Seniorze, strzeż się naciągaczy podszywających się pod twoją rodzinę

Seniorze, strzeż się naciągaczy podszywających się pod twoją rodzinę

Oszustwa na wnuczka czy krewnego w nagłej potrzebie to już przeszłość – przestępcy znaleźli nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy od seniorów. Obecnie coraz częściej podszywają się pod urzędników różnych instytucji, wykorzystując niewiedzę i łatwowierność starszych osób.

Metoda na podszywanie się pod urzędnika

Jednym z najnowszych trendów wśród oszustów jest podszycie się pod pracowników różnych urzędów i instytucji. Przestępcy perfekcyjnie odgrywają rolę uprzejmych, grzecznych urzędników, którzy przychodzą z dobrymi wiadomościami. Często podają się za przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego lub lokalnych władz.

Według danych Prawa.pl, metoda ta jest obecnie znacznie bardziej skuteczna niż przestarzały już 'wnuczek w potrzebie’. Oszuści doskonale wykorzystują fakt, że politycy co chwila ogłaszają nowe programy pomocowe dla seniorów. Wykorzystują to, aby łatwiej uwiarygodnić się w oczach starszych osób.

Przykład 1: Oszust podający się za urzędnika ZUS

Niedawno w Olsztynie grasowała para oszustów, którzy podawali się za urzędników ZUS. Zaczepiali starszych ludzi pod blokami, twierdząc, że oferują dofinansowanie na leki. Przestępcy często kontaktują się też telefonicznie, umówiając się na spotkanie dotyczące dziedziczenia składek lub podwyższenia emerytury.

Rzeczniczka ZUS Anna Bilikiewicz wyjaśnia, że pracownicy ZUS zawsze kontaktują się z klientami osobiście w siedzibie zakładu, listownie lub przez uwierzytelniony profil. Nigdy nie odwiedzają seniorów w domach bez uprzedzenia, chyba że w celu kontroli zwolnień lekarskich.

Przykład 2: Oszust podający się za urzędnika skarbowego

Do 65-letniej mieszkanki Orzysza zapukał mężczyzna, który przedstawił się jako urzędnik skarbowy. Poinformował, że przyszedł zwrócić kobiecie nadpłacony podatek. Poprosił o okazanie decyzji emerytalnej, a następnie stwierdził, że „wszystko jest w porządku” i wyszedł, zabierając ze sobą portfel seniorki z torebki.

Podobna sytuacja miała miejsce w Zamościu, gdzie 89-letni mieszkaniec stracił kilkanaście tysięcy złotych. Nieznajomy mężczyzna poinformował go, że jest urzędnikiem i przyszedł z informacją o nowej zapomodze dla seniorów. Warunkiem było jednak pokazanie swoich oszczędności, co senior niestety uczynił.

Metoda na parasol – odwracanie uwagi

Oszuści nie ograniczają się tylko do podszywania się pod urzędników. Często wykorzystują również metodę „na parasol”, angażując uwagę gospodarza domu, podczas gdy drugi ze wspólników przeszukuje mieszkanie.

Według danych policji, przestępcy mogą wcielać się w role administratorów bloków, listonoszy, inkasentów zakładu energetycznego czy serwisantów sieci wodociągowej. Jeden z nich angażuje uwagę ofiary, a drugi korzysta z okazji, aby ukraść pieniądze lub cenne przedmioty.

Taka sytuacja miała miejsce w Chełmie, gdzie trzy kobiety podające się za pracownice opieki społecznej przekonały niepełnosprawną mieszkankę, że przyszły posprzątać jej mieszkanie. W trakcie sprzątania skradły toster, laptop i pieniądze na łączną sumę 2 tys. zł.

Wykorzystanie nowych programów rządowych

Oszuści nadążają za zmianami w prawie i nowo wprowadzanymi programami rządowymi. Gdy tylko pojawia się informacja o nowym świadczeniu, natychmiast próbują to wykorzystać do wyłudzenia pieniędzy od seniorów.

Przykładem może być sytuacja z lipca, gdy rząd uruchomił program 500 plus dla niepełnosprawnych dzieci. Oszuści od razu zaczęli oferować pomoc w uzyskaniu tego świadczenia, w rzeczywistości próbując ukraść dane lub naciągać na prowizje.

Podobnie jest z dofinansowaniami na odnawialne źródła energii (OZE). W połowie sierpnia w Świerklanach na Śląsku pojawiły się osoby podszywające się pod pracowników urzędu gminy, oferując płatną pomoc w uzyskaniu dofinansowania. Władze gminy musiały opublikować specjalne ostrzeżenie, że żadni ich przedstawiciele nie zostali oddelegowani do takich rozmów.

Strzeż się naciągaczy – chroń swoje dane i oszczędności

Seniorzy stanowią szczególnie podatną grupę na tego typu oszustwa. Oszuści skutecznie wykorzystują ich niewiedzę, samotność i łatwowierność. Dlatego niezwykle ważne jest, aby starsze osoby zachowywały szczególną ostrożność.

Przede wszystkim nigdy nie należy wpuszczać do domu nieznajomych osób, nawet jeśli podają się za urzędników. Wszelkie wizyty w sprawach urzędowych powinny być wcześniej umówione. Należy również zweryfikować tożsamość i uprawnienia gościa, na przykład prosząc o okazanie legitymacji służbowej.

Równie ważne jest odpowiedzialne gospodarowanie własnymi danymi osobowymi i oszczędnościami. Nigdy nie należy udostępniać osobom postronnym dokumentów, gotówki czy informacji o oszczędnościach. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub podejrzeń oszustwa, należy niezwłocznie skontaktować się z policją.

Strona internetowa https://stop-oszustom.pl/ oferuje więcej praktycznych porad i wskazówek na temat ochrony przed oszustwami. Warto zapoznać się z tymi informacjami, aby skutecznie chronić się przed naciągaczami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top