Pożyczki – na co uważać, aby nie paść ofiarą oszustwa?

Pożyczki – na co uważać, aby nie paść ofiarą oszustwa?

Czy naprawdę znasz swojego znajomego z Messengera?

Gdy usłyszysz od znajomego, że pilnie potrzebuje pożyczki, to czy od razu sięgniesz po portfel? Pewnie tak, w końcu to ktoś, kogo znasz i ufasz, prawda? Cóż, niestety nie zawsze można być tego pewnym.

Niedawno policjanci z Ostrołęki przyjęli dwa zgłoszenia dotyczące oszustw dokonywanych właśnie za pośrednictwem komunikatora Messenger. Sprawcy włamali się na konta naszych mieszkańców korzystających z komunikatora i poprosili ich znajomych o pożyczkę za pośrednictwem kodu do szybkiej płatności. Niestety, zaufani znajomi pospieszyli z pomocą i przelali pieniądze w kwocie 700 i 490 złotych, stając się ofiarami oszustw.

To tylko jeden z wielu przykładów na to, jak cyberprzestępcy potrafią nas oszukać, wykorzystując nasze ludzkie instynkty. Jak więc nie dać się nabrać i nie stracić pieniędzy w takich sytuacjach?

Jak rozpoznać próbę oszustwa?

Przede wszystkim, gdy otrzymasz wiadomość od znajomego z prośbą o pożyczkę, nie reaguj od razu. Zamiast tego, zadzwoń do tej osoby na numer, który masz zapisany od lat, a nie ten, który pojawia się w aplikacji. W ten sposób upewnisz się, że to naprawdę ona potrzebuje pomocy.

Pamiętaj, że w prawdziwej, nagłej potrzebie, ludzie zazwyczaj dzwonią, a nie piszą długie wiadomości. Dlatego zachowaj spokój i nie kieruj się pośpiechem. Lepiej upewnić się, niż wysłać pieniądze cyberprzestępcom.

Oczywiście, oszuści są coraz bardziej wyrafinowani i nieustannie wymyślają nowe metody. Dlatego warto być czujnym również podczas innych transakcji online, na przykład na portalach aukcyjnych.

Jak nie dać się oszukać na Allegro Lokalnie?

Allegro Lokalnie to platforma, która niestety także bywa areną działania oszustów. Jednak są pewne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, aby uniknąć przykrej niespodzianki.

Po pierwsze, zwracaj uwagę na cenę. Jeśli cena danego przedmiotu wydaje się podejrzanie niska, to prawdopodobnie masz do czynienia z próbą oszustwa, a nie okazją. Na przykład nikt nie będzie sprzedawał PlayStation 5 za 500 złotych, gdy normalnie cena oscyluje w okolicach 2500 złotych.

Kolejna rzecz to adres domeny. Prawidłowy adres to allegropl i allegrolokalniepl. Jeśli w adresie pojawiają się jakieś dodatkowe elementy, to jest to najprawdopodobniej fałszywa strona.

Dobrym sposobem jest także sprawdzenie forum dyskusyjnego, zanim dokonasz transakcji. Możesz tam zamieścić post z zapytaniem, czy dany link jest prawidłowy. Szybko otrzymasz odpowiedź, czy możesz bezpiecznie dokonać zakupu.

Pamiętaj także, aby nie płacić bezpośrednio przez link, a raczej przewidzieć zwykły przelew bankowy. Dzięki temu będziesz mieć większą kontrolę nad transakcją i szansę na zatrzymanie przelewu, jeśli okaże się, że coś jest nie tak.

Kiedy już padniesz ofiarą oszustwa

Niestety, mimo najlepszych starań, czasem może się zdarzyć, że padniesz ofiarą oszustwa. Co wtedy robić?

Przede wszystkim, nie poddawaj się. Oszuści liczą na to, że poczujesz się zawstydzony i zrezygnujesz z dochodzenia swoich praw. Tymczasem musisz jak najszybciej zgłosić sprawę na policję lub do prokuratury. To obowiązkowy krok, który musisz wykonać, zanim przystąpisz do odzyskiwania pieniędzy.

Następnie złóż reklamację w swoim banku. Pamiętaj, że to ich obowiązkiem jest przywrócenie salda utraconych środków sprzed dokonania przestępstwa. Choć pierwsze próby mogą zakończyć się niepowodzeniem, nie poddawaj się i nalegaj na rozpatrzenie sprawy.

Uważasz, że padłeś ofiarą oszustwa internetowego? Już teraz zgłoś to na stronie stop-oszustom.pl. Być może twoja historia pomoże uchronić innych przed podobnym doświadczeniem.

Oszuści nie śpią, ale ty bądź czujny

Cyberprzestępcy nieustannie wymyślają nowe sposoby na wyłudzenie naszych pieniędzy. Ale to nie oznacza, że jesteśmy skazani na porażkę. Wystarczy zachować czujność i stosować kilka prostych zasad bezpieczeństwa.

Pamiętaj, aby zawsze weryfikować prośby o pożyczkę od znajomych. Nie ulegaj presji i nie kieruj się pośpiechem. Sprawdzaj także adresy stron internetowych i nie klikaj w podejrzane linki. A jeśli mimo wszystko padniesz ofiarą oszustwa, nie załamuj rąk i zdecydowanie dochódź swoich praw.

Bądź mądry i nie daj się nabrać. Twoje ciężko zarobione pieniądze na to nie zasługują!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top