Rodzicu, To Musisz Wiedzieć, By Chronić Dziecko Przed Oszustami Online

Rodzicu, To Musisz Wiedzieć, By Chronić Dziecko Przed Oszustami Online

Rodzicu, To Musisz Wiedzieć, By Chronić Dziecko Przed Oszustami Online

Zoombombing – To, co musisz wiedzieć, by chronić swoją rodzinę

Cześć! Jestem tu, by podzielić się z Tobą informacjami, które mogą uratować Twoje dziecko przed niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci. Wiem, że jako rodzic możesz się czuć zagubiony w natłoku nowych technologii, ale pozwól, że rzucę nieco światła na to, co nazywane jest „zoombombingiem” i jak lepiej zarządzać bezpieczeństwem swojej rodziny podczas korzystania z aplikacji takich jak Zoom.

Przez ostatnie kilka miesięcy byliśmy na drodze do całkowicie nowego sposobu życia – radziliśmy sobie z lockdownem, ucząc się, pracując i pozostając w kontakcie z bliskimi za pośrednictwem całej masy nowych aplikacji i platform. Nie zawsze było to łatwe, a w mediach pojawiły się nowe terminy, takie jak „infodemia” – odnosząca się do przytłaczającej ilości informacji na temat COVID-19 dostępnych w Internecie, czy właśnie „zoombombing”.

Jeszcze przed marcem 2020 r. bardzo niewielu z nas słyszało o Zoomie – w rzeczywistości liczba ich codziennych użytkowników wzrosła z około 10 milionów w grudniu 2019 r. do aż 300 milionów w kwietniu 2020 r.! Zoombombing odnosi się do sytuacji, gdy połączenia w tej platformie do wideokonferencji zostają przejęte przez nieproszonych gości, którzy często udostępniają szokujące, a czasem nielegalne treści.

W ostatnich dniach pojawiło się wiele nagłówków, informujących o przykładach udostępniania na Zoomie zdjęć przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Jest to oczywiście całkowicie niedopuszczalne i szokujące. Czy to oznacza, że powinniśmy przestać korzystać z tej platformy? A może to może się zdarzyć również w przypadku innych usług?

W niektórych przypadkach jasne jest, że informacje o spotkaniach były publicznie udostępniane w mediach społecznościowych, a wcześniejsze wersje Zooma pozwalały każdemu z linkiem dołączyć i udostępniać dowolne treści. Na szczęście Zoom zareagował na te problemy i wprowadził kilka kluczowych zmian, takich jak domyślne przypisywanie haseł do nowych spotkań czy możliwość zamknięcia pokoju, by uniemożliwić wejście nieproszonym gościom.

Kluczową kwestią jest tutaj to, że te platformy pojawiają się, gdy tego potrzebujemy – zapewniają rozwiązanie czegoś, czego aktualnie potrzebujemy. Jednak bardzo często nie poświęcamy czasu na to, by sprawdzić różne dostępne opcje i funkcje bezpieczeństwa. Nie myślimy o potencjalnych problemach, dopóki coś nie pójdzie nie tak.

Jeśli chcemy być tak bezpieczni, jak to tylko możliwe, korzystając z tych platform, musimy przynajmniej trochę zrozumieć, jak one działają i jakie narzędzia są dostępne. Jeśli nie uważamy, że platforma oferuje nam bezpieczeństwo i prywatność, których oczekujemy, nie powinniśmy z niej korzystać.

W przypadku wielu z tych usług dostępne są wersje płatne i bezpłatne – co zrozumiałe, wersje płatne będą oferować większą funkcjonalność i możliwość większej kontroli nad produktem. Jeśli weźmiemy Zoom jako przykład, istnieją dwie różne opcje – Spotkanie Zoom i Webinarium Zoom. Webinarium pozwala gospodarzowi uniemożliwić uczestnikom udostępnianie ekranu, ale za to pozwala wielu wcześniej zatwierdzonym panelistom na udostępnienie swojego. Opcja spotkania jest nieco „tępsza” – albo uczestnicy mogą udostępniać swój ekran, albo nie mogą. Ta ostatnia opcja umożliwia hostowi udostępnianie, ale nikomu innemu.

Może to być odpowiednie w niektórych sytuacjach, takich jak nauczanie na odległość, ale niekoniecznie dla wszystkich. Musimy starannie wybrać narzędzia, które są najlepsze do tego, co chcemy robić. Niestety, musimy również mieć nadzieję, że osoby, które mogą zaprosić nas na spotkanie w jednej z tych przestrzeni internetowych, przeprowadziły tę samą należytą staranność.

Odwiedź nasze centrum porad StaySafeStayHome, by uzyskać więcej wskazówek, jak najlepiej wykorzystać technologię, a także nasz przewodnik dla rodziców po Discordzie, by dowiedzieć się, jak Twoje dzieci mogą korzystać z tej aplikacji bezpiecznie.

Jak chronić dzieci przed zagrożeniami z Internetu

Teraz, gdy mamy już nieco więcej wiedzy na temat zoombombingu i bezpiecznego korzystania z platform do wideokonferencji, pora porozmawiać o szerszym problemie – jak chronić nasze dzieci przed zagrożeniami czyhającymi w sieci.

Prawda jest taka, że w każdej chwili możemy narazić się na sytuację, która będzie miała dla nas nieprzyjemne konsekwencje. Wynika to zazwyczaj z nieumiejętnego i nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu. Dlatego należy być szczególnie uważnym, gdy korzystają z niego nasze pociechy.

Pamiętaj, by uczyć je odpowiednich zachowań, nawyków i wyczulać na zagrożenia, jakie niesie ze sobą sieć. Internet może stać się bardzo przydatnym narzędziem w wychowywaniu dziecka, ale należy używać go rozsądnie. Wspólne przeglądanie stron internetowych, zdobywanie informacji niezbędnych do nauki, a nawet granie w gry komputerowe, mogą znakomicie wpłynąć na Wasze relacje.

Od pierwszych chwil korzystania z Internetu, Twoje dziecko musi mieć jednak świadomość, że obowiązują tam pewne zasady, których należy przestrzegać. Musi również wiedzieć, że Internet to także pewne niebezpieczeństwa, które mogą je spotkać.

Najczęstsze zagrożenia, na które narażone są dzieci online

Nawet nie trzeba ich długo szukać – bardzo łatwo natknąć się na nie przypadkowo. Bywa tak, że dziecko, szukając informacji na ulubiony temat, może znaleźć strony pornograficzne lub z treściami przemocowymi. Komputerowe gry zręcznościowe mogą również pobudzać dzieci i młodzież do zachowań agresywnych, dając im możliwość uczestniczenia w wirtualnej przemocy.

Skutkiem oglądania przemocy w Internecie lub w grach komputerowych może być zmniejszenie lub całkowita utrata wrażliwości emocjonalnej na ból i cierpienie innych. Do działań określanych jako cyberprzemoc zalicza się m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody, publikowanie w sieci lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają, a także podszywanie się pod kogoś.

Pomimo że akty cyberprzemocy mogą wyglądać niewinnie, potrafią wyrządzać bardzo dużą krzywdę. Wchodząc do sieci, pojawia się pokusa, by zaistnieć jako ktoś inny – dzieci i młodzież często pragną się odmłodzić lub postarzeć, a w skrajnych przypadkach nawet zmieniają płeć. Niejednokrotnie umieszczają swoje zdjęcia, które pozostawiają wiele do życzenia, np. dziewczyny w skąpych strojach. Dodając sobie lat, nawiązują kontakty z osobami przeciwnej płci, znacznie starszymi od siebie. Poważne zagrożenie pojawia się, gdy dziecko godzi się na spotkanie z osobami poznanymi przez Internet – może wówczas stać się ofiarą pedofila lub innej osoby o złych zamiarach.

Sieć stała się także wymarzonym polem działania wielu przestępców i oszustów. Kupując towary na nielegalnych aukcjach, możemy zostać oszukani – często zamawiane przez nas produkty bywają wadliwe, a ich jakość zdecydowanie różni się od tego, co oferują sprzedawcy. W tym miejscu warto wspomnieć także o kopiowaniu nielegalnego oprogramowania czy korzystaniu z dialerów, czyli programów łączących komputer z Internetem za pośrednictwem numerów 0-700, co może doprowadzić do olbrzymich opłat.

Dzieci bardzo często, nie zdając sobie sprawy z tym, z kim naprawdę rozmawiają, podają swoje adresy, informacje o miejscu i godzinach pracy rodziców, numery kart, zdjęcia, hasła itp. Oczywiście takie informacje dla potencjalnego złodzieja są nieocenione.

Dzieci przebywające zbyt długo przy komputerze często zamykają się w sobie, żyją w innym świecie. Trudno się z nimi porozumieć, są nerwowe, a im samym coraz trudniej komunikować się z najbliższymi. Korzystanie z Internetu może stać się nałogiem – naukowcy udowodnili, że można uzależnić się od niego podobnie jak od alkoholu.

Jak chronić dzieci przed zagrożeniami z Internetu?

Musimy jednak pamiętać, że filtrowanie treści to jedynie narzędzie wspomagające opiekunów. Nie ma 100% skutecznych zabezpieczeń – każde rozwiązanie techniczne bywa zawodne. Dlatego tak ważne jest, by uczyć nasze dzieci odpowiednich zachowań i nawyków, wyczulać je na zagrożenia oraz stale monitorować ich aktywność online.

Pamiętaj także, że jeśli Twoje dziecko jest ofiarą przemocy w sieci, nie pozostaje ono anonimowe – policja ma możliwość ustalenia, z jakiego komputera są wysyłane np. obraźliwe e-maile, komentarze czy kompromitujące zdjęcia. Z drugiej strony, jeśli Twoje dziecko jest sprawcą cyberprzemocy, również nie pozostanie ono bezkarne.

Dlatego tak ważne jest, by od samego początku korzystania z Internetu uczyć nasze dzieci odpowiedzialnego i bezpiecznego surfowania po sieci. Wspólne spędzanie czasu online, omawianie pojawiających się zagrożeń i budowanie zaufania to klucz do ochrony naszych pociech przed niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci.

Pamiętaj też, by regularnie odwiedzać stronę stop-oszustom.pl, gdzie znajdziesz więcej cennych porad i wskazówek, jak chronić siebie i swoją rodzinę przed internetowymi oszustami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top