Oszustwo na BLIKa: poznaj sposoby wyłudzania pieniędzy online

Oszustwo na BLIKa: poznaj sposoby wyłudzania pieniędzy online

Oszustwo na BLIKa: poznaj sposoby wyłudzania pieniędzy online

Mam złe wieści dla wszystkich fanów szybkich płatności – okazuje się, że oszuści uwielbiają BLIKa! Tak, to ten sam BLIK, który miał być idealnym rozwiązaniem do dokonywania bezpiecznych transakcji online. Niestety, cyberprzestępcy znaleźli sposób, aby wykorzystać tę wygodną metodę płatności do wyłudzania naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Usiądź wygodnie, bo zaraz poznasz najbardziej przebiegłe sposoby działania internetowych naciągaczy.

Jak działa BLIK? (I jak można go przechytrzyć?)

Zacznijmy od zrozumienia, na czym polega sama istota BLIKa. Jest to szybka, wygodna i w teorii bezpieczna metoda dokonywania transakcji online. Wystarczy, że masz smartfona podłączonego do internetu oraz aplikację mobilną swojego banku. Dzięki temu możesz wykonywać różne operacje finansowe, takie jak płatności w sklepach internetowych czy wypłaty z bankomatów – bez konieczności logowania się do bankowości elektronicznej, przepisywania haseł SMS-owych czy podawania danych karty płatniczej.

Brzmi świetnie, prawda? Niestety, ta wygoda może okazać się naszą Achillesową piętą. Oszuści doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak atrakcyjna jest ta forma płatności, i nieustannie szukają sposobów, aby ją wykorzystać na swoją korzyść.

Zgodnie z informacjami ze strony Lepiej Tauron, sam kod BLIK nie wystarcza do wyłudzenia pieniędzy. Kluczowym momentem, w którym możemy popełnić błąd, jest zatwierdzenie transakcji. I właśnie na tym etapie najczęściej atakują nas cyberprzestępcy.

Metoda „na znajomego z social mediów”

Typowy scenariusz działania oszustów wygląda mniej więcej tak: Otrzymujesz wiadomość na Facebooku czy Messengerze od rzekomo znajomej osoby, która jest w nagłej potrzebie finansowej. „Hej, masz chwilę? Potrzebuję Twojej pomocy!” – błaga Twój „znajomy”. Oczywiście ten znajomy to w rzeczywistości zwykły cyberprzestępca, który przejął konto na portalu społecznościowym.

Dalej jest już prosta droga do wyłudzenia pieniędzy. Oszust przedstawia „dramatyczną” historię – np. został okradziony, musi pilnie zapłacić rachunek czy pokryć inne niespodziewane wydatki. I tu pada kluczowe pytanie: „Czy mógłbyś mi pożyczyć przez BLIK kilkaset złotych? Oddam Ci jutro!”.

Niestety, w tej sytuacji wiele osób daje się nabrać i bezrefleksyjnie podaje kod BLIK, a następnie zatwierdza dokonanie przelewu. I to właśnie jest moment, w którym wpadamy w pułapkę zastawioną przez cyberprzestępców. Odzyskanie pieniędzy w takiej sytuacji jest niezwykle trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe.

Fałszywe strony i nieuczciwe oferty

Oszuści nie poprzestają tylko na metodzie „na znajomego”. Bardzo często wykorzystują również różnego rodzaju fałszywe strony internetowe, aby wyłudzić od nas pieniądze. Jak czytamy na stronie Pro Detektyw, cyberprzestępcy mogą podszywać się na przykład pod sprzedawców na platformach e-commerce. Wysyłają oni ofiary na spreparowane strony, na których rzekomo można zamówić usługę kurierską lub odebrać pieniądze za sprzedany przedmiot. Oczywiście to wszystko jest jedynie przykrywką do wyłudzania danych i środków.

Innym popularnym sposobem jest tworzenie fałszywych ofert sprzedażowych na portalach ogłoszeniowych, takich jak OLX czy Vinted. Atrakcyjne, ale fikcyjne ogłoszenia mają na celu wyłudzenie pieniędzy lub po prostu przekierowanie użytkownika na stronę służącą do kradzieży danych.

Cyberprzestępcy nie cofają się również przed oszustwami inwestycyjnymi. Kuszą ofiary perspektywą szybkich i wysokich zysków, ale w rzeczywistości pieniądze trafiają bezpośrednio do ich kieszeni, a obiecane zyski nigdy nie nadchodzą.

Jak się bronić przed oszustwami z BLIKiem?

Znając już najbardziej przebiegłe techniki działania oszustów, możemy przejść do najważniejszego – czyli metod obrony. Oto kilka kluczowych zasad, których przestrzeganie znacznie zmniejszy ryzyko, że padniemy ofiarą cyberoszustw:

  1. Zachowaj czujność – Nigdy nie działaj pod presją czasu lub emocji. Pamiętaj, że oszuści specjalizują się w wywoływaniu u ofiar poczucia nagłej potrzeby pomocy.

  2. Zweryfikuj tożsamość – Zanim podejmiesz jakiekolwiek działanie, starannie sprawdź, czy osoba, która się do Ciebie zwraca, jest faktycznie Twoim znajomym. Najlepiej zadzwoń do niego lub skontaktuj się w inny sposób niż przez komunikatory.

  3. Nie ufaj niesprawdzonym ofertom – Unikaj atrakcyjnych, ale podejrzanych ofert sprzedażowych czy inwestycyjnych, szczególnie tych, które wymagają szybkiej decyzji. Zawsze dokładnie weryfikuj wiarygodność źródła.

  4. Nie udostępniaj poufnych danych – Nigdy nie podawaj osobom trzecim kodów BLIK ani innych wrażliwych informacji finansowych. Pamiętaj, że banki i firmy kurierskie nigdy nie będą o to prosić.

  5. Zgłaszaj podejrzane incydenty – Jeśli mimo zachowania ostrożności padniesz ofiarą oszustwa, niezwłocznie powiadom o tym policję oraz instytucje zajmujące się bezpieczeństwem w sieci. Może to pomóc w uchronieniu innych przed podobnym losem.

Oczywiście lista ta nie wyczerpuje wszystkich możliwych sposobów ochrony przed wyłudzeniami z użyciem BLIKa. Szczególnie ważne jest, aby na bieżąco śledzić informacje na temat nowych metod działania cyberprzestępców i stale aktualizować swoją wiedzę w tym zakresie. Warto też regularnie odwiedzać stronę https://stop-oszustom.pl, gdzie znajdziesz aktualne porady i ostrzeżenia.

Nie daj się nabrać na cyfrowe sztuczki

Chociaż oszustwa z wykorzystaniem BLIKa są coraz bardziej wyrafinowane, pamiętajmy, że najlepszą ochroną jest nasza własna czujność i wiedza. Nie dajmy się zwieść pozorom bezpieczeństwa i wygody, jakie oferują nowoczesne metody płatności. Bądźmy czujni, weryfikujmy każde podejrzane wezwanie o pomoc finansową i nigdy nie udostępniajmy poufnych danych na żądanie.

Pamiętaj – cyfrowemu światu towarzyszą również cyberprzestępcy, którzy wciąż wymyślają coraz to nowe sposoby, aby nas oszukać. Bądźmy więc ostrożni, ale nie poddawajmy się paranoicznym lękom. Z właściwą dawką świadomości i rozsądku możemy cieszyć się dobrodziejstwami technologii, unikając jednocześnie jej pułapek zastawianych przez sprytnych naciągaczy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top