Chwytanie za serce – historia Carlosa
Kiedy Carlos zdiagnozował u siebie zaawansowany rak płuc, poczuł się zdruzgotany. Mimo że był wciąż młodym mężczyzną, jego prognoza nie napawała optymizmem. Jednak gdy zaczął szukać alternatywnych metod leczenia, natrafił na reklamę przeprowadzającego „niezwykłe terapie” doktora Adama. Przekonany obietnicami szybkiego powrotu do zdrowia, Carlos sprzedał swój dom, by sfinansować kosztowną terapię.
Na początku wszystko wyglądało dobrze – doktor Adam zapewniał go, że jego innowacyjne leczenie przyniesie niesamowite efekty. Niestety, z czasem okazało się, że terapia ta nie przynosi żadnej poprawy, a stan Carlosa systematycznie się pogarsza. Kiedy zrozumiał, że padł ofiarą oszustwa, było już za późno na jakiekolwiek działanie. Stracił wszystkie oszczędności, a do tego czas, który mógł spędzić z rodziną. Zmarł kilka miesięcy później, pozostawiając najbliższych w rozpaczy.
Historia Carlosa to tylko jeden z wielu przykładów na to, jak nieuczciwi szarlatani wykorzystują desperację i zaufanie ludzi chorych, by wyłudzić od nich pieniądze. Niestety, mechanizmy działania takich oszustów są bardzo wyrafinowane i trudne do zdemaskowania. Dlatego warto dokładnie poznać, w jaki sposób wabią oni swoje ofiary.
Leczenie, którego nie ma
Jedną z najpopularniejszych metod stosowanych przez oszustów medycznych jest reklamowanie „cudownych lekarstw” lub „terapii alternatywnych”, które mają być w stanie wyleczyć praktycznie wszystko – od raka po AIDS. Często powołują się oni na rzekome badania naukowe lub odwołują się do „starożytnej wiedzy”, by nadać swoim metodom pozory wiarygodności. Niestety, w rzeczywistości proponowane przez nich „terapie” nie mają żadnego naukowego uzasadnienia i nie przeszły właściwych testów klinicznych.
Jednym z takich „cudów” był na przykład E-szok, urządzenie rzekomo leczące raka, zapalenie stawów i wiele innych dolegliwości. Jego twórca, John Harchick, zarobił miliony dolarów, przekonując ludzi, że jego wynalazek jest zbawieniem dla chorych. W rzeczywistości E-szok nie działał, a Harchick trafił do więzienia za oszustwo i bezprawne praktyki medyczne. Podobnych przykładów jest znacznie więcej.
Inną popularną metodą jest przepisywanie suplementów diety lub leków ziołowych, które mają być „całkowicie naturalne i bezpieczne”. Oczywiście w rzeczywistości są one najczęściej niskiej jakości i nie mają udokumentowanych właściwości leczniczych. Co gorsza, mogą one wchodzić w niebezpieczne interakcje z regularnie przyjmowanymi przez pacjentów lekami, pogarszając ich stan.
Obietnice cudownych uzdrowień
Kolejnym sposobem na wyłudzanie pieniędzy od zrozpaczonych pacjentów jest zapewnianie o natychmiastowych i spektakularnych efektach leczenia. Oszuści często twierdzą, że opracowali „rewolucyjną metodę”, która w cudowny sposób wyleczy chorobę w kilka dni lub tygodni. Oczywiście w rzeczywistości takie obietnice są całkowicie nierealne i niemożliwe do spełnienia.
Przykładem może być rzekoma „cudowna szczepionka” na COVID-19, którą przez internet próbowali sprzedawać nieuczciwi biznesmeni. Twierdzili, że wystarczy jedna dawka, by uchronić się przed wirusem. Oczywiście w rzeczywistości taka szczepionka nie istniała, a cała akcja była jedynie perfidnym sposobem na wyłudzenie pieniędzy od zdesperowanych ludzi.
W podobny sposób działają oszuści reklamujący „cudowne” terapie leczące raka, Alzheimera, stwardnienie rozsiane i wiele innych poważnych chorób. Ich obietnice są zawsze niezwykle kuszące, ale w rzeczywistości nie mają one żadnego naukowego potwierdzenia.
Pozorna ekspertyza
Kluczem do sukcesu większości oszustw medycznych jest nadanie im pozorów rzetelności i fachowości. Dlatego też nieuczciwi biznesmeni często powołują się na fikcyjne tytuły naukowe, dyplomy lub członkostwo w prestiżowych organizacjach. Mają to wzbudzić zaufanie pacjentów i przekonać ich, że mają do czynienia z prawdziwymi ekspertami.
Dobrym przykładem jest historia Clarka Barela, który przez lata sprzedawał swoją „terapię komórkową” jako kurację na stwardnienie rozsiane i Alzheimera. Podawał się za doktora nauk medycznych i profesora renomowanego uniwersytetu, chociaż w rzeczywistości nie posiadał żadnych prawdziwych kwalifikacji. Mimo to, dzięki tej mistyfikacji, udało mu się wyłudzić miliony dolarów od zdesperowanych pacjentów i ich rodzin, zanim w końcu trafił do więzienia.
Innym często spotykanym chwytem jest powoływanie się na rzekomą „aprobatę” lub „rekomendację” ze strony uznanych instytucji medycznych. W rzeczywistości są to jednak tylko pozory, a żadna tego typu rekomendacja nigdy nie została wydana.
Zastraszanie i presja
Aby jeszcze bardziej zwiększyć skuteczność swoich manipulacji, nieuczciwi lekarze często uciekają się do technik psychologicznych takich jak zastraszanie i presja. Straszą oni pacjentów, że jeśli nie zdecydują się na proponowane przez nich leczenie, to „czeka ich pewna śmierć”. Jednocześnie wywierają presję, by jak najszybciej wpłacili całą ustaloną kwotę.
Taka taktyka jest szczególnie skuteczna w przypadku osób cierpiących na choroby zagrażające życiu, takie jak nowotwory. Zdesperowani pacjenci, chcąc za wszelką cenę przedłużyć swoje życie, często godzą się na wszystko, by tylko „mieć szansę”. Niestety, w rzeczywistości szansa ta jest zwykle iluzoryczna, a jedyne, co zyskują, to utrata oszczędności i bezcenny czas, który mogliby spędzić z bliskimi.
Jak się chronić?
Powyższe przykłady pokazują, jak bardzo wyrafinowane i podstępne mogą być metody działania oszustów medycznych. Jednak istnieją pewne sposoby, by ustrzec się przed ich machinacjami:
-
Zawsze konsultuj się z zaufanym lekarzem – nie daj się zwieść obietnicom „cudownych terapii”, które omijają standardy medyczne. Skonsultuj proponowane leczenie z lekarzem, który zna twoją historię choroby.
-
Sprawdzaj kwalifikacje i reputację – zanim zdecydujesz się na jakiekolwiek leczenie, dokładnie zweryfikuj dyplomy i doświadczenie osoby, która je oferuje. Sprawdź też, czy nie ma negatywnych opinii na temat tej osoby lub firmy.
-
Nie daj się zastraszyć – pamiętaj, że nikt nie powinien cię straszyć lub wywierać presji. Jeśli ktoś próbuje cię w ten sposób manipulować, natychmiast przerwij kontakt.
-
Bądź ostrożny z niesprawdzonymi terapiami – zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek „alternatywną” metodę leczenia, upewnij się, że posiada ona solidne naukowe uzasadnienie i jest bezpieczna.
-
Korzystaj z zaufanych źródeł – szukaj informacji na temat leczenia na stronach Stop Oszustom lub w materiałach opublikowanych przez godne zaufania organizacje medyczne.
Pamiętajmy, że nasze zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze. Nie dajmy się zmanipulować nieuczciwym obietnicom – lepiej dmuchać na zimne i sprawdzać każdą informację. Tylko w ten sposób możemy uchronić się przed tragicznymi skutkami działań oszustów medycznych.