Uwaga! Nie daj się nabrać na te fałszywe zbiórki charytatywne

Uwaga! Nie daj się nabrać na te fałszywe zbiórki charytatywne

Wiele z nas słyszało o powiedzeniu, że lepiej raz pomóc niepotrzebnie niż raz odmówić potrzebującemu. Niestety, w obecnych czasach coraz częściej spotykamy się z sytuacjami, w których rzekoma „pomoc” okazuje się być oszustwem. Dotyczy to również zbiórek charytatywnych organizowanych w Internecie.

Oszukańcza zbiórka na fikcyjną chorobę

Jednym z bardziej oburzających przypadków fałszywych zbiórek charytatywnych jest historia 35-letniej mieszkanki powiatu strzelińskiego. Kobieta ta postanowiła wzbogacić się na wymyślonej tragedii, jakoby dotyczącej jej własnej osoby.

Według ustaleń, oszustka sporządziła apel o pomoc i wsparcie w procesie leczenia rzekomo nieuleczalnej choroby – guza mózgu. Wiedziała zapewne, że ludzie w obliczu tak ciężkiej choroby chętnie otwierają swoje serca i portfele. W celu uwiarygodnienia swojego ogłoszenia, kobieta uzupełniła je o sfałszowaną dokumentację medyczną oraz wyrobione pieczątki z danymi fikcyjnie prowadzących ją lekarzy.

Okazuje się, że jest to nie pierwsze oszustwo 35-letniej mieszkanki powiatu strzelińskiego. Jak podkreślają policjanci, w samej tej sprawie w gronie poszkodowanych jest co najmniej 500 osób. Kobiecie grozi dziś kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Oszustwa na „fikcyjne zaległości”

Innym typem fałszywych zbiórek charytatywnych są te, które wykorzystują obszar opłat abonamentowych RTV. Oszuści, podszywając się pod fikcyjną, nie istniejącą, ale brzmiącą wiarygodnie instytucję państwową, rozsyłają drogą pocztową fałszywe, bardzo profesjonalnie przygotowane wezwania do zapłaty i druk wpłaty za abonament RTV z ponagleniem.

Należy pamiętać, że ściąganiem opłat za abonament RTV zajmuje się wyłącznie Poczta Polska. W przypadku wątpliwości co do korespondencji związanej z opłatami abonenckimi, warto skontaktować się z infolinią obsługi RTV pod numerem telefonu 43 842 06 06.

Jak chronić się przed fałszywymi zbiórkami?

Aby uchronić się przed padnięciem ofiarą oszustów organizujących fałszywe zbiórki charytatywne, należy zachować szczególną ostrożność. Przed dokonaniem wpłaty warto dokładnie zweryfikować przedstawione w apelu dane oraz skorzystać z narzędzi oferowanych przez popularne portale pośredniczące w zbiórkach, które informują o zweryfikowaniu danej akcji.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do legalności i wiarygodności danej zbiórki, lepiej nie ryzykuj i poszukaj innych, sprawdzonych organizacji, którym możesz bezpiecznie przekazać swoje wsparcie. Pamiętaj – lepiej raz się upewnić niż dać się nabrać na oszustwo.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top