wśród seniorów na temat różnego rodzaju zagrożeń i metod stosowanych przez przestępców. Jak mówi Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia MANKO:

„Niestety nawet podczas epidemii, kiedy powinniśmy ze sobą jednoczyć i solidaryzować, przestępcy wykorzystują nasz lęk, nasze obawy, naszą dezinformację i wymyślają nowe techniki manipulacji. Dlatego prowadzimy kampanię Stop Korona-Oszustwom, aby na czas dowiadywać się o nowych technikach manipulacji i przestrzegać seniorów przed najnowszymi sposobami wyłudzeń.”

Fałszywe zbiórki internetowe

Jedną z najbardziej popularnych metod oszustw w czasie pandemii są właśnie fałszywe zbiórki internetowe. Przestępcy podszywają się pod fikcyjne lub prawdziwe organizacje charytatywne, przygotowując profesjonalnie wyglądające strony internetowe i profile w mediach społecznościowych. Następnie rozsyłają atrakcyjne, emocjonalne apele o wpłacanie pieniędzy na rzekomą pomoc potrzebującym, np. zakup środków ochrony osobistej, leków, sprzętu medycznego itp.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ostrzega:

„Coraz częściej osoby starsze otrzymują SMSy z fałszywym zaproszeniem na szczepienie przeciwko Covid-19. Może to być próba wyłudzenia pieniędzy i danych osobowych.”

Bardzo często w takich wiadomościach pojawia się też prośba o pilne przesłanie danych karty płatniczej, by „zweryfikować tożsamość” lub „dokonać szybkiego przelewu”. Oczywiście w rzeczywistości pieniądze trafiają prosto do kieszeni przestępców, a ofiara zostaje ograbiona z oszczędności.

Jak rozpoznać fałszywą zbiórkę?

Aby ustrzec się przed tego typu oszustwami, warto znać kilka podstawowych zasad weryfikacji wiarygodności internetowej zbiórki:

  1. Sprawdź organizatora: Poszukaj informacji na temat organizatora zbiórki – jego reputację, historię działalności, adres, numer KRS/NIP. Zweryfikuj te dane na oficjalnej stronie lub w mediach.
  2. Oceń stronę zbiórki: Zwróć uwagę na profesjonalny wygląd strony, ale pamiętaj, że nawet najlepiej zaprojektowana strona może być fałszywa. Poszukaj informacji o celu zbiórki, jej beneficjentach i sposobie wykorzystania wpłacanych środków.
  3. Zweryfikuj numer konta: Przed dokonaniem wpłaty upewnij się, że numer konta bankowego jest autentyczny i należy do organizacji, która prowadzi zbiórkę.
  4. Unikaj pośpiechu: Nie daj się nabrać na prośby o natychmiastową pomoc. Poświęć czas na dokładne sprawdzenie wiarygodności zbiórki.
  5. Ufaj swojej intuicji: Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, zrezygnuj z wpłaty. Lepiej dmuchać na zimne niż stracić ciężko zaoszczędzone pieniądze.

Jak reagować w przypadku podejrzenia oszustwa?

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do legalności danej zbiórki, nie dokonuj wpłaty. Zamiast tego skontaktuj się z zaufaną osobą – rodziną, znajomymi lub organizacjami pomocowymi – i poproś o weryfikację informacji. Możesz też zgłosić swoje podejrzenia na policję lub do kampanii Stop Oszustom, by ostrzec innych przed niebezpiecznym procederem.

Pamiętaj, że choć w dobie internetu wiele spraw załatwiamy online, to szczególną ostrożność powinniśmy zachować przy przekazywaniu pieniędzy przez sieć. Oszuści są coraz bardziej wyrafinowani, dlatego musimy być czujni i chronić siebie oraz naszych bliskich.

Historia Pani Marianny

Wracając do historii mojej ciotki Agaty i jej sąsiadki, Pani Marianny – niestety, skończyło się to tragicznie. Pani Marianna uwierzyła w apel o pomoc i wpłaciła wszystkie swoje oszczędności na rzekomo szczytny cel. Oczywiście pieniądze przepadły, a oszuści zniknęli bez śladu. Pani Marianna była zdruzgotana i pogrążyła się w głębokiej depresji. To przykra historia, ale uczy nas, jak ważna jest czujność i rozwaga, szczególnie w przypadku seniorów, którzy są szczególnie narażeni na ten rodzaj przestępstw.

Dlatego tak istotne jest, abyśmy wszyscy – zarówno młodsi, jak i starsi – byli wyczuleni na tego typu próby wyłudzenia. Pamiętajmy, że naprawdę szczytne cele nie potrzebują naszych pieniędzy na siłę. Prawdziwe organizacje charytatywne mają solidne podstawy prawne i finansowe, a ich działalność jest w pełni transparentna. Nie dajmy się zwieść emocjonalnym apelom i profesjonalnej szacie graficznej – sprawdźmy dokładnie każdą zbiórkę, zanim podejmiemy decyzję o wsparciu.

Scroll to Top