Uważaj, kogo wspierasz – jak nie dać się oszukać w zbiórkach

Uważaj, kogo wspierasz – jak nie dać się oszukać w zbiórkach

Uważaj, kogo wspierasz – jak nie dać się oszukać w zbiórkach

Piękne serca i puste portfele

Pamiętam, jak w 2020 roku, podczas pandemii COVID-19, mój telefon nieprzerwanie dzwonił od znajomych i rodziny, którzy chcieli się dowiedzieć, czy przypadkiem nie mam jakichś informacji na temat legalnych zbiórek pieniędzy na rzecz pomocy dla potrzebujących. Wszyscy byliśmy zszokowani tempem, w jakim COVID-19 rozprzestrzeniał się po świecie, a co za tym idzie, skalą ludzkiego cierpienia. Chcieliśmy pomóc w jakikolwiek sposób, jaki tylko był w naszej mocy.

Niestety, wraz z falą ludzkich dobrych serc, nadeszła również fala oszustów i naciągaczy, chcących bezprawnie wzbogacić się na tragedii innych. Nadeszły dni, kiedy niemal codziennie słyszałem o nowych przypadkach fałszywych zbiórek pieniędzy, przeprowadzanych pod pretekstem pomocy dla osób dotkniętych pandemią.

Policja ostrzegała, że w sieci pojawiło się mnóstwo nowych domen, zarejestrowanych w celu wyłudzenia pieniędzy od nieświadomych zagrożenia osób. Oszuści podszywali się pod organizacje charytatywne, a nawet pod ukraińskich żołnierzy i ich rodziny, zachęcając do wpłat na fikcyjne konta bankowe.

Jak się okazało, ludzie w obliczu tragedii i emocji, jakie wówczas towarzyszyły, stawali się łatwym celem dla naciągaczy. Dlatego tak ważne jest, abyśmy nauczyli się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze i nie dali się wciągnąć w machinę oszustw.

Zanim wyciągniesz portfel…

Zanim zdecydujesz się wesprzeć jakąkolwiek zbiórkę pieniędzy, niezależnie od tego, czy jest to zbiórka online, czy też ktoś puka do twoich drzwi, zadaj sobie kilka ważnych pytań:

  1. Czy znasz organizację, która przeprowadza zbiórkę? Sprawdź wiarygodność organizacji na jej oficjalnej stronie internetowej lub w rejestrze organizacji pozarządowych. Upewnij się, że jest to organizacja non-profit o dobrej renomie.

  2. Czy organizacja ma zarejestrowaną zbiórkę? Większość legalnych zbiórek publicznych musi być zarejestrowana w odpowiednim urzędzie. Poszukaj informacji o rejestracji danej zbiórki.

  3. Czy zbiórka ma jasno określony cel? Upewnij się, że wiesz, na co konkretnie mają zostać przeznaczone zebrane pieniądze. Unikaj zbiórek z ogólnymi sformułowaniami.

  4. Czy masz pewność, że zebrane pieniądze trafią do potrzebujących? Sprawdź, czy organizacja ma dobrą historię przejrzystości i odpowiedzialności w rozliczaniu się ze środków zebranych w poprzednich zbiórkach.

  5. Czy ktoś cię o to prosi? Bądź szczególnie ostrożny, jeśli ktoś niezapowiedzianie pojawia się u twoich drzwi i namawia cię do przekazania pieniędzy. Zaufane organizacje zwykle same informują o prowadzonych zbiórkach.

Jeśli na choć jedno z powyższych pytań nie znajdziesz zadowalającej odpowiedzi, lepiej wstrzymaj się z wpłatą. Nie daj się zwieść pozorom i emocjom – twoje pieniądze mogą trafić w ręce oszustów.

Gdzie bezpiecznie przekazać darowiznę?

Na szczęście, w dobie internetu i powszechnego dostępu do informacji, łatwiej jest zweryfikować wiarygodność organizacji zbierających fundusze. Oto kilka sprawdzonych źródeł, które możesz wykorzystać, zanim zdecydujesz się na przekazanie darowizny:

Rządowa strona „Pomagam Ukrainie” to jedno z najbardziej wiarygodnych miejsc, gdzie znajdziesz informacje na temat legalnych zbiórek pieniężnych na pomoc Ukrainie. Strona jest stale aktualizowana i zawiera listę zaufanych organizacji, którym możesz bezpiecznie przekazać swoje wsparcie.

Inną godną zaufania opcją są zbiórki organizowane przez zarejestrowane organizacje pozarządowe. Przed dokonaniem wpłaty, warto sprawdzić, czy dana organizacja jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego.

Pamiętaj również, aby unikać podejrzanych linków i numerów kont bankowych, które mogą być wykorzystywane przez oszustów. Zamiast tego, staraj się bezpośrednio przekazywać środki na konta organizacji, których wiarygodność uprzednio zweryfikowałeś.

Nie daj się nabrać na emocje

Niestety, oszuści są coraz bardziej wyrafinowani i często wykorzystują nasze ludzkie emocje, takie jak smutek, strach czy chęć niesienia pomocy, aby nas zwieść. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zachowywali zimną krew i nie pozwalali się ponieść chwilowym impulsom.

Pamiętaj, że stop-oszustom.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć wiele przydatnych informacji na temat różnego rodzaju oszustw i naciągactw. Strona jest stale aktualizowana, abyś mógł być na bieżąco z najnowszymi metodami stosowanymi przez naciągaczy.

Bądź czujny, weryfikuj każdą prośbę o wsparcie i nie daj się nabrać na emocjonalne historie. Twoje pieniądze mogą zrobić o wiele więcej dobrego, jeśli trafią w ręce prawdziwych potrzebujących, a nie do kieszeni oszustów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top