Telekomunikacyjni Złodzieje: Jak Nie Stać Się Ich Ofiarą?

Telekomunikacyjni Złodzieje: Jak Nie Stać Się Ich Ofiarą?

Oszuści wchodzą do domów pod różnymi pretekstami. Podają się za inkasentów, znajomych członków rodziny lub akwizytorów. Coraz częściej sprawcami wyłudzeń i kradzieży są kobiety, które wchodzą do domu prosząc o wodę dla chorego dziecka lub o coś do zjedzenia. Potrafią długo zagadywać, zasłaniając w tym czasie przejście do innych pomieszczeń, dając tym samym czas swojemu wspólnikowi do splądrowania mieszkania i zabrania pieniędzy bądź biżuterii.

Schemat Działania Telekomunikacyjnych Oszustów

Metoda okradania na wnuczka jest doskonale wszystkim seniorom znana. Jednak wrodzona obawa o bliskie osoby powoduje, że nadal wielu ludzi daje się oszukać. Sprawcy dzwonią na telefon domowy, przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica. Głos w telefonie jest zniekształcony, a starsi ludzie często myślą, że dzwonią faktycznie osoby z rodziny i prosząc o pożyczkę na zakup jakiejś rzeczy w bardzo atrakcyjnej cenie. Najczęściej od razu informują babcię lub dziadka, że nie będą mogli przyjechać po pieniądze i w związku z tym pieniądze odbierze znajomy lub kolega.

Ponadto, ludzie w podeszłym wieku stają się często ofiarami oszustów, w wyniku których kupują nieistniejące usługi czy też podpisują dokumenty związane z ubieganiem się o pożyczkę, kredyt bądź wpłatą zaliczki na poczet różnych świadczeń. Niektórzy przestępcy podszywają się również pod lekarzy, pracowników NFZ lub policjantów, wykorzystując do swojego procederu nazwy tych zawodów i instytucji, które wśród osób starszych cieszą się największym zaufaniem.

Jak Ustrzec Się Przed Telekomunikacyjnymi Oszustami?

Aby zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą tego typu przestępstw, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  1. Zachowaj czujność: Jeśli ktoś nieznajomy dzwoni, podając się za członka rodziny lub instytucji, zweryfikuj tożsamość osoby. Zadzwoń do prawdziwego członka rodziny lub instytucji, aby potwierdzić informacje.

  2. Nie wpuszczaj obcych do domu: Gdy intruz się do mieszkania dostanie, trudno się go pozbyć. Jeśli ktoś nieznany chce wejść, nie wpuszczaj go i poproś, aby kontaktował się z Tobą w inny sposób.

  3. Bądź ostrożny z podpisywaniem umów: Umowy nie powinny być sporządzane w domu. Bezpieczniej jest wziąć pożyczkę czy kredyt w banku, niż podpisywać dokumenty z nieznanymi osobami.

  4. Angażuj sąsiadów: Razem z sąsiadami bądźcie czujni i informujcie się nawzajem o podejrzanych osobach lub sytuacjach. Wspólna obserwacja może odwieść włamywaczy od próby włamania.

  5. Zabezpiecz mieszkanie: Upewnij się, że drzwi wejściowe są zawsze zamknięte na klucz, nawet gdy jesteś w domu. Rozważ także instalację zabezpieczeń elektronicznych, takich jak alarmy czy kamery monitoringu.

Pamiętaj, że starość nie oznacza bezradności. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby nie stać się ofiarą złodzieja czy oszusta. Bądź czujny, nie ufaj nieznanym osobom i nie wahaj się poprosić o pomoc sąsiadów lub rodziny.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub podejrzewasz, że padłeś ofiarą przestępstwa, natychmiast skontaktuj się z policją. Możesz również odwiedzić stronę stop-oszustom.pl, aby uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa i ochrony przed oszustwami.

Scroll to Top