Poznaj najpopularniejsze schematy oszustw internetowych

Poznaj najpopularniejsze schematy oszustw internetowych

Poznaj najpopularniejsze schematy oszustw internetowych

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak bardzo niebezpiecznym miejscem może być internet? Choć oferuje on ogromne możliwości wygodnego załatwiania wielu spraw online, to niestety stanowi również doskonałe pole do popisu dla różnego rodzaju cyberprzestępców i oszustów. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi lub brak podstawowej wiedzy, a możemy paść ofiarą wyrafinowanych manipulacji i stracić cenne dane lub pieniądze.

Jako że bezpieczeństwo w sieci to dla mnie bardzo ważny temat, postanowiłem przyjrzeć się bliżej najpopularniejszym schematom oszustw internetowych. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu będziesz mógł lepiej chronić się przed nieuczciwymi praktykami i unikniesz przykrych konsekwencji.

Wyłudzenie danych – najgroźniejsza broń oszustów

Jednym z najczęstszych działań oszustów jest wyłudzanie danych osobowych, które następnie wykorzystywane są przeciwko ofiarom. Chodzi tu przede wszystkim o takie informacje jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu czy numer karty kredytowej. Zdobycie tych danych otwiera drogę do dalszych nadużyć, takich jak kradzież tożsamości, zaciąganie pożyczek lub dokonywanie nielegalnych transakcji.

Zazwyczaj wyłudzenie danych dokonywane jest poprzez fałszywe strony internetowe lub całe serwisy, które wyglądają wiarygodnie, ale w rzeczywistości zawierają złośliwe oprogramowanie. Ofiara, klikając w specjalnie spreparowany link, trafia na taką stronę, gdzie proszona jest o podanie standardowych danych w celu np. założenia konta. Niestety, nie wiedząc, że pada ofiarą oszustwa, wprowadza swoje dane, które wpadają w niepowołane ręce.

Pamiętaj, aby zawsze upewniać się, że serwis, na którym rejestrujesz się, jest chroniony szyfrowanym połączeniem HTTPS. Można to rozpoznać po charakterystycznej ikoce kłódki w pasku adresu przeglądarki. Nigdy też nie klikaj w linki od nieznanych osób, jeśli nie masz pewności, że prowadzą one do bezpiecznych stron.

Oszustwa matrymonialne – gra na ludzkich uczuciach

Innym popularnym schematem oszustw są tak zwane oszustwa matrymonialne. Polega to na tym, że przestępca nawiązuje bliską znajomość z ofiarą przez internet, budując fałszywą więź emocjonalną. Często zaczyna od podrywu, a następnie stopniowo zdobywa zaufanie potencjalnej ofiary, udając osobę, którą w rzeczywistości nie jest.

Celem takiego oszusta jest oczywiście wyłudzenie pieniędzy. Wykorzystując zbudowane zaufanie i uczucia ofiary, zaczyna on prosić o różnego rodzaju wsparcie finansowe – na rzekome leczenie, koszty podróży, a nawet sponsorowanie edukacji. W skrajnych przypadkach dochodzi wręcz do wymyślania całych historii, na przykład o ciężkiej chorobie.

Jeśli więc zakochasz się w kimś poznanym w sieci, staraj się jak najszybciej poznać jego znajomych lub rodzinę. Pomoże to zweryfikować informacje, które o sobie podaje. Jeśli w krótkim czasie od nawiązania znajomości zaczynają pojawiać się prośby o pieniądze, uznaj to za potencjalną próbę oszustwa.

Fałszywe aukcje – podstęp na każdym kroku

Kolejnym polem do nadużyć są aukcje internetowe. Choć zakup używanych produktów w sieci może być opłacalny, a nowe towary często trafiają do sprzedaży w atrakcyjnych cenach, to niestety i tutaj czyhają na nas różnego rodzaju oszuści.

Schemat działania może być różnorodny – od nieodbierania zapłaconej przesyłki, przez dostarczenie towaru gorszej jakości lub znacznie różniącego się od opisu, aż po przyjmowanie podrobionych dowodów płatności. Z drugiej strony, oszukani mogą być również sprzedający przez nieuczciwych klientów.

Jeśli planujesz zakup przez internet, zawsze sprawdzaj opinie na temat sprzedającego i oferowanych produktów. Upewnij się również, że opis i zdjęcia w ogłoszeniu wiernie odzwierciedlają towar, który chcesz nabyć. Pamiętaj również, aby jako sprzedający nie wysyłać produktu, zanim nie otrzymasz pełnej płatności.

Niemal doskonale skopiowane sklepy internetowe

Kolejnym typem oszustwa internetowego są fałszywe sklepy internetowe, które są wierną kopią prawdziwych serwisów e-commerce. Różnią się one jednak tym, że nigdy nie wysyłają zamówionych towarów. Oferują one markowe produkty w zaskakująco niskich cenach, kusząc tym samym łowców okazji.

Jeśli zdecydujesz się na zakup w takim sklepie, otrzymasz prawdopodobnie tani podróbkę, a nie oczekiwany oryginał. Towar może wyglądać podobnie, ale nie będzie spełniał oczekiwanych parametrów lub będzie po prostu niesprawny.

Cudowne środki i sposoby na biznes

Nie sposób pominąć również fałszywych produktów i metod zarabiania, które kuszą nas na każdym kroku. Wciąż można znaleźć w sieci urządzenia i preparaty, które mają rzekomo zapewniać błyskawiczny przyrost mięśni, spalanie tkanki tłuszczowej w kilka dni czy nawet leczenie dolegliwości takich jak niedosłuch czy skolioza.

Podobnie rzecz ma się z obietnicami łatwego zarobku. Oszuści oferują w mediach społecznościowych lub za pośrednictwem reklam metody na zarabianie pieniędzy, na przykład na handlu bitcoinami, oglądaniu reklam czy nawet pracę chałupniczą. W zamian za niewielką opłatę dostajesz jedynie 2-stronicową instrukcję lub materiały skopiowane z Wikipedii.

Nigeryjskie oszustwa – klasyka gatunku

Na koniec warto wspomnieć o nigeryjskim przekręcie, który stał się niemal synonimem internetowych oszustw. Jego istota sprowadza się do przedstawienia ofierze fałszywej historii, na przykład o uchodźcy politycznym będącym synem szejka, któremu należy się wielomilionowy spadek. Przestępca przekonuje, że jedynym warunkiem otrzymania tej fortuny jest wpłacenie niewielkiej kwoty na poczet łapówek czy opłat.

Oczywiście po dokonaniu przelewu kontakt z oszustem urywa się, a ofiara nigdy nie odzyska swoich pieniędzy. Nigeryjski przekręt ma wiele odmian, ale we wszystkich przypadkach musisz wpłacić realne środki, aby rzekomo uzyskać zmyśloną fortunę.

Bądź czujny i nie daj się oszukać!

Podsumowując, internet to niezwykle przydatne medium, które ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. Niestety, to także doskonałe środowisko dla różnego rodzaju cyberprzestępców i naciągaczy, którzy czyhają na nasze dane i pieniądze.

Pamiętaj, aby zachować czujność i śledzić najnowsze informacje na temat oszustw internetowych. Warto również regularnie odwiedzać serwisy informujące o takich zagrożeniach, takie jak https://stop-oszustom.pl. Tylko wtedy będziesz mógł skutecznie chronić się przed zakusami cyberprzestępców i uniknąć przykrych konsekwencji.

Scroll to Top