Portale Randkowe: Sześć Ostrzegawczych Sygnałów Oszusta

Portale Randkowe: Sześć Ostrzegawczych Sygnałów Oszusta

Portale Randkowe: Sześć Ostrzegawczych Sygnałów Oszusta

Nie tylko w Walentynki bądź uważny

Jestem pewna, że większość z nas może podać przynajmniej jedną historię o nieczystych zamiarach znalezionych na portalach randkowych. Czy to znajoma, która padła ofiarą matrymonialnego oszustwa, czy też siostra, której obiecanki-cacanki o poszukiwaniu bratniej duszy okazały się jedynie przykrywką dla niezobowiązującej przygody – tego typu przykłady niestety są wśród nas na porządku dziennym.

Choć dobre, zweryfikowane serwisy randkowe dokładają wszelkich starań, by chronić swoich użytkowników, to niestety nie ma sposobu, by całkowicie wyeliminować oszustów z tego środowiska. Dlatego tak ważne jest, byśmy sami nauczyli się rozpoznawać potencjalne niebezpieczeństwa i chronić siebie przed wyłudzeniami, manipulacją czy po prostu rozczarowaniem.

Przygotowałam dla Was 6 kluczowych sygnałów ostrzegawczych, na które warto zwrócić uwagę podczas poznawania nowej osoby przez internet. Być może niektóre z nich wydadzą się Wam znajome – a to dlatego, że niestety oszuści na portalach randkowych posługują się bardzo podobnymi sztuczkami. Warto mieć je zawsze z tyłu głowy, by móc bezpiecznie poszukiwać swojej drugiej połówki.

1. Brak zdjęcia lub zdjęcie budzące wątpliwości

Jeśli osoba, z którą rozmawiasz, nie ma żadnego zdjęcia profilowego, powinna to wzbudzić Twoją czujność. Dlaczego nie chce pokazać, jak wygląda? Może obawiać się, że nie spełnia Twoich oczekiwań? A co, jeśli to w ogóle nie jest jej prawdziwe zdjęcie, tylko fotografia ukradzione z innego źródła?

Podobnie jest w przypadku, gdy profil użytkownika zawiera tylko jedno, nienaturalnie atrakcyjne zdjęcie. To może sugerować, że osoba ta posługuje się nieczystymi technikami, by wypaść korzystniej – na przykład intensywnie edytuje swoje fotografie lub wręcz podszywała się pod kogoś innego.

Sprawdź, czy zdjęcie nie zostało pobrane z innej strony – to prosty sposób, by zweryfikować jego autentyczność.

2. Lakoniczny opis profilu

Kolejnym czerwonym flagą może być bardzo ogólnikowy, lakoniczny opis profilu danej osoby. Jeśli ledwo znajdziesz w nim jakiekolwiek informacje na jej temat, to znak, że może ona mieć coś do ukrycia.

Oczywiście niektórzy ludzie po prostu nie są zbyt rozmowni w pisemnej formie, ale jeśli połączymy to z innymi podejrzanymi zachowaniami, to może to wskazywać na próbę ukrycia prawdziwej tożsamości.

3. Niechęć do mówienia o sobie

Podobny sygnał ostrzegawczy to niechęć potencjalnego partnera do odpowiadania na Twoje pytania dotyczące jego życia. Jeśli rozmowa z nim sprawia wrażenie, jakby stale omijał kluczowe kwestie, albo często ją żartobliwie urywa, to mogłoby świadczyć o tym, że ma on sporo do ukrycia.

Prawdziwe intencje nieuczciwych użytkowników często wychodzą na jaw szybciej, niż mogłoby się nam wydawać. Dlatego lepiej bądźmy czujni, gdy ktoś niechętnie dzieli się informacjami na swój temat.

4. Unikanie spotkań w realu

Dobrym testem na szczerość intencji osoby poznanej online jest jej otwartość na spotkanie w realnym świecie. Jeśli ciągle wymiguje się od takiego spotkania, tłumacząc to ciągle jakimiś „ważnymi sprawami”, to może to oznaczać, że coś ukrywa.

Oczywiste jest, że początkowo nieznana osoba może odczuwać pewną niepewność czy skrępowanie przed bezpośrednim spotkaniem. Jednak jeśli ta niechęć utrzymuje się przez dłuższy czas, to warto się zastanowić, czy za tym nie kryje się coś więcej.

5. Brak ciągłości w rozmowie

Jeśli osoba, z którą rozmawiasz, często zapomina, o czym wcześniej mówiła, to może być to sygnał, że nie jest ona do końca szczera. Może to świadczyć o tym, że prowadzi ona równoległe rozmowy z wieloma osobami i po prostu gubi wątki.

Oczywiście na to, że ktoś bywa rozkojarzony, może mieć wpływ wiele czynników – od stresu po po prostu niechlujność. Jednak jeśli dochodzą do tego jeszcze inne niepokojące sygnały, to lepiej zachować czujność.

6. Prośby o pieniądze

Last but not least – jeśli nowo poznana osoba zaczyna regularnie prosić Cię o pożyczki czy inne formy wsparcia finansowego, to niemal na pewno mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Schemat działania oszustów jest zwykle prosty – zdobywają zaufanie ofiary, a potem pod różnymi pretekstami wyłudzają od niej pieniądze. Pamiętaj, że pod żadnym pozorem nie powinnaś przesyłać komuś poznanych w internecie żadnych środków finansowych.

Zaufanie i intuicja to nie wszystko

Powyższe sygnały ostrzegawcze mają Ci pomóc wychwycić nieuczciwych użytkowników serwisów randkowych. Jednak ich obecność nie jest jednoznaczna z tym, że dana osoba na pewno jest oszustem. Mogą one wynikać również z zakłopotania, nieśmiałości czy wręcz nadmiernego zauroczenia.

Dlatego tak ważne jest, byśmy oprócz samej czujności, rozwijali też siebie – naszą samoświadomość, poczucie własnej wartości i umiejętność słuchania swojej intuicji. To te czynniki w ostatecznym rozrachunku pozwolą nam bezpiecznie nawigować w świecie randkowych znajomości, odróżniając tych, którym warto zaufać, od potencjalnych oszustów.

Na koniec pamiętaj – choć poznawanie nowych ludzi przez internet niesie ze sobą pewne ryzyka, to przecież serwisy randkowe to także świetne miejsce na spotkanie swojej drugiej połówki. Wystarczy zachować zdrowy rozsądek, ufać swojej intuicji – i ruszać na podbój serca wymarzonej osoby! Powodzenia!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top