Uwaga na Oszustów! Jak Nie Dać się Zwieść na Portalach Randkowych

Uwaga na Oszustów! Jak Nie Dać się Zwieść na Portalach Randkowych

Uwaga na Oszustów! Jak Nie Dać się Zwieść na Portalach Randkowych

Walentynki – Święto Zakochanych czy Raj dla Przestępców?

Luty to miesiąc, który wielu z nas kojarzy z nadchodzącym Świętem Zakochanych. Wszędzie wokół nas pojawiają się serduszka, romantyczne akcenty i ludzie poszukujący miłości swojego życia. Coraz częściej tę drugą połówkę szukamy właśnie w sieci, co doskonale wiedzą przestępcy.

Internet daje nam ogromne możliwości, jeśli chodzi o zawieranie nowych znajomości. Nic więc dziwnego, że single w pierwszej kolejności kierują się właśnie tam, przeglądając profile na portalach randkowych, wchodząc na fora czy korzystając z komunikatorów. Niestety, ta cyfrowa przestrzeń to również raj dla oszustów, którzy sprytnie wykorzystują nasze pragnienie znalezienia miłości.

Funkcjonariusze policji przestrzegają, że oszustwa matrymonialne wracają w coraz to nowych odsłonach, a metody przestępców stale się modyfikują. Coraz częściej ofiarami tego typu przestępstw padają nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Oszuści wykorzystują zarówno typowe portale randkowe, jak i media społecznościowe, a nawet specjalne aplikacje do poznawania drugiej połówki.

Jak więc nie dać się zwieść na portalach randkowych i uchronić przed matrymonialnym oszustwem? Wspólnie się temu przyjrzymy.

Metody Działania Oszustów Matrymonialnych

Pozorna anonimowość w sieci ułatwia przestępcom zadanie. Wykreowanie wymyślonej tożsamości jest naprawdę proste – fałszywe, acz wiarygodnie brzmiące historie, zmyślone fakty, obietnice uczuć i emocjonalna manipulacja to ich chleb powszedni.

Oszuści z upodobaniem zadają mnóstwo pytań swojej potencjalnej ofierze, by jak najlepiej poznać jej słabe punkty i pozyskać jak najwięcej informacji. Grają na emocjach, wpędzają w stres, a jednocześnie precyzyjnie przygotowują swoje fałszywe historie. Czułymi słowami zdobywają zaufanie ofiary, uzyskują informacje o jej rodzinie i dzieciach.

A kiedy już zdobędą jej sympatię i pełne zaufanie? Wyłudzają pieniądze. Bywa też, że namawiają ofiary do wysłania im intymnych zdjęć, by później wykorzystać je do szantażu, domagając się kolejnych kwot.

Jak Rozpoznać Oszusta Matrymonialnego?

Policjanci, którzy na co dzień zmagają się z metodami oszustów matrymonialnych, przygotowali kilka wskazówek mogących pomóc w rozpoznaniu przestępcy:

  1. Korzysta z nieprawdziwych fotografii – Kradzione ze stron internetowych zdjęcia podnoszą jednak jego wiarygodność.
  2. Zbyt szybko deklaruje uczucia i chęć zaciśnięcia więzi – Chce też rozmawiać korzystając z innych platform i komunikatorów niż portal randkowy, by uniknąć mechanizmów wykrywających oszustów.
  3. Unika spotkania w realnym świecie – Twierdzi, że to jest póki co z jakichś ważnych powodów niemożliwe, najczęściej powołując się na obowiązki zawodowe.
  4. Wypytuje cię o oszczędności, sytuację materialną, a jednocześnie żali się na swoje życiowe trudności – Wszystko po to, by wyłudzić od ciebie pieniądze.

Warto zatem zachować daleko idącą ostrożność podczas randkowania w sieci. Pamiętaj, że o każdej próbie wyłudzenia pieniędzy należy niezwłocznie poinformować policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

Dlaczego Padamy Ofiarą Oszustów Matrymonialnych?

Jak tłumaczy psycholożka Marta Drinčić, osoby, które najczęściej stają się ofiarami matrymonialnych oszustów, to zazwyczaj osoby wrażliwe i empatyczne – takie, które reagują emocjonalnie na przedstawioną przez oszusta historię. Nierzadko są to również osoby, które czują się samotne i dlatego szybciej angażują się w relację z nieznajomym.

Doświadczają wówczas niezwykle trudnej i kryzysowej sytuacji – czują się oszukane, wykorzystane, a towarzyszą im emocje takie jak poczucie bezradności i bezsilności, złość, rozczarowanie, smutek czy strach. To wszystko może wpłynąć na to, że trudno im będzie komukolwiek zaufać w przyszłości.

Bardzo często ofiary oszustów matrymonialnych obwiniają siebie. Tymczasem, jak podkreśla psycholożka, to nie jest dobra droga. Warto wyciągnąć lekcję z tego trudnego doświadczenia, uczyć się na błędach, by ich nie powtórzyć. Dobrze jest zadbać o wsparcie psychologiczne, jeśli tego potrzebujemy – to pozwoli nam przyjrzeć się emocjom, które nam towarzyszą, i je przepracować.

Jak Nie Dać się Zwieść?

Przede wszystkim należy zachować szczególną ostrożność w nowych relacjach, szczególnie tych zawieranych przez internet. Natychmiast powinny nas zaniepokoić oczekiwania drugiej strony, dotyczące na przykład wsparcia finansowego. Nie warto podejmować decyzji pod wpływem emocji – jeśli coś wyda nam się podejrzane, warto skonsultować to z bliskimi, rodziną, przyjaciółmi czy policją.

Policja przestrzega, aby pod żadnym pozorem nie wysyłać pieniędzy osobom, których nie jesteśmy w stanie dobrze zweryfikować. Nie przekazujmy też swoich danych osobowych czy informacji o kontach bankowych lub polisach ubezpieczeniowych.

Jeśli jednak zorientujemy się, że padliśmy ofiarą oszusta, należy jak najszybciej zareagować. Tego typu przestępstwo jest ścigane na wniosek osoby poszkodowanej, dlatego należy je zgłosić w najbliższej jednostce Policji.

Pamiętajmy, że nigdy do końca nie wiemy, kto się kryje pod danym imieniem i nazwiskiem. Dlatego tak ważna jest ostrożność i rozwaga, szczególnie w obliczu nowych, cyfrowych znajomości.

Bezpieczne Randkowanie w Sieci

Randkowania w sieci nie trzeba się bać, ale warto zachować daleko idącą ostrożność. Warto też pamiętać, że strona internetowa Stop-Oszustom.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć więcej informacji na temat bezpiecznego korzystania z internetowych portali randkowych i unikania matrymonialnych oszustw.

Bądź czujny, ufaj swojej intuicji i nie daj się zwieść pozorom. Szczęśliwych Walentynek i udanych internetowych randek!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top