Uważaj na te 5 najczęstsze oszustwa kryptowalutowe

Uważaj na te 5 najczęstsze oszustwa kryptowalutowe

Uważaj na te 5 najczęstsze oszustwa kryptowalutowe

Rozdział 1: Uwaga na fałszywą firmę Blockchain

Pamiętam, jak kilka lat temu otrzymałem telefoniczny kontakt z firmą Blockchain, która twierdził,ż e mam bitcoiny, które muszę jak najszybciej wypłacić. Brzmiało to zbyt pięknie, by mogło być prawdą, ale muszę przyznać, że przez chwilę aż mnie zatchnęło. Przecież kto z nas nie marzyłby o znalezieniu zapomnianego portfela z kryptowalutami wartymi tysiące dolarów?

Na szczęście udało mi się zachować zimną krew i nie dałem się nabrać na tę oczywistą przynętę. Okazało się, że to typowe oszustwo kryptowalutowe, z którym wciąż borykają się ludzie na całym świecie. Nawet ponad 2 lata po tej rozmowie otrzymałem kolejną próbę wyłudzenia, tym razem drogą e-mailową. Czas najwyższy, aby podzielić się moim doświadczeniem i przestrzec innych przed takimi niebezpiecznymi praktykami.

Wielu już padło ofiarą tego typu oszustw, więc uważajcie na te „niesamowite okazje”, w które próbują was wciągnąć przestępcy. Schemat jest zawsze podobny – ktoś dzwoni lub pisze, twierdząc, że ma dostęp do waszych kryptowalut i chce je jak najszybciej wypłacić. Ale zanim to nastąpi, potrzebują od was weryfikacji tożsamości lub jakiegoś drobnego przelewu.

Oczywiście, jeśli w to kiedykolwiek uwierzycie, to pożegnajcie się ze swoimi pieniędzmi. Bo po dostarczeniu danych lub wykonaniu przelewu, nagle okaże się, że jest jeszcze jakaś dodatkowa opłata do uregulowania. I tak w kółko, aż w końcu zostaniecie okradzeni.

Najważniejsze, to nigdy, przenigdy nie wierzyć w takie roszczenia, nawet jeśli wydają się całkiem wiarygodne. Jeśli nie pamiętacie, byście kiedykolwiek nabyli kryptowaluty, to najprawdopodobniej ich nie macie. A nawet jeśli pamiętacie, to nadal bądźcie ostrożni – oszuści są coraz bardziej wyrafinowani.

Rozdział 2: Uważaj na fałszywe oferty inwestycji w kryptowaluty

Oszustwa kryptowalutowe nie ograniczają się tylko do sprytnych telefonów i e-maili. Coraz częściej spotykamy się także z przypadkami, gdy nieznani nam „doradcy finansowi” kontaktują się z nami, oferując świetne okazje do zainwestowania w kryptowaluty.

Policja ostrzega, że takie oferty to najczęstsze pułapki na naiwnych inwestorów. Najczęściej oszuści podszywają się pod legalnie działające firmy, by wzbudzić zaufanie potencjalnych ofiar. Posługują się przy tym różnymi kruczkami: obcym akcentem, niedziałającymi numerami telefonów, a nawet fałszywymi aplikacjami.

Cel jest zawsze ten sam – wciągnąć was w pozornie intratną inwestycję, a potem po prostu was okraść. Może to nastąpić na wiele sposobów – na przykład przez przejęcie waszego konta bankowego czy konta w kantorze kryptowalutowym. A bywa też, że wykorzystują was do prania brudnych pieniędzy, zmuszając do dokonywania przelewów na inne rachunki.

Dlatego bądźcie wyjątkowo ostrożni, gdy ktoś proponuje wam „pewny i szybki zysk” z inwestycji w kryptowaluty. Zawsze weryfikujcie wiarygodność takich podmiotów, a jeśli cokolwiek wzbudza waszą podejrzliwość – po prostu odmawiajcie. Lepiej stracić okazję, niż dać się okraść.

Rozdział 3: Uważaj, by nie paść ofiarą fałszywego potwierdzenia płatności

Kolejny często spotykany sposób na wyłudzenie to podszywanie się pod legalne portale sprzedażowe. Policja ostrzega, że coraz więcej osób pada ofiarą takich oszustw, gdy próbują sprzedać swoje przedmioty online.

Schemat jest następujący: ktoś kontaktuje się z wami, udając potencjalnego kupca. Wszystko wydaje się w porządku, aż do momentu, gdy chce dokonać płatności. Nagle pojawia się link, który rzekomo potwierdza przelew, a w rzeczywistości to tylko fałszywa strona mająca na celu wyłudzenie waszych danych do konta bankowego lub karty płatniczej.

Jeśli damy się na to nabrać i podamy te informacje, to w mgnieniu oka możemy zostać okradzeni. Oszuści natychmiast dokonają przelewu z naszego konta, a my zostaniemy z niczym.

Dlatego zawsze zachowujcie czujność, gdy ktoś chce dokonać płatności online. Nigdy nie klikajcie w nieznane linki, a jeśli cokolwiek wzbudza waszą podejrzliwość, lepiej zrezygnujcie z transakcji. Lepiej stracić okazję na sprzedaż, niż dać się okraść.

Rozdział 4: Uważaj, by nie paść ofiarą fałszywej pomocy technicznej

Inną popularną metodą wyłudzania są oszustwa związane z pomocą techniczną. Policja ostrzega, że coraz częściej przestępcy podszywają się pod pracowników banków lub firm IT, próbując uzyskać dostęp do naszych komputerów i kont finansowych.

Schemat jest dość prosty – ktoś dzwoni lub pisze, twierdząc, że ma problem z naszym kontem lub urządzeniem. Proponuje zainstalowanie specjalnej aplikacji, która ma to naprawić. Oczywiście w rzeczywistości ta aplikacja daje przestępcom pełny dostęp do naszego komputera, a wraz z nim do naszych danych osobowych i kont bankowych.

Często takie próby wyłudzenia są bardzo realistyczne – oszuści podszywają się pod znane marki, a nawet potrafią zrobić sobie wiarygodnie wyglądające wizytówki. Dlatego nigdy nie powinniśmy ufać takim telefonom lub wiadomościom, nawet jeśli wyglądają na oficjalne. Zamiast tego, zawsze należy samodzielnie skontaktować się z daną firmą, by upewnić się, czy rzeczywiście potrzebują naszej pomocy.

Pamiętajcie – nikt nie będzie was prosił o zainstalowanie jakiejś aplikacji w celu rozwiązania problemu. To jest klasyczna metoda oszustów, by uzyskać pełny dostęp do waszego komputera i okraść was z pieniędzy.

Rozdział 5: Uważaj, by nie paść ofiarą fałszywych kryptowalutowych inwestycji

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym często spotykanym oszustwie – fałszywych inwestycjach w kryptowaluty. Przestępcy coraz częściej tworzą fikcyjne platformy handlowe, które rzekomo umożliwiają łatwe i szybkie zarabianie na kryptowalutach.

Niestety, za ich atrakcyjnymi ofertami kryją się tylko chęci wyłudzenia waszych pieniędzy. Oszuści często posługują się profesjonalnie wyglądającymi stronami internetowymi, aplikacjami mobilnymi i fałszywymi rekomendacjami, by wzbudzić zaufanie potencjalnych ofiar.

Schemat jest prosty – najpierw przekonują was do wpłacenia jakiejś sumy „inwestycyjnej”, a potem po prostu znikają z waszymi pieniędzmi. Próby kontaktu kończą się fiaskiem, a wy zostajecie z niczym.

Dlatego nigdy nie wierzcie w cudowne okazje do zarobienia fortuny na kryptowalutach. Jeśli coś wydaje się zbyt dobre, by mogło być prawdziwe – to prawdopodobnie właśnie dlatego. Zamiast tego, inwestujcie w sprawdzone i licencjonowane platformy, a przede wszystkim nie wpłacajcie więcej, niż jesteście w stanie stracić.

Podsumowując, kryptowaluty to wciąż stosunkowo nowy i mało regulowany rynek, co niestety sprzyja różnego rodzaju oszustwom. Dlatego bądźcie wyjątkowo ostrożni, gdy ktoś próbuje wciągnąć was w jakąkolwiek „świetną okazję” związaną z kryptowalutami. Zawsze weryfikujcie wiarygodność takich podmiotów, a jeśli cokolwiek wzbudza waszą podejrzliwość – lepiej odpuśćcie. Wasz portfel będzie wam za to wdzięczny.

Scroll to Top