Trendy w branży crowdfundingowej a ryzyko oszustw – jak się ustrzec?

Trendy w branży crowdfundingowej a ryzyko oszustw – jak się ustrzec?

Trendy w branży crowdfundingowej a ryzyko oszustw – jak się ustrzec?

Czy crowdfunding to droga do sukcesu, czy drogowskaz na ścieżkę do bankructwa?

Powiem Ci, że w sprawie crowdfundingu nic nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. To fascynujący, ale zarazem bardzo ryzykowny świat, w którym łatwo stracić nie tylko swoje ciężko zarobione pieniądze, ale także wszelkie nadzieje na zrealizowanie wymarzonego projektu. Chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie chronić się przed oszustami operującymi w tej branży? Przeczytaj uważnie, co mam Ci do powiedzenia.

Rosną oczekiwania, rosną też zagrożenia

Obserwuję, że w ciągu ostatnich lat crowdfunding stał się niezwykle popularnym sposobem zdobywania finansowania na realizację nowych projektów – zarówno wśród przedsiębiorców, jak i zwykłych obywateli. Według raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, w latach 2015-2016 całkowita wartość rynku alternatywnego finansowania w Polsce wzrosła o ponad 270%, osiągając poziom 38 milionów euro. To robi wrażenie, prawda? Ludzie najwyraźniej pokładają duże nadzieje w mocy „mądrości tłumu” i chętnie angażują się w finansowanie najróżniejszych pomysłów.

Niestety, wraz ze wzrostem popularności crowdfundingu rośnie też ryzyko naciągactwa. Wiele osób dało się już złapać na coraz to nowe wyrafinowane schematy oszustw, tracąc swoje pieniądze i wiarę w uczciwość internetowych kampanii. Dlatego dziś, bardziej niż kiedykolwiek, musisz zachować czujność i dużą ostrożność, jeśli planujesz wziąć udział w jakiejkolwiek inicjatywie crowdfundingowej – czy to jako inwestor, czy jako pomysłodawca projektu.

Oszustwa crowdfundingowe – nie daj się nabrać!

Widzisz, w branży crowdfundingowej mamy do czynienia z całym spektrum zagrożeń – od zwykłych naciągaczy po zorganizowane grupy przestępcze. Każdy z nich ma swoje wyrafinowane metody, żeby wyrwać z Ciebie twarde oszczędności. Oto kilka przykładów najczęstszych oszustw, na które możesz trafić:

  1. Fikcyjne kampanie – Ktoś zakłada profil na platformie crowdfundingowej i publikuje atrakcyjną ofertę, ale tak naprawdę nie ma zamiaru zrealizować żadnego projektu. Po prostu chce zebrać jak najwięcej pieniędzy i zniknąć.

  2. Niewywiązywanie się z obietnic – Twórcy kampanii mogą obiecywać gruszki na wierzbie, ale potem, kiedy już dostaną Twoje pieniądze, kompletnie nie wywiązują się ze swoich zobowiązań. Albo realizują projekt w zupełnie innej formie, niż obiecywali.

  3. Manipulacje informacjami – Oszuści często podają fałszywe dane na temat ekipy zaangażowanej w projekt, jego stanu zaawansowania czy oczekiwanych zysków. Mają nadzieję, że dzięki temu uda im się Cię zwieść.

  4. Pranie brudnych pieniędzy – Niekiedy kampanie crowdfundingowe są wykorzystywane do legalizacji pieniędzy pochodzących z nielegalnych źródeł. Wtedy, bez względu na to, czy projekt jest realny czy nie, Twoje pieniądze trafią w ręce przestępców.

No i oczywiście w Internecie roi się od najróżniejszych „cudownych wynalazków” i „innowacyjnych produktów”, które nigdy nie trafią na rynek, bo tak naprawdę nie istnieją. Jedyne, co osiągną ich twórcy, to zapełnienie swoich kieszeni Twoimi inwestycjami.

Jak się ustrzec przed oszustami?

Dobra, to teraz podpowiem Ci kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym będziesz mógł skutecznie chronić się przed nieuczciwymi praktykami w branży crowdfundingowej:

  1. Sprawdzaj wiarygodność twórców projektu – Zanim zdecydujesz się wesprzeć jakąś inicjatywę, dokładnie prześwietl ludzi stojących za nią. Poszukaj informacji na ich temat w Internecie, przejrzyj ich profile w mediach społecznościowych, spróbuj nawiązać z nimi kontakt. Jeśli coś Ci nie pasuje, lepiej zrezygnuj.

  2. Analizuj szczegóły kampanii – Uważnie czytaj opis projektu, sprawdzaj, czy zawiera on realistyczny plan działania i budżet. Upewnij się też, że twórcy oferują sensowne nagrody dla wspierających. Jeśli coś wydaje Ci się podejrzane, zaufaj swojej intuicji.

  3. Korzystaj z renomowanych platform – Wybieraj sprawdzone serwisy crowdfundingowe, które cieszą się dobrą reputacją. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko trafienia na naciągaczy. Strona stop-oszustom.pl to świetne miejsce, żeby dowiedzieć się więcej na ten temat.

  4. Nie inwestuj więcej, niż możesz stracić – Pamiętaj, że crowdfunding jest obarczonydużym ryzykiem. Nigdy nie wkładaj w niego wszystkich swoich oszczędności. Ustal limit, który jesteś w stanie bezpiecznie przeznaczyć na wsparcie danego projektu.

  5. Czytaj uważnie umowy i regulaminy – Zanim potwierdzisz udział w kampanii, dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi zapisami. Upewnij się, że rozumiesz swoje prawa i obowiązki. Jeśli coś budzi Twoje wątpliwości, lepiej zrezygnuj.

  6. Bądź czujny na etapie realizacji projektu – Nawet jeśli na początku wszystko wydaje się OK, nadal uważnie obserwuj postępy projektu. Jeśli twórcy zaczynają się ociągać lub przesyłają niepokojące sygnały, nie wahaj się wycofać swoje wsparcie.

Oczywiście to tylko kilka podstawowych wskazówek. W rzeczywistości musisz być cały czas czujny i sceptycznie podchodzić do każdej inicjatywy crowdfundingowej, w którą rozważasz zaangażowanie. Pamiętaj – lepiej dmuchać na zimne niż później żałować utraconej gotówki.

Crowdfunding przyszłości – nowe unijne regulacje

Muszę przyznać, że w kwestii bezpieczeństwa transakcji crowdfundingowych jest jeszcze sporo do zrobienia. Na szczęście Unia Europejska dostrzega ten problem i podejmuje kroki, aby poprawić sytuację. Jak wynika z raportu Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, Komisja Europejska opracowała projekt nowego rozporządzenia, które ma ujednolicić przepisy dotyczące crowdfundingu w całej Unii.

Kluczowe zmiany to m.in. wprowadzenie instytucji „zezwolenia na prowadzenie działalności w charakterze dostawcy finansowania społecznościowego”, które ma być wydawane przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). Dzięki temu platformy crowdfundingowe uzyskają swoisty „paszport europejski”, pozwalający im działać na terenie całej UE bez konieczności dostosowywania się do różnych wymogów prawnych w poszczególnych krajach.

Ponadto nowe regulacje nałożą na dostawców szereg obowiązków związanych z ochroną inwestorów. Będą oni musieli m.in. prowadzić skuteczne procedury zarządzania ryzykiem, zapewniać bezpieczeństwo powierzonych im aktywów oraz przeprowadzać testy wiedzy i doświadczenia uczestników kampanii. Wszystko po to, aby ograniczyć możliwość wykorzystywania crowdfundingu do nieuczciwych praktyk.

Choć projekt rozporządzenia jest wciąż na wczesnym etapie prac legislacyjnych, jego główne założenia wydają się krokiem w dobrym kierunku. Miejmy nadzieję, że wkrótce uda się je w pełni wdrożyć, dając inwestorom mocniejsze gwarancje bezpieczeństwa. A to z kolei powinno przyczynić się do dalszego dynamicznego rozwoju crowdfundingu w Europie.

Podsumowanie – jak bezpiecznie korzystać z crowdfundingu?

Widzisz więc, że choć crowdfunding niesie ze sobą ogromny potencjał dla realizacji innowacyjnych projektów, to jednocześnie jest niezwykle podatny na różnego rodzaju nadużycia. Dlatego zawsze musisz zachować szczególną ostrożność, zanim zdecydujesz się wesprzeć jakąkolwiek inicjatywę.

Pamiętaj – nie ma stuprocentowo bezpiecznych inwestycji, ale stosując się do moich rad, zdecydowanie zmniejszysz ryzyko stania się ofiarą oszustów. Skrupulatnie weryfikuj twórców i szczegóły kampanii, korzystaj z renomowanych platform, uważnie czytaj dokumenty i nigdy nie inwestuj więcej, niż możesz stracić. Tylko wtedy będziesz mógł cieszyć się owocami crowdfundingu, a nie rozczarowaniem i żalem.

A jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat bezpiecznego korzystania z finansowania społecznościowego, koniecznie odwiedź stronę stop-oszustom.pl. Znajdziesz tam mnóstwo cennych porad i informacji, które pomogą Ci uniknąć przykrych niespodzianek.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top